آجاک - acak آینده پژوهی

شناخت یکی از عوامل ایجادکننده دیابت نوع دو

شناخت یکی از عوامل ایجادکننده دیابت نوع دو

محققان در مطالعه ای، اثر افزایش غلظت خونی اسید اوریک را بر دیابت نوع دو بررسی نموده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دیابت یکی از شایعترین بیماری های غیرواگیر در جهان و دیابت نوع دو شایعترین شکل بروز دیابت به حساب می آید. برخلاف دیابت نوع اول، در این بیماری نقصی در ترشح انسولین بعنوان عامل اصلی تنظیم قند خون وجود ندارد، بلکه مقاومت سلولی به هورمون انسولین سبب عدم تعادل در قند خون شده و بقیه عوارض از همینجا سرچشمه می گیرد.
اینکه علیرغم ترشح انسولین، چه عواملی سبب عدم کارکرد مناسب این هورمون می شود، همواره به عنوان یک پرسش اساسی در ذهن پژوهشگران وجود داشته است.
اخیرا یک مطالعه مروری در مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد تأثیر میزان بالای اسید اوریک در خون بر مقاومت بر انسولین انجام پذیرفته است.
دکتر اصغر قاسمی، رئیس این مرکز تحقیقاتی در مورد این پژوهش اظهار داشت: با عنایت به وجود ارتباط دوگانه ای بین مقاومت به انسولین و نقص عملکرد سلول های اندوتلیال (هدف هورمون انسولین) از یکسو و اختلال عملکرد سلول های اندوتلیال به عنوان عامل اولیه ایجادکننده اختلال حساسیت به انسولین در بافت های محیطی از طرفی، ساز و کارهای گوناگونی در جفت سازی مقاومت به انسولین و اختلال عملکرد اندوتلیال مؤثر شناخته شده اند.
وی در ادامه افزود: اسید اوریک بعنوان یکی از محصولات سوخت و ساز در کبد باعث اختلال در راه پیام ­رسانی انسولین در بافت اندوتلیال می شود.
این استاد دانشگاه بیان نمود: ازاین رو افزایش غلظت خونی اسید اوریک به عنوان عامل خطر بروز مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ بواسطه ایجاد اختلال عملکرد اندوتلیال شناخته شده است.
قاسمی همینطور اظهار داشت: شناخت ساز و کار­های مذکور می ­تواند به درک عوامل خطر اصلی ایجادکننده دیابت نوع ۲ و اختلالات اندوتلیال عروق وابسته به مقاومت به انسولین و هم طراحی راهبرد­های درمانی مناسب کمک نماید. اسید اوریک یک ماده آلی است که در بدن انسان از شکستن پورین که در مواد غذایی پروتئینی نظیر جگر و گوشت وجود دارد، به دست می آید.
منبع:

1400/10/20
12:58:26
0.0 /5
562
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی