آجاک - acak آینده پژوهی

فیلترینگ طبقه بندی شده فرا می رسد

فیلترینگ طبقه بندی شده فرا می رسد

به گزارش آجاك همشهری نوشت: پس از مدت ها حرف و حدیث سرانجام ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مركز ملی فضای مجازی تأیید كرده كه مقرر است اپراتورهای رسمی وی پی ان در كشور شكل بگیرند و همینطور طرح طبقه بندی فیلترینگ هم برپایه فعالیت افراد در دست بررسی می باشد.


روز گذشته فیروزآبادی در جمع خبرنگاران اعلام نمود: بحث وی پی ان قانونی از قدیم مطرح بوده و با عنایت به اینكه این اقتصاد بزرگ شده است، امیدواریم با مسئولیت پذیری دادستانی و وزارت ارتباطات شاهد شكل گیری اپراتورهای وی پی ان رسمی در كشور باشیم.

بگفته او مقرر است با این طرح اقتصاد فروش وی پی ان در كشور سر و سامان بگیرد. رئیس مركز ملی فضای مجازی در این رابطه اظهار داشت: امروز با همكاری دادستانی بخشنامه ای دراین زمینه تهیه شده كه امیدواریم با عنایت به اقتصاد بزرگی كه فروش وی پی ان در كشور به وجود آورده فروش این سرویس در كشور قانونمند شود. بگفته فیروزآبادی وی پی ان باید مقررات و نظم بگیرد و بوسیله اپراتورهایی خاص واگذار شود تا افراد و سازمان ها بتوانند درصورت نیاز از وی پی ان استفاده كنند. بگفته رئیس مركز ملی فضای مجازی، وی پی ان برای خیلی از كارهای بانكی و كسب وكارها یك وسیله ضروری بوده و در كشور عرضه گردد، اما باید سازوكاری داشته باشد.

شرایط وی پی ان رسمی استفاده از وی پی ان ها در كشور ما خصوصاً بعد از فیلترینگ تلگرام به شدت افزایش داشته است و خیلی از مردم از این ابزارها كه خیلی از آنها هم احیانا ناامن هستند برای دور زدن فیلترینگ استفاده می نمایند. هنوز به صورت كامل و شفاف معین نمی باشد چه كسانی می توانند از وی پی ان رسمی استفاده كنند. آنچه اما مشخص است افراد و نهادهای خاص قادر به استفاده از این نوع وی پی ان خواهند بود. بگفته فیروزآبادی سازمان ها و نهادهای مختلف دولتی، بانك ها و استارتاپ هایی وجود دارند كه به این سرویس نیاز دارند. او درباره شرایط امكان دریافت این نوع وی پی ان می گوید: شرایط ایمن و شفافی برای این نهادها باید باشد كه در حال تدوین آن هستیم و زمان ارائه چنین فیلترشكنی هنوز معلوم نیست. یادمان باشد كه تحریم های یك سری اپلیكیشن ها برای كاربران ایرانی از طرف آمریكا نیز سبب شده كه نیاز برخی استارتاپ ها به این اپلیكیشن ها گرفتار مشكل شود و وی پی ان قانونی در اینجا هم به كار می آید. این در حالیست كه رئیس مركز ملی فضای مجازی روز گذشته به صراحت تأیید كرد كه با وجود فیلترینگ گسترده، ۸۰ درصد مردم از پیام رسان های خارجی استفاده می نمایند.

یكی از مسائل دیگری كه در حال پیگیری درباره فضای مجازی است طرح طبقه بندی فیلترینگ است. فیروزآبادی هم روز گذشته با بیان موافقت خود با این مسئله اظهار داشت: «ما هم مثل وزیر ارتباطات كه اعلام نمود فیلترینگ برای یك پسر پنج ساله و استاد دانشگاه نباید یكی باشد، موافق این مساله هستیم كه سطوح مختلف دسترسی تعریف بشود و این مساله را به كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه پیشنهاد دادیم و دلمان می خواست كه 2، 3 ماه پیش این مساله حل می شد اما امیدواریم در اسرع وقت این مساله حل شود.» 2323

1398/10/12
23:51:29
5.0 /5
4017
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی