آجاک - acak آینده پژوهی
معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

اصلاح تعرفه اینترنت در سال ۱۴۰۱

اصلاح تعرفه اینترنت در سال ۱۴۰۱

به گزارش آجاک رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور اظهار داشت: نظام تعرفه ای در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (ict) نیاز به بازبینی جدی دارد. سال 1400 برای این کار محدودیت قانونی داشتیم، اما در سال آینده، فضا برای اصلاح تعرفه ها به شکل مناسب برقرار است.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش، «صادق عباسی شاهکوه» در همایش «کنفرانس ظرفیت با موضوع شبکه ملی اطلاعات» که امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، جزئیات پروژه ملی راه اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری تا اختتام دولت سیزدهم را تشریح نمود.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: برای دستیابی به این هدف بزرگ، ابتدا باید زیرساخت مناسب مقرراتی ایجاد شود تا مطمئن شویم بخش خصوصی می تواند برای همکاری وارد این پروژه شود و دولت نیز باید حمایت هایی را که توسط رگولاتوری اعلام می شود، انجام دهد.
شاهکوه از نهایی شدن مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای هدف گذاری ایجاد و توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری آگاهی داد و اظهار داشت: مصوبه مربوط به اهدافی است که در کمیسیون تنظیم مقررات مشخص کردیم و امیدواریم این هفته ابلاغ شود.
وی در باره اهداف تحویل ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری تا اختتام دولت سیزدهم، عنوان کرد: نخستین گامی که در کمیسیون تنظیم مقررات برداشته شد، مشخص کردن اهداف بود.
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: هدف ما این است که اگر در شعاع ۵۰۰ متری فیبرنوری، متقاضی تقاضای پورت کرد، بتواند پس از ۳۰ روز بتواند تحویل بگیرد. ملاک ما در این پروژه سرعت است. هدف تکنولوژی ftth این است که ۱۰۰ درصد ۲۰ میلیون پورت، قابلیت ارائه سرعت حداقل ۳۰ مگابیت بر ثانیه را داشته باشد. برای ۷۰ درصد باید سرعتی بالاتر از ۵۰ مگابیت، برای بالای ۵۰ درصد سرعتی بالای ۱۰۰ مگابیت و برای ۱۰ درصد سرعت یک گیگابیت بر ثانیه وجود داشته باشد. این ها مطالباتی است که در این پروژه وجود دارد.
شاهکوه اضافه کرد: در هر منطقه جغرافیایی شرایط متفاوتی وجود دارد و باید برمبنای همین موقعیت برای آنها برنامه ریزی نمود. نقش دولت این است که موانعی را که بر سر راه توسعه فیبرنوری قرار دارد، شناسایی و رفع کند. قسمتی از حمایت های دولتی مالی و برخی دیگر اهرم های حمایتی است. مقررات مربوط به حمایت های مالی دولتی در این مصوبه وجود دارد و امیدواریم تا پیش از اختتام سال ابلاغ شود. عنوان کردیم تا بواسطه آن اگر اپراتورها، فیبرنوری را به در خانه برسانند، حق السهم کمتری به دولت بپردازند. این پشتیبانی از اپراتورهای ارائه دهنده فیبر نوری برای انجام این کار است و دولت به صورتی از حق السهم خود می گذرد.
رییس سازمان تنظیم مقررات اشاره کرد: یک مصوبه دیگر برای سرعت گرفتن این پروژه وجود دارد که در دولت قبل انجام شده است. بر طبق این مصوبه، قرار بود سه درصد از درآمدهای اپراتورها سیار، صرف پروژه فیبرکشی به منازل شود. درصدد هستیم این میزان را به پنج درصد افزایش دهیم.
وی اشاره کرد: یکی دیگر از گام های دیگر برداشتن موانع سر راه این پروژه است. بررسی ها نشان میدهد راهکار رفع یکی از موانع این است که شرایطی فراهم نماییم تا شهرداری ها اجازه دهند اپراتورها با تعرفه ای که سازمان تنظیم مقررات مشخص می کند از زیرساخت های آنها استفاده کنند. توافقاتی نیز با توانیر برای فیبرهوایی انجام دادیم که خبرهای بیشتری از آن منتشر می شود.
شاهکوه اشاره کرد: مزایده باند فرکانسی ۵G (۳۵۰۰) را در سال آینده خواهیم داشت و آنرا نیز به پروژه فیبرنوری مرتبط می نماییم. بهره برداری از نسل پنجم اینترنت بدون فیبرنوری امکان پذیر نیست. حتی نسل چهارم نیز برای رشد و ارتقا به این باند فرکانسی نیاز دارد. این ۲ پروژه به یکدیگر متصل هستند و باید از این امکان برای دستیابی به هدف راه اندازی و تحویل ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری استفاده نمائیم. در سال ۱۴۰۱ مزایده باند فرکانسی ۳۵۰۰ را برگزار خواهیم کرد.
وی اشاره کرد: نظام تعرفه ای در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ( ict) نیاز به بازبینی جدی دارد. سال ۱۴۰۰ برای این کار محدودیت قانونی داشتیم، اما در سال آینده، فضا برقرار است تا به شکل مناسبی اصلاح تعرفه ها را انجام دهیم.
شاهکوه درباره برنامه وزارت ارتباطات جهت راه اندازی فیبرنوری تا اختتام دولت سیزدهم اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ پنج میلیون، سال بعد هفت میلیون و سال ۱۴۰۳ هشت میلیون پورت فیبرنوری را تحویل خواهیم داد. امید است با همراهی تمام بخش ها به این هدف بزرگ دست پیدا نماییم.
وی اشاره کرد: یکی از مهم ترین تجهیزات و امکاناتی که می توانند به این پروژه سرعت ببخشد، مربوط به شرکت مخابرات ایران است. این مجموعه امکاناتی دارد که اگر فعال شود و همکاری خوبی داشته باشند، می توانیم پروژه فیبر نوری را سرعت ببخشیم.منبع:

1400/12/24
13:24:25
0.0 /5
553
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی