آجاک - acak آینده پژوهی
مدیركل شبكه پژوهشی دانشگاه آزاد خبر داد

راه اندازی مرکز تحقیقات ملی سازه و بتن در واحد تفت

راه اندازی مرکز تحقیقات ملی سازه و بتن در واحد تفت

به گزارش آجاک مدیر کل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد از طریق اندازی مرکز تحقیقات ملی سازه و بتن در واحد تفت اطلاع داد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر عبدالله محمدی در چهارمین جلسه کنسرسیوم بتن و سازه دانشگاه آزاد اسلامی که امروز ۸ دیماه با حضور دکتر جواهری رئیس دبیرخانه کنسرسیوم سازه و بتن و دیگر اعضای این کنسرسیوم در سالن کنفرانس معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، تجهیزات آزمایشگاهی را سرمایه عظیم دانشگاه دانست و تصریح کرد: باید برای این سرمایه برنامه ریزی درستی داشته باشیم و راهکارهای مناسب همچون جذب بودجه برای هزینه در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی را در دستور کار قرار دهیم.
وی شکل گیری آزمایشگاه های ملی و منطقه ای را مورد تاکید قرار داد و اظهار نمود: استان ها باید بخشی از بودجه خویش را در جهت تجهیز و تکمیل آزمایشگاه ها هزینه کنند. از طرفی منابع باید به درستی مدیریت شود و برپایه آئین نامه های مدون و زیرساخت های آماده امروز این امکان فراهم است.
محمدی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد با برندسازی جذب دانشجو را افزایش خواهد داد، از سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی بر روی طرح های کلان ملی با مدیریت معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری اطلاع داد و اضافه کرد: کنسرسیوم می تواند در این حوزه ورود کند و در شناسایی و معرفی طرح های کلان ملی دانشگاه را یاری کند. اما برای این مهم می بایست در گام اول ظرفیت هایمان را به درستی شناسایی نماییم و هر واحد دانشگاهی بانک اطلاعاتی پرورش یافته عرضه کند.
محمدی در ادامه اضافه کرد: با شناسایی صحیح ظرفیت ها میتوان دستگاه و تجهیزاتی را از واحدی به واحد دیگر و با اولویت همان استان در چارچوب مشارکت عرضه کرد تا با هم افزایی موثر گره ها و مشکلاتی که به علت نبود بعضی از تجهیزات آزمایشگاهی امکان دارد گریبانگیر برخی واحدها شده باشد، مرتفع شود. از سویی اگر با وجود هم افزایی تجهیزات لازم برای پیشبرد اهداف بر زمین مانده وجود نداشت، با عرضه طرح توجیهی از منابع مالی صندوق و یا بودجه پژوهشی واحدها برای رفع این مشکل استفاده خواهد شد. همینطور واحدها می توانند منطبق بر آئین نامه آزمایشگاه و کارگاره های مرکزی با شرکتهای خصوصی و توانمند مشارکت داشته باشند و در این حوزه درآمدزایی کنند.
وی به برگزاری رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: این رویداد فرصت مناسبی برای کنسرسیوم است تا ایده ها را شناسایی کرده و آنرا در رویداد ارائه نماید. تیم سازی و حمایت های آموزشی در سطح استان و سرمایه گذاری بر روی طرح ها و ایده های خلاق و نوآور از جانب دانشگاه آزاد اسلامی و در سطح ملی صورت خواهد گرفت.

دانشگاه آزاد در راه دانشگاه های معتبر دنیا و نسل چهارم حرکت می کند
جواهری، رئیس دبیرخانه کنسرسیوم سازه و بتن دانشگاه آزاد هم در این نشست ضرورت شناسایی ظرفیت واحدها در دو بخش اساتید و تجهیزات را خاطرنشان کرد و خاطرنشان کرد: این مهم با هدف جلوگیری از موازی کاری و همینطور تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی واحدهایی خواهد بود که با وجود پیشرفت در پروژه های مختلف نتوانستند به علت نبود تجهیزات کار خویش را تکمیل کنند.
وی بر ضرورت شناسایی نیازهای صنعت ساختمان در کشور تصریح کرد و اظهار داشت: در زنجیره پرارزش حوزه مسکن باید خلاها شناسایی شده و دانشگاه برای تأمین آن وارد عرصه شود. البته در این عرصه اقداماتی هم صورت گرفته است.
رئیس مرکز تحقیقات سازه و زلزله واحد تفت در ادامه تصریح کرد: دانشگاه از طرح و ایده هایی که قابلیت سرمایه گذاری داشته باشد، حمایت می کند. اساسا روش کار دانشگاه آزاد نشان داده است در راه دانشگاه های معتبر دنیا و نسل چهارم حرکت نماید. برای نخستین بار است که در طول عمر دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان مرکزی به این نتیجه رسیده به مدد طرح هایی برود که به علت مشکل مالی بر زمین مانده است.
او همینطور ابراز امیدواری کرد طرح جامع کنسرسیوم سازه و بتن در آینده نزدیک به مرحله نهایی برسد.
جواهری در انتها به رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی که مقرر است اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار شود، اشاره نمود و اظهار داشت: در این رویداد هسته ها حداقل با دو استاد و یا یک استاد و دو دانشجو تشکیل گردد تا ایده ها تا اردیبهشت ماه به مرحله نهایی برسد و در نهایت سرمایه گذاری بر روی ایده های پخته عملیاتی شود.
در انتها این جلسه مقرر شد طی دوهفته آینده ظرفیت های علمی و معنوی و همینطور تجهیزات آزمایشگاهی واحدها احصا شود تا این مهم به همراه پیشنهادات اعضا، در جلسه آتی کنسرسیوم مطرح شود.
به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، اعضای کنسرسیوم سازه و بتن متشکل از واحد دانشگاهی تفت بعنوان دبیرخانه کنسرسیوم سازه و بتن و واحدهای کرج، تهران غرب، ساری، خمین، نجف آباد، تبریز، رشت، کرمان، کرمانشاه، سمنان و علوم و تحقیقات هستند. هشت کنسرسیوم نانو، گیاهان دارویی، امنیت غذایی، صدمه های اجتماعی، انرژی های نو و تجدیدپذیر، غذا و دارو، ساخت و تولید (با رویکرد قطعه سازی) و سازه و بتن با مشارکت حدود ۱۱۰ واحد دانشگاهی با هدف پرهیز از موازی کاری، انتقال و اشتراک تجربیات و هم افزایی توان علمی میان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفته و مشغول به فعالیت هستند.1400/10/09
17:44:26
0.0 /5
545
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی