آجاک - acak آینده پژوهی
یك كارشتاس بازار سرمایه اعلام كرد:

بازار سرمایه بهترین مسیر برای رشد استارتاپ ها

بازار سرمایه بهترین مسیر برای رشد استارتاپ ها

به گزارش آجاک یک کارشتاس بازار سرمایه اظهار داشت: با وجود تلاش ها برای پشتیبانی از استارتاپ ها و این نوع کسب و کارها، چالش های فراوانی در راه توسعه آنها وجود دارد که با توجه با اکوسیستم بازار سرمایه به نظر می آید این بازار بهترین مسیر برای رشد استارتاپ ها باشد.


به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «محمدرضا فرحی» درباره ورود استارتاپ ها، اظهار داشت: ورود نمادهای استارتاپی به بازار سرمایه اتفاق مبارکی است اما متأسفانه با تأخیر فراوان رقم خورد چونکه حداقل ۱۵ سال است که با افزایش ضریب نفوذ اینترنت، استارتاپ های بسیار بزرگی در سطح ملی ایجاد و جان گرفتند که سرمایه گذاران بزرگی هم دارند.
وی اضافه کرد: اغلب سرمایه گذاران در بازار سرمایه نزدیک بین هستند و دید کوتاه مدتی به بازار دارند اما در استارتاپ ها، سرمایه گذارانی هستند که بیشتر از ۱۰ سال در آن سرمایه گزاری نموده اند و تابحال خروج سرمایه گذار از آنها مشاهده نشده است.
فرحی افزود: در استارتاپ ها معمولا خروج به صورت سهامی عام شدن است به این صورت که ساختار سهامداری تغییر یافته و مردم، صندوق ها، نهادها و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به جمع سرمایه گذاران اولیه پیوستند. در واقع سرمایه گذاران اولیه کم کم خارج و در استارتاپ های دیگر سرمایه گذاری می کنند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره ورود استارتاپ ها به بازار سرمایه اظهار داشت: اکوسیستم استارتاپی شبیه یک حمام داغ است که درج نماد آنها در بورس همانند باز شدن در حمام و وزیدن یک نسیم به داخل حمام است که می تواند ورود فراوان و سیل آسای سرمایه را به حوزه بازار سرمایه به دنبال داشته باشد.
وی تصریح کرد: اگر عرضه ها به صورت اصولی صورت گیرد، ارزش گذاری ها منطقی باشد و بازگشت سرمایه قابل قبولی برای سرمایه گذاران اولیه به همراه داشته باشد، شاهد اتفاق های خیلی خوب در حوزه بازار سرمایه خواهیم بود.
فرحی درباره ارزش گذاری استارتاپ ها اظهار داشت: به صورت کلی ارزش گذاری کسب و کارها بیشتر برپایه دانش و علم است اما ارزش گذاری استارتاپ ها جنبه دانشی، هنر و آینده بینی دارد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در ارزش گذاری شرکت ها و حوزه های سنتی همچون پتروشیمی، معدن و صنایع مختلف، نگاه بیشتر گذشته نگر است اما در استارتاپ ها نگاه به آینده بیشتر است به عبارت بهتر، خرید سهام شرکتهای سنتی شبیه به خرید آپارتمان است.
به گفته وی؛ زمانی که آپارتمانی خریداری می شود شاید در کنار آنکه ماهانه درآمدی به صورت اجاره از آن دریافت می شود اما پس از مدتی، افت و ارزش و همینطور استهلاک آپارتمان دور از انتظار نیست اما وقتی قطعه زمینی هوشمندانه خریداری شود، شاید درآمدی از زمین وجود نداشته باشد اما به مراتب بازگشت سرمایه بیشتری از افزایش ارزش آن زمین به دست می آید.
فرحی توضیح داد: در سهام استارتاپ ها، ماهیت زمین پررنگ تر از ماهیت آپارتمان است و مبتنی بر توان مدیران آن شرکت توسعه افقی و عمودی فعالیت ها شکل می گیر. بنابراین، در استارتاپ ها، ارزش گذاری مبتنی بر آینده با نگاه واقع بینانه است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه درباره تأمین مالی شرکتهای استارتاپی از راه بازار سرمایه تصریح کرد: مکانیزمی که برای این شرکت ها طراحی شده، عرضه اولیه شرکت ها به صورت افزایش سرمایه باشد به این معنا که مقصد، پول، و توسعه فعالیتهای شرکت باشد.
وی بیان نمود: اسنپ، تپسی، کافه بازار، شرکت شیپور، دیجی کالا، مجموعه آپارات و فیلیمو همچون استارتاپ های بسیار موثر در زمینه اشتغال زایی غیرمستقیم و درآمدزایی بالا هستند. فین تک ها، حمل و نقل، گردشگری، هتل داری و بخش خدمات همچون حوزه هایی هستند که فعالیتهای استارتاپی در تکمیل و تقویت زنجیره ارزش آنها در اقتصاد کشور، بسیار موثر است.
فرحی در انتها اظهار داشت: اهمیت ویژه استارتاپ ها در رشد اقتصادی کشورها باعث گرایش به گسترش فرصت ها و ظرفیت ها در این حوزه شده است. با وجود اقدامات و تلاشهای اخیر برای پشتیبانی از این نوع کسب و کارها، چالش های فراوانی در راه توسعه آنها در کشور وجود دارد. اما با تمرکز بر روی نظام سرمایه انسانی همچون آموزش نیروی انسانی با مهارت، بهبود سامانه های زیرساختی و نظام های اجتماعی میتوان مشکلات این زمینه را به حداقل رساند.


منبع:

1400/11/10
16:31:37
0.0 /5
637
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی