آجاک - acak آینده پژوهی

رشد مجدد بافت استخوانی با استفاده از امواج صوتی

رشد مجدد بافت استخوانی با استفاده از امواج صوتی

به گزارش آجاک محققان با استفاده از مهندسی بافت و امواج صوتی موفق به تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوانی شدند. این راهکار در زمینه ترمیم استخوان های از دست رفته بر اثر سرطان یا بیماری های مادرزادی به کار می آید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، خیلی از بیماری ها از قبیل سرطان، پوکی استخوان و بیماری های مادرزادی می توانند منجر به تحلیل بافت استخوانی شوند. انواع تصادف و صدمه های جدی هم عامل تخریب بافت استخوان هستند.
محققان دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا به یک راهکار هوشمندانه در زمینه ترمیم و رشد مجدد بافت استخوان دست پیدا کردند. در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. مهندسی بافت یک رشته نوظهور است که هدف آن ترمیم و رشد مجدد استخوان و عضله با قابلیت طبیعی بدن بیمار به حساب می آید.
یک چالش کلیدی در رشد مجدد استخوان، احتیاج به مقادیر فراوان سلول های استخوانی است که بعد از کاشت در محل مورد نظر، رشد کرده و فعال شوند.
فرآیندهای موجود برای تبدیل سلول های بنیادی بالغ به سلول های استخوانی نیازمند تجهیزات پیچیده و گران قیمت است و تولید انبوه آن ظاهرا غیر ممکن به نظر می آید. از طرفی استخراج سلول های بنیادی از مغز استخوان بیمار روشی بسیار دردناک است.
محققان استرالیایی برای حل این مشکل از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده کردند که سلول های بنیادی را با سرعت و کارایی بیشتری به سلول های استخوانی تبدیل می کند.
این روش زمان مورد نیاز برای تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوانی را می کاهد و به هیچ داروی خاصی نیاز ندارد. محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند درمان مشکلات استخوانی را با سهولت بیشتری مدیریت کنند.
نتایج این مطالعه در نشریه Small انتشار یافته است.


منبع:

1400/12/06
20:43:27
0.0 /5
532
تگها: آینده , كاربر
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی