آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

چه افرادی بیشتر از داروهای گیاهی استفاده می کنند؟

چه افرادی بیشتر از داروهای گیاهی استفاده می کنند؟

پژوهشگران با انجام یک مطالعه عنوان کردند عواملی مانند سفارش پزشک، سابقه مصرف داروهای گیاهی در اقوام و میزان تحصیلات، در تمایل به خرید و مبادرت به خرید داروهای گیاهی مؤثر است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با توسعه داروهای شیمیایی، این داروها بعنوان اصلی ترین داروها برای درمان بیماریها مورد استفاده قرار گرفت. با این وجود با گذشت زمان و به دنبال آگاهی از برخی عوارض ناشی از داروهای شیمیایی و تصور اینکه داروهای گیاهی از عوارض کم تری برخوردار می باشند، استقبال از داروهای گیاهی با رشد قابل توجهی روبرو شده است.

داروهای گیاهی؛ موادی هستند که از گیاهان استخراج می شوند و با حداقل و یا بدون پردازش صنعتی در درمان بیماریها و درمان های محلی مورد استفاده قرار می گیرند.

ایران جزو کشورهایی است که استفاده از گیاهان را در درمان بیماریها پذیرفته است و داروهای گیاهی زیادی با مجوز وزارت بهداشت تولید می شوند. همین طور طیف وسیعی از مردم نیز به شکل های مختلف گیاهان را تهیه و استفاده می نمایند.

سرانه مصرف دارو توسط ایرانی ها، سه برابر استاندارد جهانی است، ولی سرانه مصرف داروهای گیاهی زیاد نیست. اطلاع یافتن از عوامل مرتبط به کارگیری داروهای گیاهی یا گیاهان دارویی، می تواند امکان اطلاع رسانی و مداخله برای تغییر رفتار افراد را در گسترش مصرف مؤثر آنها و محدود کردن مصرف آنها در موارد نامناسب، تسهیل کند. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک مطالعه، عوامل موثر بر میزان تمایل افراد به خرید داروهای گیاهی را بررسی کردند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۷ در شهر مشهد انجام گرفت. کلان شهر مشهد، در استان خراسان رضوی جمعیتی حدود سه میلیون نفر و تعداد ۵۶۶ داروخانه دارد و یکی از مهم ترین شهرهای ایران در مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی شمرده می شود.

داده های موردنیاز این تحقیق، بوسیله پرسش نامه جمع آوری شد و پژوهشگران با ارائه پرسش نامه به مراجعه کنندگان به داروخانه های مشهد، تمایل آنها به خرید داروهای گیاهی را مورد بررسی قرار دادند.

۱۵۰ نفر در این مطالعه شرکت کردند و بررسی شرکت کنندگان نشان داد که حدود ۳۶ درصد از آنها مرد و ۶۴ درصد از آنها زن بودند. ۸۲ درصد از این افراد، از قبل در مورد فرآورده های گیاهان دارویی اطلاعات داشتند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۳۶ سال بود و حدود نیمی از افراد دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر بودند.

بررسی درآمد ماهیانه خانوار که نشان دهنده قدرت خرید افراد برای داروهای گیاهی است، حاکی از این بود که شرکت کنندگان در این تحقیق به طور متوسط ماهانه دو میلیون تومان درآمد داشتند و متوسط هزینه ماهیانه خانوار برای خرید داروهای گیاهی، ۲۶ هزار تومان بود.

همین طور مشخص شد که افراد به طور متوسط داروهای گیاهی را با نسخه پزشک خریداری می کنند و بطور متوسط افرادی که سابقه مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در خانواده آنها بیشتر است، از این محصولات بیشتر استفاده می نمایند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که عواملی مانند سفارش پزشک، سابقه مصرف داروهای گیاهی در اقوام و میزان تحصیلات، در تمایل به خرید و مبادرت به خرید داروهای گیاهی تاثیر مثبت و مدلول دار دارد.

در این تحقیق عنوان شده است که مصرف داروهای گیاهی در میان افراد تحصیل کرده، بالاتر است که این یافته با یافته های مطالعات قبلی دراین زمینه مغایرت دارد.

پژوهشگران این تحقیق برمبنای نتایج به دست آمده، می گویند: بنظر می رسد که افزایش سطح اطلاعات جامعه می تواند عامل مؤثری در افزایش مصرف گیاهان دارویی و داروهای استخراجی از آنها باشد.

این پژوهشگران عنوان می کنند که باتوجه به تاثیر تجویز پزشک، ارائه اطلاعات همه جانبه در حوزه داروهای گیاهی و آگاهی از طرف پزشکان برای پیش گیری از تداخلات دارویی، ضروری به نظر می آید. همین طور قرار گرفتن این داروها تحت پوشش بیمه به ایجاد فرهنگ مصرف آنها کمک می نماید.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که در کنار عوامل ذکرشده، بازبینی در سیاست های دارویی کشور لازم است تا با ارائه روش های مناسب برای تولید، عرضه و مصرف داروهای گیاهی با شرایط آسان و طبق استانداردهای بین المللی گام برداشته شود و عملکرد مردم را در مصرف داروهای گیاهی بهبود بخشید.

در انجام این تحقیق، تکتم محتشمی و سیده تینا مرتضوی نیا از گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربت حیدریه و علیرضا کرباسی از گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهمن ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی عوامل مؤثر بر تمایل به خرید داروهای گیاهی: مطالعه موردی شهر مشهد» در نشریه علمی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران؛ زیر نظر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع ایران انتشار یافته است.

منبع:

1400/12/09
20:34:22
0.0 /5
510
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی