آجاک - acak آینده پژوهی

معرفی دو زنجیره حاکم بر اکوسیستم حوزه تحقیقات کشور

معرفی دو زنجیره حاکم بر اکوسیستم حوزه تحقیقات کشور

به گزارش آجاک رییس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی لطمه های حوزه تحقیقات در کشور را گسست میان حلقه های زنجیره تولید ثروت از دانش و زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از تولید دانش دانست و اظهار داشت: ارتباط سیستماتیک و نظام مند بر این زنجیره حاکم نیست و کاستی های مختلفی وجود دارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر علی باقر طاهری نیا در نشستی که به مناسبت گرامی داشت هفته پژوهش و فناوری در این موسسه برگزار شد، ضمن تشکر از کوشش های چند ساله دکتر نورشاهی رییس سابق موسسه و معاون پژوهشی و همکاران آن حوزه بیان کرد: موجب افتخار است که در ایام نخست حضورم در موسسه در جمع اندیشمندان و فرهیختگان و همکاران موسسه در نشست علمی گرامی داشت هفته پژوهش حضور دارم و این مساله را به فال نیک می گیرم.

وی افزود: با نگاه لطمه شناسانه به فضای عمومی تحقیقات کشور می بایست در حل لطمه تدبیر شود.

دکتر طاهری نیا لطمه های این حوزه را گسست میان حلقه های زنجیره تولید ثروت از دانش و زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از تولید دانش دانست و افزود: دست کم دو زنجیره بر اکوسیستم حوزه تحقیقات حاکم است. نخست؛ زنجیره تولید ثروت از دانش و دوم؛ زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از دانش و بنظر می رسد زنجیره دوم از جامعیت بیشتری برخوردارست و با ماهیت علوم انسانی و اجتماعی سازگاری بیشتری دارد.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، گسست میان حلقه های زنجیره تولید ثروت از دانش را لطمه جدی اکوسیستم تحقیقات دانست و اشاره کرد: گسست میان حلقه ایده به مقاله و مقاله به پتنت و گسست میان تولید علم و ترویج علم از این قبیل است.

وی افزود: ارتباط سیستماتیک و نظام مند بر این زنجیره حاکم نیست و کاستی های مختلفی وجود دارد و جنس لطمه زنجیره های مذکور از جنس فرهنگ است و از جنس خلأ کار گروهی است؛ در عین حال راهکار نیز از باید از همین جنس باشد.

دکتر طاهری نیا افزود: برای استخر دانش کشور اگر یک ورودی و خروجی تعریف شود، ورودی استخر دانش کشور مطلوب است و قابل افتخار، در حوزه تولید علم در تراز قابل قبولی هستیم، اما کاستی در خروجی استخر دانش است. در خروجی استخر دانش و حلقه مصرف دانش گسست حلقه ای مشاهده می شود، علم تولید شده در زمان مناسب بموقع و به جا مصرف نمی گردد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این جلسه دکتر فرجادی، استاد موسسه عالی آموزش و پژوهش و مدیریت و برنامه ریزی سخنرانی خودرا با موضوع "پژوهش؛ شکست سازوکار بازار و وظیفه دولت" ارائه کرده و اعضای حاضر در جلسه نظرات خودرا در این خصوص مطرح نمودند.

منبع:

1400/09/28
20:38:48
0.0 /5
527
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی