آجاک - acak آینده پژوهی

نورا به ثمر نشست وزارت بهداشت مجوز استفاده اضطراری را صادر کرد

نورا به ثمر نشست وزارت بهداشت مجوز استفاده اضطراری را صادر کرد

به گزارش آجاک نورا، ششمین واکسن ایرانی کرونا است که بعد از واکسن های برکت، پاستوکووک، رازی کووپارس، اسپایکوژن و فخرا امروز مجوز استفاده اضطراری را از وزارت بهداشت دریافت کرد تا در سبد واکسیناسیون کشور قرار گیرد.


دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، با بیان این خبر اظهار داشت: تولید واکسن نورا نمونه ای از خودباوری ایرانی است. تولید این واکسن مقابله ای بیماری کرونا گامی پرارزش است و محققان ما با تولید این محصول فناورانه نشان دادند که به خودباوری رسیده اند.

نورا؛ واکسنی کاملا ایمن
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عنوان کرد: نتایج مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی نشان داد که نورا یک واکسن کاملا ایمن و موثر است و هموطنان می توانند آنرا بدون نگرانی تزریق کنند.
ابوالقاسمی اضافه کرد: نتایج فاز دوم انسانی هم حاکی از آن بود که این واکسن آنتی بادی مناسبی را در بدن افراد بوجود آورده است. به عبارتی این واکسن می تواند آنتی بادی کاملا موثر در افراد واکسن زده، تولید نماید. فاز سوم این واکسن هم بعنوان بوستر یا یادآور واکسن های دیگر انتخاب شده است چونکه خیلی از هموطنان ۲ دز واکسن خویش را دریافت کرده بودند و پذیرش داوطلبان کاری حدودا محال بود، بنابراین این واکسن بعنوان دز یادآور واکسن های موجود درنظرگرفته شد.
وی، تعداد داوطلبان فاز سوم انسانی را ۱۰ هزار نفر اعلام نمود و اظهار داشت: همه این افراد وارد این طرح شدند و مدتی است که تزریق واکسن به داوطلبان به اتمام رسیده است. استقبال خوبی از این واکسن شده است، مردم با همیت ملی در روند مطالعات این واکسن حضور یافته اند.
ابوالقاسمی اضافه کرد: آماده کردن یک فرآورده بیولوژیک مانند واکسن که به صورت طبیعی حدود ۱۰ سال طول می کشید، در دوران اپیدمی کرونا به ۱.۵ تا ۲ سال کاهش پیدا کرد، این مورد کاری بزرگ بود. واکسن نورا هم از این مورد مستثنا نبود اما موضوعی که برای واکسن نورا مطرح است این بود که واکسن نورا در کشوری ساخته شده که تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد. بنابراین محققان ما با تاکید بر توان و ظرفیت علمی خود این کار بزرگ را به پیش بردند.

نورا؛ در دست تولید
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله افزود: پیشبینی تولید واکسن نورا انجام شده و مقداری از این واکسن هم ساخته شده است. تلاش داشتیم که همزمان با روند طرح مطالعاتی اقدامات اولیه برای تولید واکسن را هم انجام دهیم و اینطور نبود که در مراحل آخر فاز سوم به دنبال تولید این محصول فناورانه باشیم.
ابوالقاسمی اظهار داشت: تابحال پنج میلیون دز واکسن نورا ساخته شده است که آماده هستیم آنها را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم. هم اکنون مردم درحال استفاده از واکسن های داخلی هستند. پلت فرم های متنوعی در کشور طراحی و ساخته شده است که این مورد سبب شد دغدغه های مردم در این حوزه برطرف شود.
وی اضافه کرد: با واکسن های ایرانی درحال حفاظت از هموطنان هستیم و حتی در مورد سویه های جدید مانند امیکرون هم می توانیم این کار را انجام دهیم. این مورد امیدواری بزرگی برای مردم است که محققان ما می توانند محصولاتی را که برای کشور ضروری می باشد، تولید کنند.


نورا واکسنی نوترکیب
وی افزود: نورا از دسته واکسن های نوترکیب است؛ به عبارتی نورا بر پایه پروتئین های نوترکیب ساخته شده است. استفاده از واکسن های نوترکیب مانند واکسن هپاتیت B سال ها در کشور ما سابقه دارد. بنابراین تولید واکسن مقابله ای برای کرونا را هم از این گروه و نوع از واکسن ها انتخاب کردیم.
ابوالقاسمی اضافه کرد: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا واکسن های کرونا بر پایه ویروس کشته شده تهیه شد که سابقه چندین ساله دارد، در کشورهای غربی صحبت از واکسن های جدید مانند mrn بود که هیچ سابقه ای از آن وجود نداشت.
وی بیان داشت: از آنجاییکه ما قبلاً واکسن ساز نبودیم و ساخت این واکسن آغاز یک کار دانشگاهی و دانش بنیانی بود، سختگیری های فراوانی به این کار می شد. به نظر می آید بیشترین سخت گیری ها در داخل کشور روی واکسن نورا اعمال شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله خاطرنشان کرد: این واکسن مطالعه حیوانی خویش را با موفقیت طی کرد و بررسی های این مرحله علاوه بر داخل کشور، در کشور آلمان هم انجام و فاز اول مطالعات انسانی هم با حضور ۷۰ داوطلب با موفقیت پشت سر گذاشته شده است.به ثمر نشستن واکسن نورا با اطمینان مردمی
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عنوان کرد: واکسن ایرانی نورا با اطمینان مردم و تلاش بی وقفه محققان به ثمر نشست که از همه آنها بسیار ممنون هستیم. آنها برای واکسن های ایرانی همچون نورا سنگ تمام گذاشتند که برای ما بسیار قابل تقدیر است.
وی بیان داشت: از تمام داوطلبانی که در مراحل تست انسانی این واکسن حضور بهم رساندند تشکر و قدردانی می کنم، این مورد سرمایه باارزشی برای فعالیتهای علمی در کشور به حساب می آید.
ابوالقاسمی افزود: این داوطلبان برای دستیابی به رشد و تعالی کشور در این گونه فعالیت علمی حضور می یابند، به عبارتی حضور آنان در این گونه فعالیتهای علمی انگیزه لازم را در محققان ما فراهم می آورد که زمینه رشد و تعالی کشور را فراهم نمایند.تولید واکسن نورا دستاوردی بزرگ
وی افزود: تولید واکسن نورا در شرایط بحرانی بیماری کرونا در کنار ارائه خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به بیماران در شرایط تحریم های شدید، دستاوردی بزرگ بود که محققان ما آنرا خلق کردند.
ابوالقاسمی بیان داشت: تولید این محصول آغاز خوبی است تا کشور ما به کشوری قدرتمند در زمینه فرآورده های واکسنی تبدیل گردد و بتوانیم در آینده کارهای بزرگ تری را انجام دهیم.منبع:

1400/12/11
21:42:31
0.0 /5
524
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی