آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

کاهش التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی با ژل سیاه دانه

کاهش التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی با ژل سیاه دانه

آجاک: پژوهشگران با انجام یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به سرطان سینه که تحت پرتودرمانی قرار داشتند، عنوان کردند که ژل حاوی عصاره سیاه دانه می تواند التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی را کم کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، پرتودرمانی یا رادیوتراپی؛ یک درمان اساسی برای بیماران مبتلا به سرطان سینه است و می تواند خطر عود موضعی بیماری را کاهش داده و تاثیر مفیدی بر بقای بیماران دارد.

با این وجود؛ این نوع درمان دارای عارضه جانبی است. درماتیت یا التهاب پوست؛ عارضه شایعی است که در اثر پرتودرمانی ایجاد می شود و می تواند شدت متفاوت از خفیف تا حاد داشته باشد. این نوع التهاب ممکنست موجب پوسته پوسته شدن، خارش، سوزش، تغییر رنگ پوست و زخم های عمیق شود.

این عوارض به طور معمول یک تا چهار هفته بعد از شروع پرتودرمانی آغاز می شود و در طول درمان ادامه می یابد. درماتیت حاد می تواند عملکرد فیزیکی روزانه بیمار و کیفیت زندگی او را مختل کند و همین طور ممکنست موجب توقف پرتودرمانی شود که این مساله می تواند در درمان سرطان تاثیر منفی بگذارد و بنا بر این پیش گیری از این عارضه لازم است.

در حال حاضر استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی، تنها عوامل پیشگیری کننده ای هستند که برای درماتیت حاد پوستی استفاده می شوند و در مطالعات مختلف پیشنهاد شده اند؛ ولی در مورد استفاده طولانی مدت از آنها نگرانی هایی وجود دارد. بنا بر این نیاز به تحقیقات بیشتری برای یافتن عوامل موثرتر و با سمیت کم تر، وجود دارد.

گیاه سیاه دانه بطور سنتی در ایران برای درمان برخی بیماریها استفاده می شود و همین طور روغن آن بصورت پماد برای زخم ها و التهاب پوستی سفارش شده است. برخی مطالعات حیوانی و بالینی، خواص ضد التهابی این گیاه را نشان داده اند. بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثربخشی عصاره سیاه دانه را در پیش گیری از درماتیت حاد ناشی از پرتودرمانی در بیماران مبتلا به سرطان سینه، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۶۲ بیمار مبتلا به سرطان سینه که نیاز به پرتودرمانی داشتند، بصورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. بیماران گروه اول ژل دارونما و بیماران گروه دوم ژل حاوی ۵ درصد عصاره سیاه دانه دریافت نمودند. به بیماران آموزش داده شده که در طول دوره پرتودرمانی، داروها را دو بار در روز (حداقل دو ساعت پیش از پرتودرمانی و پس از درمان) بصورت یک لایه نازک بر روی ناحیه پوستی تحت تابش، استفاده کنند. در طول دوره درمان میزان درماتیت، پوسته پوسته شدن، درد و... بصورت هفتگی ارزیابی شد. همین طور کیفیت زندگی بیماران نیز با بهره گیری از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که بیمارانی که با ژل سیاه دانه تحت درمان قرار گرفتند، در مقایسه با بیماران گروه دارونما؛ بطور قابل توجهی کم تر گرفتار درماتیت پوستی حاد ناشی از پرتو درمانی شدند.

همچنین نتایج حاکی از آن بود که پوسته پوسته شدن در گروهی که از ژل سیاه دانه بهره برده بودند، به تعویق افتاده بود و بیشترین دردی که بیماران این گروه تجربه کرده بودند بطور مدلول دار کم تر از بیمارانی بود که از دارونما بهره برده بودند.

این کارآزمایی بالینی تصادفی سازی و کنترل شده نشان داد که استفاده پیشگیرانه از ژل N. sativa بطور قابل توجهی بروز ARD و لایه برداری مرطوب را در بیماران مبتلا به سرطان سینه در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت می کردند، به تاخیر انداخت و کم کرد. نتایج به دست آمده از پرسش نامه کیفیت زندگی، نشان داد که استفاده از ژل حاوی عصاره سیاه دانه تاثیر مدلول داری در کیفیت زندگی بیماران در هر هفته نداشت.

در انجام این تحقیق، محمدرضا رافتی، آرش قاسمی، مجید سعیدی، عمران حبیبی، ابراهیم صالحی فر، محمود موسی زاده و منیره مهام؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران ساری، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «سیاهدانه برای پیش گیری از درماتیت حاد ناشی از پرتودرمانی در سرطان پستان: یک کارآزمایی بالینی تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما» در نشریه بین المللی درمان های مکمل در پزشکی (Complementary Therapies in Medicine) انتشار یافته است.

منبع:

1400/10/26
21:05:36
0.0 /5
551
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی