آجاک - acak آینده پژوهی
محققان كشور بررسی كردند

وضعیت یک آلاینده مهم در هوای خوزستان

وضعیت یک آلاینده مهم در هوای خوزستان

به گزارش آجاک محققان کشورمان در یک پژوهش در ارتباط با حوزه آلودگی های زیست محیطی، آلودگی هوای استان زرخیز خوزستان را به یک آلاینده مهم، یعنی دی اکسید نیتروژن بررسی نموده و بر ضرورت توجه ویژه به آن، تاکید کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آلاینده های شیمیایی خطرناک توسط برخی از فعالیتهای طبیعی و مصنوعی تولید و وارد محیط زیست می شوند و در نهایت، باعث بروز اثرات نامطلوب بر سلامتی افراد جامعه و محیط می شوند.
امروزه خیلی از شهرهای بزرگ دنیا بخصوص شهرهای صنعتی، با مشکلات زیست محیطی مواجهند که در رأس آنها وضعیت نامطلوب کیفیت هوا قرار دارد. این شهرها با رشد بی رویه جمعیت، فعالیتهای صنعتی، تراکم وسایل نقلیه و عوامل جغرافیایی مانند تغییرات آب و هوایی و تغییر الگوی جوی، وارونگی دمایی و توپوگرافی، روز به روز بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند.
بنا بر اظهارات متخصصان، مطالعات نشان می دهند که بین میزان غلظت آلاینده ها و خیلی از اثرات سوء بهداشتی همچون علایم تنفسی، حمله های آسمی و برونشیت حاد، بستری شدن در بیمارستان به علت بیماری های قلبی و تنفسی ارتباط مستقیمی وجود دارد. اما به نظر می آید مهم ترین اثرات بهداشتی چنین آلاینده هایی، افزایش میزان مرگ ومیر و بروز انواع سرطان باشد.
بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود 7 میلیون نفر در اثر بیماری های در ارتباط با آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند. مهم ترین این آلاینده ها شامل کربن مونوکسید، ازن، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق هستند.
در ارتباط با این موضوع، محققان دانشگاه شهید چمران اهواز با عنایت به وضع حساس مناطق مختلف استان خوزستان ازلحاظ انواع آلودگی ها بخصوص آلودگی هوا، پژوهشی را انجام داده اند که در آن، به بررسی زمانی- مکانی آلودگی یکی از مهم ترین آلاینده ها، یعنی دی اکسید نیتروژن یا NO2 در استان فوق پرداخته شده است.
در این مطالعه، محققان ابتدا مقدار غلظت آلودگی NO2 تروپوسفری را در هر ماه برآورد کرده و سپس با استفاده از نرم افزاری خاص، میانگین ماهانه در ارتباط با غلظت این آلاینده را برای استان خوزستان به دست آوردند. در نهایت نیز، شهرها و صنایع استان خوزستان به ترتیب میزان غلظت آلودگی NO2 تروپوسفری اولویت بندی شدند.
نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهند که مناطق با غلظت بالای NO2 در استان خوزستان، در ارتباط با شهرهایی با تراکم جمعیت زیاد و فعالیتهای صنعتی هستند.
دراین باره، کاظم رنگزن، دانشیار و پژوهشگر گروه سنجش از دور و GIS دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز و دو همکار دیگرش می گویند: «مقادیر بیشینه غلظت NO2 به ترتیب در شهرهای باوی، اهواز، آبادان و ماهشهر مشاهده شد. اما تراکم این گاز در شهرهای ایذه، لالی و باغ ملک کمترین مقادیر را به خود اختصاص داد».
آنها می افزایند: «در ماه های سرد سال، غلظت این آلاینده در شهرهای خرمشهر و بندر ماهشهر بیشتر از ماه های گرم سال بود. همچنین، نتایج تجزیه و تحلیل آلودگی این آلاینده در صنایع نشان داد که بیشترین غلظت آن در صنایع پتروشیمی فارابی مشاهده می شود و در اولویت های بعدی، میتوان به صنایع فولاد خوزستان و پتروشیمی غدیر و رازی اشاره کرد».
دی اکسید نیتروژن یا NO2، گازی مرئی با رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بویی تند است که بیشترین غلظت را در میان اکسیدهای نیتروژن در هوای آزاد دارد و بعنوان یکی از شاخصهای اصلی آلودگی هوا مطرح است.
سیستم های گرمایشی، وسایل نقلیه موتوری، نیروگاه ها، برق ناشی از تخلیه الکتریکی رعد و برق و گسیل ناشی از خاک و آتشسوزی جنگلها، ازجمله مهم ترین منابع NO2 به شمار می روند.
رنگزن و همکارانش معتقدند، «با توجه به یافته های مطالعه ما، برای غلبه بر این مشکل، عرضه راهکارهای مدیریتی در زمینه ترافیک شهری بخصوص در مناطق مرکزی شهرها، استفاده از نیروگاه های تجدیدپذیر به منظور تولید انرژی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی بخصوص در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر، تولید خودرو های مناسب تر و پاک تر و همچنین، توزیع بنزین با استاندارد بالاتر، ضروری به نظر می آید که البته احتیاج به حمایت زیادی در سطوح ملی دارد».
این یافته های علمی پژوهشی که بار دیگر بر ضرورت توجه ویژه به منطقه زرخیز خوزستان و پیشگیری از غیر مسکونی شدن تدریجی آن تاکید دارند، در مجله «تحقیقات نظام سلامت» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتشار یافته اند.
منبع:

1400/10/30
11:26:13
0.0 /5
621
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی