آجاک - acak آینده پژوهی
استاد دانشگاه:

حمایت جدی از نخبگان به خنثی سازی تحریم ها منجر می شود

حمایت جدی از نخبگان به خنثی سازی تحریم ها منجر می شود

به گزارش آجاک یک استاد دانشگاه با تاکید براینکه، شرکتهای دانش بنیان میانبر پیشرفت کشور محسوب می ‎شوند، حمایت جدی از نخبگان و نوآوران را منجر به خنثی سازی کامل تحریم های دشمنان دانست و اظهار داشت: حتی با رفع تحریم های ظالمانه از جانب دشمنان، برای خودکفایی کشور پشتیبانی از بخش نوآوری و فناوری باید شدت یابد.


رضا سهم دینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه علم و آموزش ایرنا، اظهار نمود: نقش مهم و کلیدی شرکتهای فناور، دانش بنیان ها، استارتاپ ها و شتاب دهنده ها در توسعه اقتصادی و رفع مشکلات تولید و اشتغال زایی، توجه خیلی از کشورها در استفاده از ظرفیت هرچه بیشتر این بخش برای توسعه اقتصادی را بدنبال داشته است.
دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار(DBA) ضمن اشاره به شکل گیری بیشتر از ۶ هزار شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف در کشور اضافه کرد: این شرکت ها درحوزه های مختلف فناوری همچون فناوری زیستی، کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، فرآورده های پیشرفته تشخیص و درمان، مواد پیشرفته، محصولات برپایه فناوری های شیمیایی، ماشین آلات پیشرفته، تجهیزات پزشکی، برق، الکترونیک، فوتونیک، مخابرات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، نرم افزارهای کامپیوتری و خدمات تجاری سازی فعالیت دارند.
وی همینطور با بیان اینکه، اشتغالزایی شرکتهای دانش بنیان و خلاق از ۱۲۷هزار نفر در در سال ۱۳۹۶ با افزایش تقریبی سالانه بیشتر از ۲۰ هزارنفر، به بیشتر از ۱۹۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۹ رسیده است، اضافه کرد: شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها همینطور فرصت های بسیار مناسبی برای اشتغال غیر مستقیم بوجود آورده اند که با همراهی و حمایت های همه جانبه سهم آنها خیلی بیشتر از این ارقام خواهد شد.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به نام گذاری سالجاری با عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از جانب رهبر معظم انقلاب اظهار نمود: توجه ویژه به بخش زیست بوم فناوری و اتصال و پیوند هرچه بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی با بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات بطور حتم سبب خودکفایی کشور و البته خنثی سازی تحریم ها می شود.


سهم دینی در ادامه، یکی از اشکالات شرکتهای فناور و دانش بنیان را نبود تقاضای بخش های صنعتی دولت برای خرید محصولات بومی سازی شده و سخت گیری مراکز دولتی در رعایت استانداردهای بین المللی و واردات بی رویه بیان کرد.
وی اضافه کرد: التبه امکان دارد تجهیزات بومی شده در مرحله بهره برداری با نقصها و ایرادات کوچکی هم همراه باشد که این نیازمند صبر و فرصت دادن به جوانان خلاق کشور و پشتیبانی از فناوران داخلی است.
این استاد دانشگاه گفت، متاسفانه شرکتهای دانش بنیان و فناور از عدم ارتباط بازار برای عرضه تولیدات خود در تنگنا قرار دارند و یکی از علل آن انحصاری بودن فضای کسب و کار در کشور است.
وی از همه مجموعه های دولتی بخصوص بخش صنعت و انرژی که از ظرفیت فناورانه بسیاری برخوردار می باشند درخواست نمود که با خرید از شرکتهای فناور، نیازهای خویش را از محصولات و تجهیزات بومی سازی شده توسط مراکز رشد، نوآوری و شرکتهای دانش بنیان تأمین و از زیست بوم نوآوری کشور حمایت کنند.
این استاد دانشگاه با تاکید براینکه، شرکت ها و مجموعه های علمی و فناور کشور در شرایط سخت تحریم خدمات شایانی در بخش های مختلف داشته اند، تصریح کرد: حتی با آخر تحریم های ظالمانه از جانب دشمنان، برای خودکفایی کشور پشتیبانی از بخش نوآوری و فناوری باید با شدت بیشتری دنبال شود.منبع:

1400/11/04
11:16:34
0.0 /5
635
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی