آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

دانشجویان پزشکی تا چه میزان خطر کرونا را درک می کنند؟

دانشجویان پزشکی تا چه میزان خطر کرونا را درک می کنند؟

پژوهشگران با انجام یک مطالعه دانش دانشجویان پزشکی در مورد کووید-19 و رفتارهای پیشگیرانه و میزان درک خطر آنها از همه گیری را بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دانشجویان پزشکی نخستین افرادی هستند که ممکنست با افراد مبتلا به کرونا تماس نزدیک داشته باشند و بنا بر این بیشتر در معرض مبتلاشدن به این بیماری قرار می گیرند. در صورتیکه این دانشجویان، دانش و آگاهی مناسبی نداشته باشند، ممکنست استرس و اضطراب زیادی را تجربه کرده و همین موضوع تصمیمات پزشکی آنها را مبتلا به اختلال کند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام یک تحقیق در هفته اول بعد از شیوع ویروس کرونا ویروس در ایران، به بررسی میزان دانش دانشجویان پزشکی در مورد کووید-۱۹، رفتارهای پیشگیرانه، خودگزارش دهی و میزان درک خطر این افراد از همه گیری پرداختند.

پژوهشگران در این مطالعه، ۲۴۰ نفر از دانشجویان پزشکی سال پنجم تا هفتم را با بهره گیری از پرسش نامه آنلاین مورد ارزیابی قرار دادند. بررسی پرسش نامه ها نشان داد که میانگین سنی شرکت کنندگان در این تحقیق حدود ۲۳ سال بود و حدود ۴۱ درصد از آنها زن و ۵۹ درصد، مرد بودند. بر طبق این بررسی، زنان درک خطر کم تری از این ویروس داشتند.

در این مطالعه ۳۰ درصد از افراد، اینترن بودند و این افراد با موارد مشکوک در اورژانس تماس مستقیم داشتند. طبق بررسی های این تحقیق؛ میزان درک خطر در اینترن ها در مقایسه با نیروهای استاژر (کارورز بالینی) بطور معناداری کم تر بود. افرادی که در بخش های اورژانس آموزش دیده بودند، در مقایسه با افرادی که در بخش هایی مانند بخش داخلی و جراحی آموزش دیده بودند، درک خطر کم تری داشتند. همین طور مشخص شد که بیشتر شرکت کنندگان عملکرد خوبی در رفتارهای پیشگیرانه داشتند. در کل مشخص شد که نمره درک خطر کووید-۱۹ در میان دانشجویان پزشکی، در محدوده متوسط قرار داشت.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند که دانشجویان پزشکی ایرانی، دانش مرتبط و عملکرد بالایی در رفتارهای پیشگیرانه داشتند؛ اما درک خطر متوسطی داشتند. همبستگی منفی بین رفتارهای پیشگیرانه خود گزارش دهی و ادراک خطر جالب ترین یافته در این مطالعه بود.

این پژوهشگران عنوان می کنند که با وجود رفتارهای پیشگیرانه زیاد و خودگزارش دهی خوب دانشجویان، درک متوسط آنها از ​​خطر کووید-۱۹ می تواند نگرانی هایی را در مورد رفتارهای محافظتی بوجود آورد.

در انجام این تحقیق؛ محمدحسین تقریری، رهام برازجانی و رامین شیرعلی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «کووید-۱۹ و دانشجویان پزشکی ایران؛ نظرسنجی در مورد دانش مرتبط، رفتارهای پیشگیرانه و درک ریسک آن ها» در نشریه Archives of Iranian Medicine انتشار یافته است.

1400/12/07
20:01:01
0.0 /5
598
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی