آجاک - acak آینده پژوهی

سوریه خواهان انتقال تجربیات فناورانه ایران شد

سوریه خواهان انتقال تجربیات فناورانه ایران شد

زمینه های توسعه همکاری مشترک ایران و سوریه در نشست مشترک رئیس جهاد دانشگاهی با وزیر توسعه اداری این کشور مورد بررسی قرار گرفت و طرف سوری با استقبال از فناوری های تولیدشده توسط این نهاد، خواهان انتقال تجربیات و بومی سازی این فناوری ها در کشور خود شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر سلام سفاف وزیر توسعه اداری سوریه، در یک نشست مشترک در دفتر مرکزی این نهاد درباب توسعه همکاریهای مشترک دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس جهاددانشگاهی در این جلسه مشترک که با حضور برخی از معاونان و مدیران کل این سازمان برگزار شد، با اشاره به شکل گیری جهاددانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد: در سال ۱۹۸۰ میلادی برخی از دانشجویان مشتاق آینده، توسعه و پیشرفت کشور تصمیم به تأسیس سازمانی به دور از بروکراسی اداری گرفتند تا در آن توسعه علم و فناوری، فرهنگی و آموزشی را بازسازی کنند.

وی با اعلان اینکه جهاددانشگاهی نهادی غیردولتی و عمومی بشمار می رود به ساختار آن اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ عملکرد موفق این نهاد در هیئت امنای آن معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه، وزرای علوم و بهداشت، نماینده رهبری در دانشگاه ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سه نفر از شخصیت های علمی برجسته جهاددانشگاهی و رئیس جهاددانشگاهی حضور دارند.

طیبی در ادامه ضمن تشریح کارهای جهاددانشگاهی در زمینه های پژوهش و فناوری، آموزش، تجاری سازی و فرهنگ اظهار داشت: در پیش از انقلاب در زمینه پزشکی یکی از اشکالات مردم کشور درمان ناباروری بود که افرادی که تمکن مالی داشتن مجبور بودند برای درمان به خارج از کشور سفر کند، به همین دلیل در جهاددانشگاهی با تشکیل یک گروه پژوهشی و تیم درمان تخصصی مبادرت به حل این معضل پرداختیم که در نتیجه اکنون تبدیل به بزرگ ترین مراکز درمان ناباروری کشور شده ایم و ۵۰ درصد درمان ناباروری در مراکز جهاددانشگاهی انجام می شود.

رئیس جهاددانشگاهی یکی دیگر از حوزه های فعالیت پزشکی جهاددانشگاهی را درمان سرطان سینه ذکر کرد و با اعلان اینکه این نوع سرطان یکی از خطرناک ترین سرطان های بانوان محسوب می شود، اظهار نمود: نخستین و بزرگ ترین مجموعه علمی و درمانی سرطان سینه توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است و دراین زمینه همکاری هایی را با کشور سوریه آغاز نموده ایم.

تکنولوژی های نوین درمانی، ژنتیک، ویروس درمانی که جزء فناوری های پیشرفته روز دنیا و شمار می رود موارد دیگری از کارهای جهاددانشگاهی بود که طیبی در این جلسه با آنها اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار در خاورمیانه جهاددانشگاهی کارخانه سلول های بنیادی را دایر کرد و همین طور با شیوع ویروس کرونا نخستین کیت تشخیص این بیماری را در ایران تولید کردیم که تعداد زیادی از آنها به کشور سوریه ارسال شده است.

طیبی با اعلان اینکه نخستین پژوهشکده گیاهان دارویی توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است که سالانه گیاهان دارویی زیادی در آن تولید می شود، اضافه کرد: فعالیت این نهاد در زمینه کشاورزی برمبنای امنیت غذایی قرار داده شده است و ما کشوری نیمه خشک و خشک به شمار می رویم، بدین سبب باید دام های سبک و سنگین از بهترین نژادها باشند تا با همان مصرف علوفه راندمان لازم را داشته باشند.

رئیس جهاددانشگاهی همین طور به دست یابی به تکنولوژی پرورش ماهی در قفس، تولید بذرهای هیبریدی با راندمان بالا، آفت کش های گیاهی و جایگزین آنتی بیوتیک ها در درمان ماکیان و تولید زخم پوش های پزشکی توسط این نهاد اشاره نمود و درباب کارهای این نهاد در زمینه صنعتی تصریح کرد: تولید انواع فرستنده های رادیویی و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت ازجمله این فعالیت هاست که در همین رابطه در مسافرت به کشور سوریه با وزرای صنعتی سوریه جلسات خوبی داشتیم و قرار شد همکاری مشترک دراین زمینه ادامه پیدا کند.

ساخت واگن های مترو، تجهیزات اپراتور تلفن های همراه، دیگر تکنولوژی هایی بود که رئیس جهاددانشگاهی به آنها پرداخت و اظهار داشت: به طور معمول به جهت اینکه نشان دهیم این قابلیت ها را خودمان داریم تا مراحل نیمه صنعتی و حتی صنعتی طرح ها را دنبال می نماییم و در ادامه تکنولوژی در اختیار فناوران قرار داده می شود.

طیبی با اعلان اینکه دو دانشگاه، شش موسسه آموزش عالی و تعداد زیادی مراکز آموزش کوتاه مدت زیرنظر این نهاد فعالیت می نمایند، به موضوع اشتغال خانگی پرداخت که مورد استقبال طرف سوری قرار گرفت.

وی بابیان این که تولید بدون کارخانه در دنیا روشی متداول می باشد، اظهار نمود: برای پایین آوردن هزینه تولید بسیاری از کشورها به این سمت رفتند و ما در جهاددانشگاهی نیز با آموزش خانواده ها و افراد فارغ التحصیل جویای کار این طراح را در استانهای مختلف اجرا کردیم.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: شناسایی متقاضیان مشاغل خانگی، آموزش و توانمندسازی آنها، معرفی برای دریافت تسهیلات، خرید تجهیزات و اتصال به بازار و برندها برای فروش ازجمله اقداماتی است که توسط جهاددانشگاهی در این طرح انجام می شود.

ایشان سپس سخنانش به زمینه های توسعه کارهای این نهاد انقلابی با کشور سوریه پرداخت و بابیان این که ۳۱ سال پیش مرکز انتشارات جهاددانشگاهی کتاب روابط ایران و سوریه را منتشر کرد، افزود: از سال ۲۰۲۰ و به دنبال مشکلات امنیتی ناشی از حضور داعش در این کشور، حضور ما در سوریه جدی تر شد و تا حالا دو دوره مدرسه تابستانه و زمستانه را با همکاری دانشگاه های حلب و دمشق در حوزه درمان ناباروری و معالجه سرطان سینه در این کشور برگزار کرده ایم که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

طیبی با اشاره به بازدید دکتر یسارعابدین وزیر علوم و آموزش عالی سوریه با همراهی رئیس دانشگاه دمشق از توانمندی های جهاد دانشگاهی در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: همین طور در مسافرت به سوریه با وزرای صنعت، آموزش عالی، بهداشت، کشاورزی، معاون وزیر نفت و روسای دانشگاه های بزرگ این کشور دیدار و گفت و گو داشتم که درنتیجه این دیدارها و امضای تفاهم نامه های همکاری قرار شد در حوزه های درمان ناباروری و سرطان سینه، سلول درمانی، فنی و مهندسی، کشاورزی همکاری مشترک داشته باشیم.

وی حل مشکلات کارخانه سیمان سوریه و توسعه فعالیت ها در زمینه نفت و گاز را دیگر کارهای جهاددانشگاهی در سوریه ذکر کرد و اظهار داشت: در این رابطه تیم های تخصصی از جهاددانشگاهی به این کشور اعزام شده اند، اما مشکل اصلی در توسعه روابط دو کشور مسائل مالی و نبوده امکان تبادل بانکی است که در تلاشیم با راه اندازی یک خط اعتباری و دیگر اقدامات به نحوی این مشکلات برطرف شود.
بومی سازی فناوری های جهاددانشگاهی در کشور سوریه
وزیر توسعه اداری سوریه نیز در این جلسه مشترک با استقبال از فناوری های ارائه شده توسط جهاددانشگاهی اظهار نمود: در خیلی از موارد زیرساخت ها و نیروی موردنیاز در کشور سوریه وجود دارد که با انتقال تکنولوژی و بومی سازی فناوری می توان خیلی از کارها را در سوریه توسعه داد.
دکتر سلام سفاف به وجود سازمان هایی همچون پژوهش های کشاورزی، توسعه جنگلها، پژوهش های حیوانی و آزمایشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: دانش، نیروی انسانی و تجهیزات لازم در این سازمان ها وجود دارد، اما دراین زمینه نیازمند مدلی برای توسعه فعالیت ها هستیم که می توان از تجربیات جهاددانشگاهی در این رابطه بهره برد.
وزیر توسعه داری سوریه با اشاره با شروع اصلاح نظام اداری در این کشور اظهار داشت: در بحث تعارض منافع گام های خوبی را برداشته ایم که در این رابطه می توان به ممنوعیت استخدام اقوام وزیر در سازمان های دولتی اشاره نمود و امیدوار هستم این ملاقات شروع خوبی برای توسعه فعالیتها در حوزه با جهاددانشگاهی باشد.
تشریح کارهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
بنا بر اعلام سازمان جهاد دانشگاهی این جلسه مشترک با حضور احمد میدری معاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مهشید منزوی مدیرکل دفتر تخصصی علوم انسانی، اجتماعی و هنر جهاددانشگاهی بمنظور تشریح کارهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه جهاددانشگاهی ادامه یافت.
میدری با تشریح اقدامات این مرکز جهاددانشگاهی، یکی از اهداف آنرا ایجاد مطالبه گری در مردم ذکر کرد و اظهار داشت: در ادامه به حاکمیت نیز باید کمک گردد تا ابزارهای لازم برای پاسخگویی به این مطالبه گری را داشته باشد.
وی، هدف نهایی این مرکز را حرکت در حوزه اصلاح نظام اداری، کاهش تعارض منافع و در نهایت از بین بردن فساد اداری ذکر کرد.

1400/12/13
16:34:48
0.0 /5
430
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی