آجاک - acak آینده پژوهی

آغاز کارآزمایی بالینی نانوواکسن جدید کرونا در برزیل

آغاز کارآزمایی بالینی نانوواکسن جدید کرونا در برزیل

فاز اول آزمایش بالینی یک واکسن ضدکرونا حاوی نانوذرات لیپیدی در برزیل شروع شد. این واکسن با دیگر واکسن های RNA موجود در بازار متفاوت است.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، شرکت آمریکایی اچ دی تی بیو (HDT Bio Corp)، توسعه دهنده ایمونوتراپی برای سرطان شناسی و بیماری های عفونی و سنای سیماتک (SENAI CIMATEC) که یک موسسه آموزشی، تحقیقاتی و نوآوری مهم برزیل است، به نخستین داوطلبان سالم در برزیل واکسن ضدکرونای RNA COVID-۱۹ HDT Bio را تزریق کردند.
این واکسن بعنوان فاز اول آزمایش بالینی به این افراد تزریق شد. این واکسن از فناوری تحویل RNA نانوذرات لیپیدی اختصاصی HDT Bio استفاده می نماید.
استیو رید، مدیرعامل اچ دی تی بیو اضافه کرد: این کارآزمایی بالینی در برزیل دومین مطالعه بین المللی است که تلاش می نماییم به کمک شرکایی از کشورهایی که از لحاظ تاریخی محروم هستند، روی توسعه واکسن ضدکرونا کار نماییم. این کار با انتقال فناوری منحصربه فرد نانوذرات لیپیدی برای توسعه، ساخت و توزیع RNA COVID-۱۹ در مبارزه با این بیماری همه گیر انجام می شود، نخستین مورد در هند و با شریک ما جنووا بیوفارماکیوتیکالز بود که واکسن را به فاز ۲ و فاز ۳ انتقال داده ایم.
وی بیان نمود: اچ دی تی بیو شراکت های دیگری برای توسعه واکسن ضدکرونای خود همچون در کره جنوبی و چین دارد. این مشارکت ها بخشی از مأموریت و راهبرد تجاری شرکت ما است که هدف آن عرضه روش های ایمنی درمانی پیشرفته به کشورهایی است که حمایتی از آنها صورت نمی گیرد تا به رفع نابرابری های بهداشت جهانی کمک کنند.
روبرتو بادارو از اعضای این شرکت اظهار داشت: از مطالعات بالینی واکسن RNA MCTI CIMATEC HDT، انتظار داریم داده های کافی برای نشان دادن کارایی و ایمنی این محصول به دست آوریم. به این ترتیب، توسعه واکسن RNA MCTI CIMATEC HDT نشان دهنده نقطه عطفی برای مدرن سازی نظام سلامت ملی است؛ چونکه میتوان آنرا در خود کشور برزیل تولید کرد.
سنای سیماتک از راه شراکت با اچ دی تی بیو در برزیل توسعه و ارزیابی یک فناوری پیشرفته را به روشی انحصاری انجام می دهد و همینطور نخستین مطالعه بالینی شامل واکسن خودتقویت کننده RNA را آغاز می کند. وزارت علوم، فناوری و نوآوری ها برزیل (MCTI) از اجرای مراحل اولیه بالینی حمایت کرده است.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این کارآزمایی ایمنی، تحمل پذیری و ایمنی زایی واکسن را در سه سطح دز یک میکروگرم، پنج میکروگرم و ۲۵ میکروگرم ارزیابی می نماید، ایمنی و تحمل، نقطه پایانی این ارزیابی خواهد بود که با بروز عوارض جانبی برای هر دز تا ۱۲ ماه بعد از واکسیناسیون ارزیابی می شود. ارزیابی های موقت برنامه ریزی شده برای اندازه گیری ایمنی زایی هم صورت خواهد گرفت.
واکسن ابداعی HDT Bio که فاز اول آزمایشی را در آمریکا هم انجام خواهد داد، از سیستم حامل نانوذرات لیپیدی اختصاصی خود برای تحویل RNA استفاده می نماید. این واکسن از دو جهت با واکسن های RNA موجود تجاری متفاوت می باشد. اول این که، محموله RNA آن برای تقویت خود در داخل بدن طراحی شده است، در نتیجه، واکسن سیستم ایمنی را با دز بسیار پایین تری نسبت به واکسن های تجاری موجود فعال می کند، ایمنی را افزایش و هزینه های تولید را می کاهد. دوم اینکه RNA به جای محصور شدن در داخل آن به خارج از سیستم تحویل نانوذره می چسبد و ثبات بیشتری فراهم می آورد.منبع:

1400/11/11
23:20:28
0.0 /5
574
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی