آجاک - acak آینده پژوهی

کسب رتبه ۲۳ جهانی نانو ایران در ثبت پتنت در سال ۲۰۲۱

کسب رتبه ۲۳ جهانی نانو ایران در ثبت پتنت در سال ۲۰۲۱

آجاک: ایران با ثبت مجموع 55 پتنت و درخواست ثبت اختراع نانو در رتبه بیست و سوم دفتر ثبت اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری آمریکا USPTO آمریکا در سال 2021 قرار دارد.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، بر طبق اطلاعات انتشار یافته در پایگاه استت نانو، در آخر سال ۲۰۲۱ در مجموع ۲۳ هزار و ۷۵۰ اختراع در رابطه با فناوری نانو در اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری آمریکا (USPTO) ثبت شده است، نزدیک به نیمی از درخواست های ثبت پتنت در این اداره متعلق به کشور آمریکا است. چین، کره جنوبی، ژاپن و تایوان کشورهای بعدی در این رده بندی هستند.
ایران در سال ۲۰۲۱ تعداد ۵۵ اختراع در زمینه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا منتشر نموده است که از این تعداد ۲۱ مورد اختراع به ثبت نهایی رسیده (پتنت) و تعداد ۳۴ مورد درخواست ثبت اختراع انتشار یافته هستند، ایران در هر دو شاخص در سال قبل میلادی در رتبه بیست سوم قرار دارد.
بر اساس تعریف استاندارد (ISO/TS ۱۸۱۱۰) اختراعاتی در زمینه فناوری نانو قرار می گیرند که حداقل دارای یک ادعا (Claim) در رابطه با فناوری نانو باشند یا برمبنای کدهای طبقه بندی IPC دارای کد در رابطه با حوزه فناوری نانو باشند، برمبنای بررسی آماری انجام شده از بانک داده اوربیت (Orbit) مشخص شد که در سال ۲۰۲۱ مجموع ۲۳ هزار و ۷۵۰ اختراع در حوزه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا ثبت شده اند که نسبت به سال قبل آن حدود ۶ درصد رشد داشته است.
از این تعداد، ۱۴ هزار و ۴۴ مورد درخواست ثبت اختراع انتشار یافته و ۹ هزار و ۷۰۵ مورد پتنت گرنت شده هستند.
آمریکا حدود ۴۷ درصد از اختراعات نانوی اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری آمریکا را به خود مختص کرده است، نکته جالب در سال ۲۰۲۱ پیشی گرفتن چین از رقبای منطقه ای خود در ثبت اختراعات نانو در این اداره است بطوری که چین با هزار و ۶۰۰ درخواست اختراع نانو( ۱۱.۴ درصد) جلوتر از کره جنوبی و ژاپن در رده دوم قرار گرفته است.
براساس گزارش ستاد ویژه فناوری نانو، در جدول زیر تعداد درخواست های ثبت اختراع منتتشر شده توسط ۲۰ کشور برتر در زمینه فناوری نانو در اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری آمریکا USPTO در سال ۲۰۲۱ همین طور سهم اخترعات نانوی این کشورها از کل اخترعات ثبت شده آنها در اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری آمریکا آورده شده است.


ایران در این جدول در رتبه ۲۳ قرار دارد. نکته قابل توجه در این جدول توجه ویژه کشورهای آسیایی همچون عربستان، چین، کره جنوبی و تایوان در مقایسه با کشورهای آمریکایی و حتی اروپایی است، حدود ۱۶ درصد از اختراعات عربستان در USPTO در زمینه فناوری نانو است و در این شاخص ایران با ۳۳ درصد بالاترین سهم را دارد،منبع:

1400/11/06
23:13:52
0.0 /5
685
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی