آجاک - acak آینده پژوهی

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات

آجاک: معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات و سبزیجات آگاهی داد و اظهار داشت: زیرساخت های لازم برای تولید صنعتی بذرهای هیبریدی سبزیجات و صیفی جات در کشور فراهم گشته است.


رضا آذربایجانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: بذرهای هیبریدی صیفی جات و سبزیجات تولید شده در مرکز ملی ذخایر با دریافت مجوز ثبت و گواهی از وزارت جهاد کشاورزی شرایط لازم جهت تحول در صنعت بذر هیبرید کشور را دارا هستند.
وی افزود: گام های بعدی این مجموعه، تولید بذرهای هیبریدی سایر گیاهان پرمصرف در داخل کشور است که این کار با اهتمام و تلاش پژوهشگران این مجموعه، انجام می شود.
معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، بذر هیبریدی را یک بذر بهبود یافته عنوان نمود و اظهار داشت: افزایش عملکرد در هکتار و مقاومت به بیماریها از مهم ترین مزیت های این بذرها هستند.
آذربایجانی اضافه کرد: با این اقدام هم خصوصیات مثبت بذرهای وارداتی حفظ می شود و در کنار آن هم ذائقه، سلیقه و طعم بذر در ضمن یک پروژه اصلاحی حفظ شده، به عبارتی این بذرها هر دو خاصیت را دارند.
سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صرف واردات رسمی و غیررسمی بذرهای هیبریدی می شود
وی افزود: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار بصورت رسمی صرف تهیه بذرهای هیبریدی محصولات خیار، گوجه فرنگی، کاهو و فلفل دلمه ای می شود و حدودا همین مقدار هم بصورت غیر رسمی صرف واردات این محصولات می شود.
معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با یادآوری این که هم اکنون ۹۸ درصد این بذرهای هیبریدی وارداتی است، گفت: هرچند جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان خیار در سطح دنیا هستیم اما حدودا تمام بذر این گیاه وارداتی است.
آذربایجانی، اولویت های ارتقای امنیت سلامت، کشاورزی و اقتصادی را سه راهبرد اصلی مرکز ملی ذخایر اعلام نمود و اظهار داشت: حوزه شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیک را به سمت ایجاد نسل جدیدی از نمونه های زیستی که بتواند نیازهای صنعت و کشاورزی را تامین کند، سوق داده ایم.
وی افزود: ممانعت از خام فروشی، جلوگیری از خروج ارز برای تامین منابع اولیه در صنعت غذا مانند پروبیوتیک، صنایع گیاهی و بذر مانند بذور هیبریدی که به شدت وابستگی داریم، را از اقدامات مهم این مجموعه برشمرد که علاوه بر جلوگیری از وابستگی، سبب امنیت اقتصادی کشور می شود.
به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایران درباب میزان تولید میوه در بیشتر صیفی های مهم در رتبه دوم تا ششم در میان کشورهای جهان قرار گرفته است؛ این در حالیست که بذر اصلاح شده مصرفی در کشور بیشتر وارداتی است.
بیشتر بذرهای وارداتی، با وجود قیمت بالا، تطابق مناسبی با شرایط اقلیمی و اکولوژیکی ایران ندارند. تولید بذر گیاهان مختلف در جلوگیری از خروج ارز و کارآفرینی وسیع در سطح کشور موثر است، ضمن این که بذر بعنوان رکن اصلی تولید در کشاورزی مطرح بوده و اصلاح و تولید آن در وضعیت آب و هوایی کشور می تواند با افزایش چشم گیر عملکرد محصولات، خدمت بزرگی را ارائه کند.
گیاهان حاصل از بذرهای وارداتی سازگاری های لازم را دارا نیستند که به همین علت مصرف سموم در تولید آنها بالاتر از استاندارد خواهد بود پس تولید این بذرها در کشور علاوه بر اشتغال زایی، کارآفرینی و جلوگیری از خروج ارز، منجر به تولید بذور سازگار به شرایط محیطی ایران و متحمل به آفات و بیماریهای رایج کشور شده است.
منبع:

1400/11/07
11:22:47
0.0 /5
658
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی