آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر شورای عالی فضای مجازی:

پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، اولویت مرکز ملی فضای مجازی است

پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، اولویت مرکز ملی فضای مجازی است

رئیس مرکز ملی فضای مجازی، پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات و خدمات پایه آنرا از اولویت های شورایعالی و مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود و اظهار داشت: تلاش می نماییم در سال آینده نسبت به راه اندازی بخش های دیگر آن اقدام نماییم البته در این راه مشکلات، چالش ها و تهدیداتی وجود دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس این مرکز در پیامی به مناسبت ۱۷ اسفند سالروز تشکیل شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: سرعت توسعه شبکه متناسب با سرعت توسعه بهره برداری نبوده و شاهد اختلالاتی در این عرصه هستیم که همین مساله سبب شد تا به تازگی مورد سو استفاده دشمن قرار گرفته و از آن تعبیر به کاهش سرعت اینترنت در کشور کنند.
وی افزود: در حالیکه سرعت نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد منطقی در حال افزایش می باشد اما گاها امکان دارد که رشد بیش از اندازه در حالیکه شبکه آمادگی نداشته باشد به ضد عمل کرده و شاهد نا کارآیی شبکه در خدمت رسانی ارتباطی و اطلاعاتی شود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی همینطور اظهار داشت: در این خصوص مذاکراتی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و وزیر ارتباطات قول مساعد داده تا با همت مضاعف در ۱۴۰۱ از راه بودجه های مناسب برای توسعه شبکه و قرارداد اخیر شرکت زیرساخت، توسعه زمینی شبکه ملی اطالاعات از میزان رشد مصرف شبکه پیشی گرفته و مشکلات مرتفع شود.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: در شبکه که از سه المان اصلی هسته، مترو (خدمات) و دسترسی تشکیل می شود صرفاً در لایه مترو احتیاج به اصلاحاتی است که امیدوار هستیم از راه سرمایه گذاری مناسب که توسط بخش خصوصی و شرکتهای متولی اپراتوری صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: همینطور بودجه ای که دولت به شرکت زیرساخت برای رفع این نقصان در سال ۱۴۰۱ اختصاص خواهد داد، شاهد فعالیت یک شبکه پایدار و با کیفیت باشیم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی در بخش دیگری از این پیام خاطرنشان کرد: در این ۱۰ سال که نهادی استوار به نام شورایعالی فضای مجازی در کشور شکل گرفت، از راه دبیرخانه و مرکز ملی فضای مجازی در بین سایر نهادهای جمهوری اسلامی، توانست نقش برجسته ای را در حوزه فضای مجازی کشور ایفا کند به نحوی که امروز تمام دستگاه ها و سازمان ها در کشور با این مرکز ارتباط مستمر داشته و کار مشترک انجام داده اند.
فیروزآبادی همچون مهم ترین اقدامات شورایعالی فضای مجازی بحث شبکه ملی اطلاعات عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در این حوزه حداقل سه سند تفصیلی تصویب شده است که شامل تعریف، تبیین الزامات و سند معماری شبکه ملی اطلاعات کشور است. همینطور در ارتباط با نظام پیشگیری با مقابله و حوادث فضای مجازی سندی مصوب شده و تقسیم کار ملی در کشور صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: این سند نقش برجسته ای در مهار حملات ۲ سال گذشته در حوزه فضای مجازی کشور که با بسیج همه امکانات دشمنان این مرز و بوم صورت گرفته، داشته است. برهمین اساس میتوان از مجموعه حملاتی که سال جاری ملت ایران مورد هدف مستقیم قرار گرفت همچون به سیستم راه آهن، بنادر و توزیع سوخت خودرو ها در کشور نام برد که در رویارویی با تمامی این حملات به سرعت مبادرت به رفع عوارض شد تا کمترین صدمه دشمن به ایران عزیز وارد شود و امیدوار هستیم که حتی بتوانیم در حوزه پیشگیری چنان عمل نماییم که مشابه این حوادث به صفر برسد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی در زمینه ساماندهی پیام رسان های داخلی هم عنوان کرد: توانستیم پیام رسان بومی را در کشور فراهم نماییم و امروز پیام رسان های نسبتا خوب داخلی در کشور فعالیت می نمایند که امیدوار هستیم هر روز شاهد استقلال بیشتری در این عرصه باشیم.
ارتقا سواد فضای مجازی برای والدین
فیروزآبادی همینطور اظهار داشت: با استفاده از سند پیام رسان ها و تجارب مرکز ملی فضای مجازی در کشور، توانستیم به دنبال بیماری کرونا و فراگیری آن در جامعه با کمک و همراهی همراه اول و بنا به لزوم راه اندازی آموزش های مجازی، سکوی شاد را در کشور راه اندازی نماییم و با اصلاحات در یک پیام رسان داخلی آنرا تبدیل به یک سکوی آموزشی جامع در کشور نماییم تا نیازهای عاجل در این عرصه برطرف شود.
وی تصریح کرد: با عنایت به توسعه ای که در فضای مجازی کشور در ۲ سال گذشته به دنبال همه گیری کرونا شاهد بودیم و سند صیانت کودکان و نوجوانان به منظور کاهش صدمه در حوزه کودکان در شورایعالی فضای مجازی به تصویب رسید و در این رابطه تقسیم کار بسیار خوبی بین نیروی انتظامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور صورت گرفت به نحوی که در این سند دستگاههای مرتبط جمهوری اسلامی فعال شدند تا یک اکوسیستم و زیست بوم ایمن و صیانت شده برای کوکان و نوجوان کشور فراهم نمایند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: در همین راستا تقسیم کار در تمامی قوای کشور انجام و مقرر شد هر کدام در حوزه مربوطه ارتقای سطح سواد فضای مجازی برای والدین و فعالیتهای تربیتی انجام داده و تصمیم گیری برای جرائمی که متوجه کودکان است توسط نیروی انتظامی صورت گرفته و اقدامات بسیار خوبی در این عرصه انجام شده است.
وی افزود: همینطور در شورایعالی فضای مجازی نسبت به طراحی سند نظام استاندارد سازی تبادل اطلاعات بین دستگاهی اقدام شد که این سند ساماندهی مبادله اطلاعات الکترونیک بین دستگاههای جمهوری اسلامی در قوه قضاییه و قوه مجریه کشور را تسهیل می کند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در زمان کرونا این مصوبه با جدیت بیشتری اجرا شد تا ارتباطات الکترونیکی و خدمات الکترونیکی دولت به مردم ارائه شود تا جایی که برای نخستین بار بخش خصوصی هم از امکانات سرویسهای خدمت دولت الکترونیک به صورت انبوه توانست استفاده نماید و این خدمات توسعه بسیار خوبی پیدا کرده است.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: با افزایش سواد فضای مجازی و تدابیر به عمل آمده در شورایعالی فضای مجازی و پیگیری های مرکز ملی فضای مجازی با همکاری دستگاه ها، مدیریت حوادث در این فضا را برای پیشگیری از خیلی از جرایم انبوه ممکن کرده که همچون مهم ترین آنها که مردم در جریان هستند، بحث کلاهبرداری از حساب های بانکی بود که با راه اندازی رمز پویا توانستیم از این جرائم جلوگیری نماییم.
وی اظهار داشت: آنچه که مسلم است پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات و خدمات پایه آن از اولویت های شورایعالی و مرکز ملی فضای مجازی است که باید صورت گیرد که بر آنیم تا در سال ۱۴۰۱ نسبت به راه اندازی بخش های دیگر آن اقدام نماییم البته در این راه مشکلات، چالش ها و تهدیداتی وجود دارد که یکی از نقاط نگران کننده در این عرصه سرعت توسعه استفاده از این فضا نسبت به برنامه های توسعه ای آن است.
دبیر شورایعالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: ما شاهد رشد ماهیانه ۶ تا ۷ درصد ترافیک بین الملل در حوزه استفاده از اینترنت هستیم که البته بخش عمده افزایش این ترافیک در ارتباط با محتوایی است که مردم خود مولد آن بر روی شبکه های اجتماعی و رسانه ای خارجی از قبیل اینستاگرام و واتساپ هستند.
سرعت توسعه شبکه با سرعت بهره برداری تناسب نداشت
فیروزآبادی از دیگر مصوبات مهم شورایعالی فضای مجازی در این ۱۰ سال را سند نظام هویت معتبر، سند بازی های کامپیوتری و تشکیل ستاد رسانه در مرکز ملی فضای مجازی عنوان نمود و اظهار داشت: توانستیم منشا اثر در ساختارسازی در کشور و اصلاح فرآیندها و توسعه فضای مجازی باشد.
وی ادامه داد: ما امروز پس از ۱۰ سال شاهد یک فضای مجازی توسعه یافته در کشور با ضریب نفوذ نسبتا خوب و خدمات مناسب اقتصاد دیجیتال در حوزه های مختلف پولی، مالی، حمل و نقل، آموزش، پزشکی و سایر موارد هستیم که همه مردم می توانند از آن بهره برداری کنند و در سالگرد تشکیل شورایعالی فضای مجازی به مردم ایران متعهد می شویم که با تلاش ها مضاعف و تصویب مصوبات مورد نیاز در شورایعالی فضای مجازی، فضای مجازی ایمن، امن و پایدار را که نیازهای جامعه در حوزه کسب و کار، فرهنگی، اجتماعی و اطلاعاتی را بتواند برطرف کرده و سرویس و خدمات مناسب ارائه کند، ایجاد نماییم.


منبع:

1400/12/18
14:04:54
0.0 /5
568
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی