آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی توصیه كرد:

ضرورت حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در شورای عالی فضایی

ضرورت حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در شورای عالی فضایی

آجاک: دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته عضویت معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در شورای عالی فضایی را بعنوان یکی از بازیگران بخش فضایی کشور ضروری دانست.


جلسه شورای عالی فضایی بعد از وقفه ۱۰ ساله در آذرماه امسال با حضور اعضای آن همچون وزیران دفاع، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه به ریاست آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس جمهور انجام شد.
در این جلسه که اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم بود، شتاب بخشی عرصه فضایی، تقویت همگرایی و هم افزایی همه ارکان بازیگران صنعت و توجه حداکثری بر دیپلماسی فضایی، کاربردی کردن صنعت فضایی، تحقق اهداف برنامه های فضایی کشور با شتاب هرچه بیشتر، تامین منابع مورد نیاز حوزه فضایی کشور برای شتاب بخشی به برنامه های فضایی در دستور کار قرار گرفت.
بر اساس اساسنامه شورای عالی فضایی مصوب ۲۵ بهمن ۱۳۸۳ هیات وزیران، اعضای این شورا، رئیس جمهور (رییس)، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر امور خارجه، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان فضایی ایران (دبیر) و چهار نفر از افراد متخصص در حوزه های مختلف علوم و فنون فضایی (به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حکم رئیس جمهور) هستند.
طبق اساسنامه این شورا در غیاب رئیس جمهور ریاست جلسه بر عهده معاون اول رئیس جمهور خواهد بود.
منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار گروه علم وآموزش ایرنا درخصوص حضور نداشتن نماینده ای از این معاونت در شورای عالی فضایی گفت: اعضای این شورا برمبنای اساسنامه شورای عالی فضایی مصوب ۱۳۸۳ انتخاب می شوند.
وی اضافه کرد: در آن زمان که اعضای شورای عالی فضایی در اساسنامه مشخص شدند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل نشده بود که بخواهند در این مصوبه قید نام کنند، بدین سبب برمبنای مصوبات قانونی این اعضا حضور می یابند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۵ بنا بر ضرورت و با هدف ارتقای اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم بوسیله افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای «نظام ملی نوآوری» و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن تشکیل شد.
منطقی تصریح کرد: با توجه به این که یکی از بازیگران توسعه فضایی در کشور این معاونت است، بدین سبب باید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به اعضای شورای عالی فضایی افزوده شود، چونکه یکی از بخش های موثر در بخش های فضایی کشور شرکت های دانش بنیان و شرکت های استارتاپ هستند.
وی با یادآوری این که بخش هوافضا در ایران در آینده نزدیک عرصه ای خواهد بود که شرکت های نوپا یا استارتاپ ها در آن فعالیت خواهند کرد، اظهار داشت: امیدواریم با افزودن معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به لیست اعضای این شورا، تصمیمات خوبی در این عرصه گرفته شود و شرکت های دانش بنیان بتوانند با سرعتی زیاد در بخش های مختلف پیشرفت داشته باشند.
به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماهواره کوثر نخستین ماهواره بخش خصوصی ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ در روز ملی فضایی رونمایی گردید.
سردار سید مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح در این مراسم اعلام نمود: دومین جلسه شورای عالی فضایی تا اختتام امسال تشکیل می شود.
وی اظهار داشت: تشکیل جلسه شورای عالی فضایی توسط رئیس جمهور نشان از توجه ویژه به این بخش دارد. در اولین جلسه این شورا مقرر شد، جلسه دوم شورای عالی فضایی تا پیش از اختتام سال تشکیل و برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی کشور بررسی و تصویب شود.
جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: در جلسه اول شورای عالی فضایی برنامه سال ۱۴۰۱ تصویب و بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته شد، در جلسه بعدی نقش آفرینان و خطوط واصل در این برنامه مشخص می شوند.


منبع:

1400/11/26
22:05:30
0.0 /5
593
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی