آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات دانشگاه آزاد مطرح كرد

امکان دفاع رساله با ارائه محصول دانش بنیان

امکان دفاع رساله با ارائه محصول دانش بنیان

به گزارش آجاک معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اظهار داشت: در دانشگاه آزاد برای نخستین بار به دانشجوی دکترایی که محصول دانش بنیان یا شرکت دانش بنیان دارد، با همان محصول اجازه دفاع داده می شود. یعنی فرآیندهای پژوهش به سمت کاربردی بودن می رود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در برنامه نشست خبری امروز دانشگاه درباب برنامه های این دانشگاه برای افزایش کیفیت پژوهش در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا اظهار داشت: ما به دنبال کیفی سازی و کاربردی سازی تحقیقات هستیم و در طرح پایش دانشگاه که یک طرح ملی است و زحمت بسیاری برای آن کشیده شده، برای نخستین بار در کشور، نظام موضوعات پژوهشی کاربردی در دانشگاه آزاد استوار شده است.

وی در این خصوص توضیح داد: در دانشگاه آزاد، عمده پژوهش هایی که بعد از استقرار نظام پایش انجام می شود، پژوهش هایی است که حتما یک نفر مشتری دارد و حتما در امتداد حل مسئله پژوهشی یک مجموعه یا شرکت یا سازمانی باشد. وقتی پژوهش به سمت کاربرد رفت و مشتری داشت، خود به خود کیفیت هم جزو برنامه پژوهش خواهد شد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه در سال آینده باتوجه به استقرار جدی طرح پایش در دانشگاه، از نظر کیفیت پژوهش و کاربردی بودن پژوهش هم تحولات جدی خواهیم داشت، اظهار نمود: دانشگاه آزاد نخستین نظام آموزش عالی است که پایان نامه های محصول محور را تعریف می کند؛ یعنی پایان نامه ای که خروجی آن یک متن نیست، بلکه یک محصول است.

وی اضافه کرد: در دانشگاه آزاد برای نخستین بار به دانشجوی دکترایی که محصول دانش بنیان یا شرکت دانش بنیان دارد، با همان محصول اجازه دفاع داده می شود. یعنی فرآیندهای پژوهش به سمت کاربردی بودن می رود.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات بودجه پژوهشی این دانشگاه، اظهار داشت: در بحث بودجه پژوهشی ما دو موضوع را مورد توجه قرار دادیم؛ اول اینکه پژوهشی که مشتری ندارد، هزینه کردن برای آن کار کم فایده کردن است. وقتی برای پژوهش مشتری تعریف می کنید، خود به خود تعریف می کنید که برایش هزینه و درآمد ایجاد کنید.

وی افزود: نکته دوم صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد است. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد که حدودا یک سال است که بطور جدی فعالیت می کند، تا الان نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان، سرمایه ثبتی دارد و انشاءالله در برنامه رویداد گام دوم هم تنها از جانب صندوق پژوهش دانشگاه ۸۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه های پژوهش و فناوری برنامه ریزی می شود.

دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: با تفاهم هایی که با صندوق های دیگر و نهادهای بالادستی انجام گرفته، پیش بینی می شود که انشاءالله تا روز برنامه گام دوم، نزدیک هزار میلیارد تومان، پتانسیل جذب سرمایه در برنامه گام دوم توسط دانشگاه و صندوق های سرمایه گذاری دیگر ارائه شود.

منبع:

1400/12/18
23:30:54
0.0 /5
494
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی