آجاک - acak آینده پژوهی
گزارشی از بازار موبایل ایران

ورود ۱۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تلفن همراه به شبکه ارتباطی کشور در ۱۲ ماه گذشته

ورود ۱۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تلفن همراه به شبکه ارتباطی کشور در ۱۲ ماه گذشته

سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه به ایرنا اظهار داشت: در 12 ماه گذشته (1 اسفند 99 تا 1 اسفند 1400) در مجموع 18 میلیون و 300 هزار تلفن همراه واردات داشتیم که از این تعداد 18 میلیون و 280 هزار دستگاه وارد شبکه ارتباطی کشور شده است.


محمدرضا عالیان در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: نزدیکی عدد واردات و میزان مصرف تلفن همراه در مدت مورد اشاره، نشان دهنده وجود تعادل منطقی بین مصرف و واردات است. همین طور آمارها نشان میدهد به نسبت سال گذشته، افزایش واردات و مصرف تلفن همراه اتفاق افتاده است.
وی درباره جزییات واردات و میزان مصرف تلفن همراه در مدت ۱۲ ماه گذشته توضیح داد: بیشترین میزان مصرف و واردات در خرداد امسال اتفاق افتاد؛ با وجود این که سال قبل بیشترین میزان واردات در ماه های پایانی سال بود اما امسال میزان مصرف و واردات به ماه های پایانی ختم نشد. واردات تلفن همراه در خردادماه حدود ۲ میلیون دستگاه بود که از این مقدار یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه مصرف و وارد شبکه ارتباطی کشور شد.
سهم ۴۸ درصدی سامسونگ در بازار مصرف تلفن همراه ایران
عالیان درباب سهم بازار برندهای تلفن همراه در ۱۲ ماه گذشته نیز اظهار داشت: برند سامسونگ ۴۸ درصد سهم بازار را داشته و در طول این مدت ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار دستگاه تلفن همراه سامسونگ از مدلهای مختلف به ارزش یک میلیارد و ۸۷۸ میلیون دلار وارد کشور شده است. پس از سامسونگ برند شیائومی ۲۸ درصد سهم بازار را داشته و ۵ میلیون و ۲۱۰ هزار دستگاه از این برند در کشور مصرف شده که ارزش آن یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار بوده است.
سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه اشاره کرد: رتبه سوم برندها به نوکیا می رسد که ۱۲ درصد سهم بازار را داشته و ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه به ارزش ۵۴ میلیون دلار در کشور مصرف شده است. با وجود این که نوکیا ۱۲ درصد سهم بازار داخلی ایران را دارد اما از نظر ارزشی، رتبه بالایی ندارد چونکه قیمت این گوشیها پایین است و اغلب آنها از نوع فیچر فون (تلفن های دکمه ای) هستند.
عالیان اشاره کرد: پس از نوکیا، اپل ۶ درصد سهم بازار ایران را در اختیار دارد و یک میلیون و ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه از این برند به ارزش یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار در ۱۲ ماه گذشته در کشور مصرف شده است. هواوی نیز یک درصد سهم بازار را دارد که ۲۳۰ هزار دستگاه از این برند به ارزش هفت میلیون دلار وارد شبکه ارتباطی کشور شده است.
وی درباره مدلهای پرمصرف با تقاضای بالا در بازار ایران اظهار داشت: سامسونگ A۱۲ با تعداد ۲ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه به ارزش ۳۴۹ میلیون دلار پرتقاضاترین و پرمصرف ترین دستگاه در بازار موبایل ایران بوده است. بعد از آن نوکیا ۱۰۵ است که با بیش از یک میلیون دستگاه به ارزش ۱۴ میلیون دلار وارد کشور شده و رتبه دوم را دارد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه در ادامه اظهار داشت: تلفن همراه مدل POCO X۳ PRO از برند شیائومی به تعداد یک میلیون و ۱۳ هزار دستگاه به ارزش ۲۶۲ میلیون دلار پرتقاضاترین دستگاه این برند است.
عالیان اشاره کرد: رتبه چهارم نیز مربوط به برند سامسونگ و گوشی A۲۱S است که ۱۷۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه از این نوع به ارزش ۱۰۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در کشور مصرف شده است. پس از آن سامسونگ A۳۲ است که تعداد ۶۵۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از این مدل با ارزش ۱۵۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار وارد کشور شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: در میان گوشیهای اپل، آیفون ۱۲ پرومکس به تعداد ۲۵۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه به ارزش ۳۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار، رتبه اول در میان گوشیهای این برند را به خود مختص کرده است. با وجود این که اپل در بازار جهانی بیشترین سهم را دارد اما در ایران به سبب شرایط اقتصادی، گران بودن این گوشیها و دسترسی سخت برای خرید، سهم بازار زیادی نداشته است.
به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، استفاده مردم از اینترنت که لازمه آن دسترسی داشتن به گوشی تلفن هم راه است، سبب شده حالا ۱۳۵ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۴۲۴ خط تلفن همراه در کشور فعال باشد.منبع:

1400/12/29
13:22:49
0.0 /5
548
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی