آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش بررسی شد

زنان، چقدر با بهداشت یائسگی آشنا هستند؟

زنان، چقدر با بهداشت یائسگی آشنا هستند؟

به گزارش آجاک یائسگی، دوران مهمی در زندگی زنان است که توجه به ابعاد مختلف آن می تواند سلامت جسمی و روانی آنها را به درستی تأمین کند. اما دانش و عملکرد بهداشتی زنان در مورد این دوره مهم زندگی شان چگونه است؟ محققان در یک مطالعه پژوهشی پاسخ داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یائسگی یکی از مراحل طبیعی رشد است که در زندگی هر زنی، با افزایش سن روی می دهد. طی یائسگی، فعالیت تخمدان ها تمام می شود و میزان هورمون های استروژن و پروژسترون مترشحه از تخمدان به شدت کاسته می شود. زنان در این دوران، تغییرات جسمی، ذهنی، اجتماعی و روانی خاصی را تجربه می کنند و این تغییرات در بلند مدت سبب بروز بیماری های قلبی- عروقی، استئوپروز، شکستگی استخوان و حتی آلزایمر می شوند. امروزه به جهت بهبود تغذیه، پیشرفت های علم پزشکی و افزایش امید به زندگی، شروع یائسگی چند سال به تعویق افتاده است و به طورمعمول، شروع یائسگی در سنین بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است.
بنا بر نظر متخصصان، توجه به بهداشت و سلامت زنان یائسه به دلیل عوارض و مشکلات تهدیدکننده سلامت آنها همچون گرگرفتگی شدید، تعریق ناگهانی، خستگی، سرگیجه درکنار عوارض فیزیولوژیک آن که منجر به پوکی استخوان، آتروفی تخمدان ها، کاهش هورمون های جنسی زنانه، افزایش وزن و گاهی بی اختیاری ادرار و افسردگی می شود، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. بنابراین آگاهی از عوامل مؤثر و علایم یائسگی، زندگی را برای زنان یائسه راحتتر کرده و مشکلات روحی و روانی آنان را کاهش خواهد داد. گذر به دوران یائسگی یک فرایند زیستی، روانی، اجتماعی و فرهنگی است و در فرهنگ های مختلف نگرش متفاوتی نسبت به آن وجود دارد.
پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مطالعه ای که در ارتباط با این مورد انجام داده اند، میزان دانش، نگرش و عملکرد زنان را در مورد این دوره مهم زندگی شان بررسی نموده اند.
این مطالعه با مشارکت زنان ۴۵ تا ۶۰ ساله رجوع کننده به سه مرکز بهداشتی- درمانی شهرستان اهر انجام گرفته است و محققان با کمک یک پرسش نامه استاندارد، داده های مورد نیاز خویش را از مراجعان فوق جمع آوری کرده و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند هرچند دانش و نگرش زنان ۴۵-۶۰ سال در مورد بهداشت یائسگی کافی، به نظر می آید، اما عملکرد آنها در این حوزه نامناسب است. بنابراین انجام مداخلات متناسب و مفید برای بهبود عملکرد چنین زنانی ضروری به نظر می آید.
در این خصوص، فریبا حیدری، محقق مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده مدیریت سلامت و ارتقای ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دو همکار دیگرش می گویند: «مطالعه ما شامل ۲۴۲ زن بود و بیشتر از نیمی از زنان شرکت کننده که اکثریت آنها متأهل بودند، تحصیلاتی در حد ابتدایی داشته و یا بی سواد بودند».
به گفته آنها، «در این مطالعه میانگین نمره دانش و نگرش زنان در مورد بهداشت یائسگی به ترتیب حدود ۲۳ از ۲۵ و ۸ از ۱۰ ارزیابی شد که نمره های نسبتاً مناسبی هستند. اما در مورد عملکرد، نمره ۲ از ۵ به دست آمد که نشان از ناکافی بودن داشته و احتیاج به توجه بیشتری دارد».
طبق این نتایج، دانش و نگرش زنان مورد مطالعه در مورد بهداشت یائسگی، در حد مناسب و خوب بوده است، ولی آنها عملکرد مناسبی در ارتباط با بهداشت یائسگی نداشته اند.
بر این اساس، حیدری و همکارانش اعلام نموده اند: «فراهم کردن آموزش مؤثر و مداخلات مناسب برای ارتقاء عملکرد زنان در دوران یائسگی از گام های ضروری برای ارتقاء سلامت عمومی آنان است و بایستی مورد توجه قرار گیرد».
این یافته ها در چارچوب یک مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه «تصویر سلامت» متعلق به مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز انتشار یافته اند.1400/11/04
22:04:46
0.0 /5
610
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی