آجاک - acak آینده پژوهی

پژوهشها و فناوری های حوزه لیزر و فوتونیک حمایت می شوند

پژوهشها و فناوری های حوزه لیزر و فوتونیک حمایت می شوند

به گزارش آجاک فعالان حوزه لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت با هدف شناسایی بهتر و جهت دهی توانمندی های داخلی پژوهش های نوآورانه فراخوانده شدند.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این فراخوان که برای رفع نیازهای فناورانه صنایع و همینطور توسعه تکنولوژی های جدید انتشار یافته، اولویت بررسی و حمایت (در صورت تصویب) با افراد واجد شرایطی است که طرح آنها با جزئیات کامل و قبل از دیگران برای ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ارسال شده باشد.
فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، موضوعات دارای اهمیت راهبردی برای پیشرفت و ارتقای تاب آوری اقتصادی کشور به حساب می آید. از یک سو، طیف گسترده ای از موضوعات در حوزه فعالیت ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری قرار می گیرد و از طرفی، حوزه فعالیت این ستاد با صنایع مختلف کشور، ارتباط مستقیم دارد. بنابراین؛ با دریافت نظرات و مشورت های بعضی از فعالان جامعه علمی و صنعتی، عناوین موضوعات دارای اولویت برای سالجاری، پیشنهاد شده اند.
حمایت از پژوهش ها، در جهت مأموریت توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای کشور، در بخش فوتونیک، صورت گرفته است.
در حوزه اندازه ­گیری بر اساس لیزر و پلاسما، دستگاههای تشخیص گازهای سمی و یا قابل اشتعال، سیستم های LIDAR قابل استفاده در خودرو ها، دستگاههای قابل حمل سنجش بیماری های دهانی یا پوستی و سایر طرح های اندازه گیری صنعتی و پزشکی مورد بررسی و حمایت قرار می گیرد.
پردازش مواد با لیزر هم حوزه دیگری است که با هدف توسعه فناوری های در رابطه با تمیزکاری آثار باستانی در اولویت های حمایتی است. همینطور در حوزه پردازش مواد با پلاسما هم دستگاههای پلاسمایی کاهنده آلودگی های زیست محیطی و مواد غذایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
اما توسعه فناوری لیزر یکی از مهم ترین اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است؛ بر همین اساس، ساخت لیزرهای دیودی توان پایین پیوسته و یا پالسی با پایداری بالا در ناحیه طول موجی ۳۵۰ تا ۷۰۰ نانومتر، تولید منابع نوری با قابلیت استفاده در فناورهای در رابطه با تراهرتز در رذیف های حمایتی ستاد قرار دارد.
در حوزه فناوری تراهرتز، تجهیزاتی چون ساخت گسیلنده یا آشکارساز تراهرتز، اپتیک تراهرتز و با هدف توسعه فناوری فناوری اپتیک هم همه سیستم های در رابطه با ساخت و پوشش دهی و شکل دهی freeform قطعات اپتیکی و دستگاههای سازنده قطعات اپتیکی پلیمری مورد حمایت قرار می گیرد.
همچنین تمامی دستگاههای تصویربرداری قابل استفاده در صنایع مختلف و کشاورزی با شرط TRL بالا و کاربری مشخص با هدف توسعه فناوری تصویربرداری به این فراخوان دعوت شده اند.
بیوفوتونیک یکی دیگر از حوزه های فناورانه و پیشرو است که ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری با هدف توسعه آن از پژوهش های حوزه زیست حسگرها، دستگاههای در رابطه با اندازه گیری های سلولی پزشکی مانند فلوسایتومتر با TRL بالا و میکروسکوپ های کوچک و هوشمند با قابلیت استفاده در مناطق دور افتاده برای تشخیص های طبی از راه دور با TRL بالا حمایت می کند.
متقاضیان جهت بررسی طرح های پژوهشی و برخورداری از حمایت های می توانند طرح های پژوهشی خویش را به رایانامه ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به آدرس Pam@isti.ir ارسال نمایند.


منبع:

1400/10/09
13:55:15
0.0 /5
590
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی