آجاک - acak آینده پژوهی

راهکاری علمی برای رهایی از سوسک خانگی

راهکاری علمی برای رهایی از سوسک خانگی

پژوهشگران کشور در یک پژوهش مروری ارزشمند، سوسک حمام را به زیر ذره بین تحقیقاتی برده و بهترین روش کنترل آنرا مورد بررسی قرار داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سوسری ها یا همان سوسک های خانگی که برای خیلی از مردم جهان، چندش آور محسوب می شوند، با بیش از ۴۶۰۰ گونه تقریباً در سرتاسر دنیا پراکندگی دارند. طبق آخرین چک فهرست ارائه شده، ۲۶ گونه از این حشرات مزاحم در ایران شناسایی شده اند که در بین آنها، گونه ای به نام سوسری آلمانی با نام علمی "جرمانیکا بلاتلا" بعنوان یکی از رایج ترین آفات خانگی در اماکن انسانی خصوصاً در آشپزخانه ها و همین طور حمام و خدمات بهداشتی مطرح است. علاوه بر این گونه، گزارش هایی در خصوص آلودگی به سوسری نوار قهوه ای نیز با فراوانی کمتر در اماکن مختلف انسانی در ایران ارائه شده اند.
در این میان، بگفته متخصصان، عدم آگاهی افراد و فقر بهداشتی، عدم نگهداری مناسب از منازل و رستوران ها، ضعف در اقدامات کنترلی آفت و جابه جایی سوسری ها در میان آپارتمان های چندواحده ازجمله علل سببی درصد زیاد آلودگی به سوسری ها ازجمله سوسری آلمانی در ایران است. همین طور سالن های پخت و توزیع مواد غذایی، سلف سرویس ها، آبدارخانه ها، سوئیت ها و انبارهای مواد غذایی به سبب ورود مکرر مواد غذایی بصورت عمده، خصوصاً همراه با کارتن های آلوده و در مواردی ورود تجهیزات دست دوم، همیشه در معرض تهدید آلودگی به سوسری آلمانی و سوسری نوار قهوه ای هستند.

باتوجه به اهمیت شناسایی این موجود مزاحم و اجرای عملیات صحیح کنترل آن در اماکن مسکونی و تجاری، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، تحقیقی مروری را در این خصوص انجام داده اند که در آن روش های پیشگیری و کنترل سوسری های آلمانی و نوار قهوه ای بررسی شده اند.

آنها برای انجام این تحقیق، با بهره گیری از کلیدواژه های خاص، مقالات علمی پژوهشی مربوطه را از پایگاه های Google Scholar، ScienceDirect، Scopus، Pub Med، Web of Science، Medline و SID منتشرشده بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۲۰۲۱ استخراج کرده و مورد بررسی عمیق قرار داده اند.

نتایج این بررسی ها نشان می دهند که برنامه های مبتنی بر کنترل تلفیقی سوسری ها در قالب «هرم تاکتیک های مدیریت تلفیقی» بهترین کارایی را در کنترل آلودگی به سوسری ها در اماکن انسانی ارائه می دهند.

در این خصوص، حسین دهقان، استادیار و پژوهشگر مرکز تحقیقات بهداشت و تغذیه پژوهشکده سبک زندگی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) و همکارانش می گویند: «نتایج منتشرشده از مقالات در سالهای اخیر، بهترین رویکرد را در کنترل سوسری ها، اجرای برنامه های مبتنی بر استراتژی کنترل تلفیقی سوسری ها بیان کرده اند. در این استراتژی، ارتقای سطح آگاهی کارکنان و نیروهای خدماتی با بهره گیری از تجهیزات کمک آموزشی و برگزاری دوره های آموزشی تأثیر قابل توجهی در پیش گیری از آلودگی به سوسری ها دارد».

بگفته آنها، «در بین روش های کنترل، استفاده از فرمولاسیون هایی با کمترین سمیت، کارایی قابل توجهی را در کنترل سوسری ها از خود نشان داده اند. در این میان، کاربرد طعمه جاذب مسموم خصوصاً بصورت ژل توانست در کمتر از یک هفته جمعیت سوسری ها را به صفر برساند».

طبق اطلاعات ارائه شده در این تحقیق، از مزایای فرمولاسیون فوق، استفاده هدفمند از حشره کش ها، کاهش مقاومت به حشره کش ها و به حداقل رسیدن آلودگی محیط و مخاطرات ناشی از بقایای حشره کش هاست که در استراتژی کنترل تلفیقی مورد توجه قرار گرفته است.

دهقان و همکارانش معتقدند، «با اجرای استراتژی کنترل تلفیقی آفات که همزمان با بهره گیری از آفت کش ها، موارد گوناگون دیگری را نظیر افزایش آگاهی در بر می گیرد، کاهش قابل توجهی در استفاده از حشره کش ها و بقایای آنها در محیط و همین طور ارتقای اثرگذاری طولانی مدت و کاهش سطح آلرژن های ناشی از سوسری ها ایجاد خواهد شد».

گفتنی است این یافته های علمی پژوهشی که می توانند برای کنترل سوسری، این آفت آزاردهنده اماکن خانگی و تجاری مورد استفاده قرار گیرند، در فصل نامه «تحقیقات سلامت در جامعه» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران انتشار یافته اند.1400/11/01
12:12:25
0.0 /5
613
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی