آجاک - acak آینده پژوهی

آموزش سواد دیجیتال در 5 درصد مدارس ابتدایی کشور به زودی شروع می شود

آموزش سواد دیجیتال در 5 درصد مدارس ابتدایی کشور به زودی شروع می شود

به گزارش آجاک معاون دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: طرح آموزش سواد دیجیتال به مدلول یاد دادن برنامه نویسی به کودکان به زودی در پنج درصد مدارس ابتدایی کشور اجرائی می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا رحمان عیسی زاده روز چهارشنبه در پنجمین مراسم روز اینترنت امن تر با اعلان اینکه یکی از فاکتورهای پیشرفتگی کشورها جامعه اطلاعاتی است، اضافه کرد: در اجلاس سال ۲۰۱۸ چهار موضوع مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها بحث آموزش و خصوصاً نقش تکنولوژی های نوین در آموزش بود.
وی از یک مدل چهار وجهی در توسعه فناوری در جامعه یاد کرد و اظهار داشت: اولین وجه توسعه فناوری زیرساخت است بطورمثال شاخص تعداد کامپیوتر نسبت به تعداد افراد هر جامعه؛ در سال ۲۰۰۳ در خیلی از کشورهای اروپایی میزان داشتن کامپیوتر به ازای هر نفر بررسی گردید بعنوان مثال در فنلاند به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱۱۳ کامپیوتر وجود داشت، در آمریکا به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸۶ و الان در ایران در آموزش و پرورش به ازای هر ۱۰۰ نفر کمتر از چهار کامپیوتر وجود دارد.
عیسی زاده اضافه کرد: در دنیا حدود ۵۰۰ میلیارد تجهیزات ارتباطی هوشمند به هم وصل هستند و در حوزه استفاده از سیستم های هوشمند طی این دو سال به سبب شیوع ویروس کرونا و الزامی شدن آموزش آنلاین رشد بسیار زیادی در ایران داشته ایم. استفاده از گوشی هوشمند و تبلت در مدارس ممنوع بود، الان همان مسئولان می گویند چرا تبلت در اختیار حدود سه میلیون دانش آموز نیست. این تغییر رویکرد یک پیشرفت است.
این کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: شاخص دیگر نیروی انسانی است. حالا خیلی از جوانان متخصص نرم افزار در همین داخل ایران برای کشورهای خارجی کار می کنند، این امکان را فناوری اطلاعات فراهم نموده که محدودیت جغرافیایی را از میان برداشته است.
عیسی زاده بیان کرد: در آموزش و پرورش بحث سواد دیجیتال به زودی در پنج درصد مدارس ابتدایی شروع می شود که این طرح به مدلول یاددادن برنامه نویسی به کودکان است که لازم است در گام نخست معلم ها یاد بگیرند و توانمند بشوند.
وی سیاست های دولت برای پیشرفت فناوری در امر آموزش و همین طور نقش نهادهایی که می توانند فناوری را در حوزه توسعه بکار بگیرند، بعنوان وجوه دیگر این مدل توسعه در زمینه جامعه اطلاعاتی اعلام نمود و اظهار داشت: در آمریکا در دانشگاه هاروارد از حدود ۵۵ سال پیش پروژه ای با نام «پروژه صفر» اجرا شد که به نقش فناوری اطلاعات در بالا بردن هوش جامعه می پردازد، میانگین هوش یکی از فاکتورهای پیشرفت و توسعه یافتگی کشورهاست. اینها با همین ابزار تلاش می کنند دنیا را تحت سلطه بگیرند، در ایران میانگین هوش جامعه ۸۴ است که از سطح میانگین کلی کشورها پایین تر هستیم و هرچه از فناوری در آموزش استفاده نمائیم، می توانیم سطح هوشی را بالا ببریم.

جامعه بهتر در گرو بهره گیری بهتر از فناوری

جعفر زیاری مسوول نماینده رسمی روز اینترنت امن تر (SID- Safer Internet Day) در این مراسم اضافه کرد: امروز دومین روز از دومین هفته از دومین ماه سال میلادی همزمان با ۲۰۰ کشور دنیا ما هم در ایران روز اینترنت امن تر را جشن می گیریم. کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۴ این روز را نامگذاری کرد با این رویکرد که اینترنت هم مانند هر ابزار دیگری مزایا و مخاطرات را در کنار هم دارد. مانند آتش هم می تواند برای آشپزی و گرمایش به ما کمک نماید و هم ممکنست عامل آتش سوزی بشود.
وی بیان کرد: هر سال شبکه هدایت گر این پویش یک موضوع متفاوت را برای برگزاری این رویداد انتخاب می کند تا توجه همگان از کاربران تا صاحبنظران را به یکی از چالش های فضای مجازی جلب نماید. سالهای قبل تر مطالبی مانند قلدری آنلاین و شبکه های اجتماعی در دستور کار این شبکه بود، در سال ۲۰۱۰ با شعار «فکر کن پیش از این که پُست بگذاری» عرضه اطلاعات و تصاویر شخصی آنلاین مورد توجه قرار گرفت و موضوع روز اینترنت امن تر در سال ۲۰۱۱ زندگی مجازی بود که با شعار «این بیشتر از یک بازی است، این زندگی توست.» عنوان شد و شعار چند سال اخیر «همه با هم برای اینترنت بهتر» است.
زیاری اشاره کرد: اینترنت پاک یا اینترنت امن تر فقط با ابزارها تامین نمی گردد بلکه نیازمند اتخاذ یک رویکرد رفتاری است، نگاهی که به دنبال درک و شناخت درست تکنولوژی و چالش های آنست و ما در روز اینترنت امن تر در پی آگاهی بخشی برای نهادینه کردن یک رویکرد رفتاری هستیم.
پنجمین مراسم روز جهانی اینترنت امن تر که در ایران با عنوان روز اینترنت پاک شناخته می شود، در یک دبیرستان تهران با حضور مجازی برخی دانش آموزان انجام شد.


منبع:

1400/11/20
21:11:15
0.0 /5
602
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی