آجاک - acak آینده پژوهی

استفاده از حشرات برای طراحی مهارکننده آنزیم ویروس کووید-۱۹

استفاده از حشرات برای طراحی مهارکننده آنزیم ویروس کووید-۱۹

به گزارش آجاک در مطالعه عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، امکان استفاده از پپتیدهای حشرات برای مهار آنزیم پروتئاز ویروس کووید-۱۹، شبیه سازی شد و مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سیدعلی همتی، عضو هیئت علمی گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز از چاپ مقاله ای با مبحث «طراحی پپتید مهارکننده آنزیم پروتئاز کووید-۱۹ با استفاده از مهارکننده های حشرات» در مجله بین المللی Computers in Biology and Medicine اطلاع داد.

همتی اظهار داشت: در این مقاله با بررسی خصوصیت های آنزیم پروتئاز اصلی ویروس کرونا عامل کووید-۱۹ (با توجه به نقش اساسی آن در تکثیر و عفونت زایی) به غربال گری میان مهارکننده های مختلف مشتق شده از حشرات پرداخته شده و سرانجام دو پپتید مهارکننده با کارآیی مطلوب در مقابل آنزیم پروتئاز اصلی SARS-CoV-2 شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: این پژوهش با همکاری دکتر سعید تابعین از اعضای هیئت علمی گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز انجام شده است و امیدواریم از نتایج آن بعنوان نقشه راهی مؤثر برای کشف داروهای جدید در مقابل SARS-CoV-2 استفاده گردد.

بنا به قول دکتر همتی این پژوهش با هدف کشف مهارکننده های پروتئاز مشتق از حشرات بعنوان «عوامل با پتانسیل مطلوب در مقابل پروتئاز اصلی SARS-CoV-2» از راه محاسبات in-silico انجام شده است.

همچنین مطالعات شبیه‏ سازی داکینگ مولکولی با روش های AutoDock و HADDOCK برای ۶۰ مهارکننده پروتئازی حشرات به همراه شبیه سازی های Molecular Dynamics و Biovia Discovery Studio، برای تفسیر میان‏کنش های متقابل بین پپتیدهای منتخب و Mpro صورت پذیرفتند.

در این پژوهش، خصوصیت ‏های فارماکوکینتیک، سمیت و خواص لیپینسکی پپتیدهای غربال شده مورد مطالعه قرار گرفته و با خواص داروهای مورد تائید FDA مقایسه شده است. نتایج مدل سازی و شبیه سازی مولکولی نشان داده است که 1 KJ0-7 و2 ERW-9 پپتیدهای مطلوبی در مقابل SARS-CoV-2 بعنوان عوامل ضدویروس هستند که امکان دارد به کاهش عفونت های COVID-19 و موارد مرگ ومیر در آینده نزدیک کمک نماید.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، علاقه مندان می توانند برای مشاهده این پژوهش به آدرس اینترنتی https: //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010482522000208 رجوع کنند.
1400/10/28
16:14:58
0.0 /5
581
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی