آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات وزیر بهداشت در مراسم بزرگداشت پدر علم مهندسی پزشكی عنوان كرد

65 دانشگاه كشور در بین موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر دنیا

65 دانشگاه كشور در بین موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر دنیا

به گزارش آجاك معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: 65 دانشگاه كشور در بین موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر دنیا حضور دارند و نام 354 پژوهشگر ایرانی در فهرست پژوهشگران یك درصد برتر جهان وجود دارد.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده در مراسم نكوداشت دكتر "سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی"، پدر علم مهندسی پزشكی ایران كه امروز سه شنبه در دانشگاه صنعتی امیركبیر برگزار شد، در سخنانی به بیان پیشرفت های علمی كشور بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و اضافه كرد: هم اكنون دو هزار و ۶۴۰ دانشگاه در كشور داریم كه این میزان پنج برابر كشورهای پیشرفته است.
وی ادامه داد: امروزه ۷۰ هزار عضو هیئت علمی و ۴۰ هزار پزشك متخصص در ایران وجود دارد. ما امروزه ۳۰ درصد از تولید علم خاورمیانه و شمال آفریقا و ۲۲ درصد تولید علم كشور های اسلامی را به خود اختصاص داده ایم.
دكتر ملك زاده با بیان این كه بطور كلی بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از كل فارغ التحصیلان دكتری ph.d امكان ادامه كار و داشتن شغل آكادمیك را پیدا می كنند اضافه كرد: با این سرعتی كه فارغ التحصیلان دكترای مهندسی تولید می شوند سیستم آموزش عالی مهندسی در آینده توانایی جذب و به كارگیری بیشتر فارغ التحصیلان دكترای مهندسی را ندارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درانتها با اشاره به تاثیرات علمی دكتر هاشمی گلپایگانی بر فضای علمی كشور بعد از انقلاب اسلامی درباره جایگاه علمی ایران در سال ۲۰۱۹ اظهار داشت: ایران در سال ۲۰۱۹ رتبه اول در تولید علم و انتشار مقاله در منطقه را به دست آورده است.
دكتر علی اكبر صالحی نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار نمود: روز گذشته متوجه شدم كه مقرر است امروز نكوداشت برادر گرانقدرم دكتر هاشمی برگزار گردد بدین سبب به دفتر اعلام كردم كه هر كاری كه وجود دارد لغو كنید، من حتما باید به این برنامه بروم. قریب به ۴۱ سال است كه با دكتر هاشمی آشنایی دارم شخصیت ایشان بگونه ای است كه همه را جذب می كند.
وی ادامه داد: زمانی كه ایشان وزیر بود من رئیس دانشگاه صنعتی شریف بودم. ایشان افتخار دادند و من را بعنوان معاون آموزشی منصوب كردند یكی از بهترین دوران خدمت بنده همان دوران بود. مدیران دو دسته هستند "مدیران ماكرو"و "مدیران میكرو "، مدیران میكرو مدیرانی هستند كه آنقدر به جزئیات توجه می كنند تا اصل از دست برود اما آقای دكتر هاشمی یك مدیر ماكرو بود.
صالحی با بیان این كه دوره وزارت هاشمی یكی از بهترین دوران وزارت علوم بود اضافه كرد: در آن زمان بحث جذب ایرانیان خارج از كشور مطرح بود همان مشكل را الان هم داریم؛ یعنی برخی پژوهشگران و نخبگان ترجیح می دهند در خارج از كشور فعالیت كنند البته نمی توان چندان هم به آنها خرده گرفت چونكه ممكنست در خارج از ایران امكانات بهتری برای ایشان فراهم باشد دكتر هاشمی در آن زمان بحث "استادِ معین" را پیشنهاد كردند یعنی استادان ایرانی خارج از كشور در همان كشورهای خارجی باشند اما بگونه ای عمل كنند كه اتصال علمی با ایران برقرار باشد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: بحث تشویق استعداد های خوب برای انتخاب رشته های علوم پایه در دوره وزارت ایشان هم مطرح بود نمی توانیم جبری به دانشجویی كه تازه می خواهد وارد دانشگاه شود بگوییم فیزیك یا شیمی را انتخاب كن معمولاً دانش آموزان علاقه مندند كه پزشك یا مهندس شود ما به این نتیجه رسیدیم كه باید شرایط تشویقی را برای انتخاب رشته های علوم پایه فراهم نماییم. پیشنهاد شد دكترای پیوسته فیزیك ریاضی و بیوتكنولوژی در دفترچه كنكور ایجاد شود برخی گفتند چنین چیزی در خارج از كشور نداریم ولی ما گفتیم تا كی باید باید اقتباس كننده باشیم؟
صالحی اضافه كرد: دكترای پیوسته برخی رشته های علوم پایه به وجود آمد و در نهایت شاهد آن بودیم كه برترین رتبه های كنكور این رشته ها را انتخاب می كردند و برخی دانشجویان حتی تا اختتام دكترا هم در ایران نمی ماندند، یعنی آن قدر خوب تربیت شده بودند كه كشورهای خارجی در همان میانه تحصیل از آنها دعوت می كردند.
رئیس سازمان انرژی اتمی درانتها با توصیف صفات یك عالم و نسبت دادن آنها به دكتر گلپایگانی اضافه كرد: از بانیان این مراسم تشكر می كنم. نام نیك دكتر هاشمی بر كتاب قطور افتخارآفرینان ایرانی در زمره بزرگان ثبت خواهد شد.
ایجاد جایزه ای به نام دكتر هاشمی گلپایگانی
به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر محمود اسعدی نیز در قسمتی از این مراسم نكوداشت در سخنانی با اشاره به ضرورت شكل گیری و توسعه رشته ها و فعالیتهای بین رشته ای اضافه كرد: دكتر هاشمی با بنیان گذاری رشته مهندسی پزشكی در ایران مهندسان را با پزشكان آشتی دادند. حتما نیاز ما به تلفیق رشته های مختلف لزوم آشكاری باشد. این جلسه می تواند آغازگری برای آشتی میان رشته های مختلف باشد.
وی ادامه داد: اگر فرهنگ را اساس همه علوم در نظر بگیریم و آنرا بعنوان پاسخی كه انسان به نیازهایش در جامعه می دهد قبول نماییم بدین سبب تشخیص نیاز و پاسخ به هنگام به آن می تواند انسان را از بحران ها نجات دهد.
اسعدی در ادامه ضمن ارائه پیشنهادی درباب ایجاد جایزه ای به نام دكتر هاشمی گلپایگانی اظهار داشت: با عنایت به این كه مراسم های مختلفی در جهت پاسداشت ایشان برگزار شده بعد از توقف چند ساله ای كه در برگزاری مراسم چهره های ماندگار داشتیم جایزه ای به نام ایشان و برای مهندسی پزشكی در نظر گرفته می شود تا این رشته ان شاءالله تداوم پیدا كند. امیدوارم ما بتوانیم هر ساله رساله ها و رساله های دكترای مهندسی پزشكی را بررسی نماییم و با زعامت خود دكتر هاشمی افرادی كه در این رشته تلاش و نوآوری می كنند را معرفی نماییم.
در ادامه، دكتر علیرضا رهایی رئیس مركز تحقیقات زلزله دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: در فرهنگ دینی ما استادان و جایگاه ویژه ای دارند اینكه از استادان تجلیل می شود ارزش نهادن به جایگاه علم و دانش است چون این اساتید معظم سرمایه های دانشگاه هستند.
وی ادامه داد: در دهه ۶۰ دانشگاه ها با مشكلات زیادی روبه رو بودند. برنامه ریزی دقیق دكتر هاشمی گلپایگانی موجب شد برنامه های قدیم به روز شوند و برنامه های جدیدی تدوین شود. با تلاش گسترده ایشان رشته مهندسی پزشكی پایه گذاری شده كه هم اكنون می بینیم دانش آموختگان آن در نظام پزشكی بسیار موثر هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر افزود: در دهه هفتاد تعداد محدودی عضو هیئت علمی داشتیم حضور دكتر هاشمی در وزارت علوم و همت و تلاش و روی گشاده ایشان موجب شكل گیری حركات خوبی در دانشگاه ها شد. ایشان بر روی نظم و اصول پافشاری داشتند و این برای ما كه در آن زمان مدیران اجرایی دانشگاه ها بودیم بسیار مفید بود.
در بخش دیگری از این مراسم نكوداشت، دكتر هاشمی گلپایگانی به بیان شرح تصمیم گیری خود برای انتخاب حوزه مهندسی پزشكی پرداخت و همین طور دوران تحصیل خود در ایران و آمریكا پرداخت و اضافه كرد: از بانیان این مراسم بسیار تشكر می كنم. امیدوارم حضور افراد و سخنان آنها در این مراسم در بالا بردن انگیزه جوانان موثر باشد.

منبع:

1398/10/11
12:03:48
5.0 /5
3602
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی