آجاک - acak آینده پژوهی
دستاوردهای فناورانه ای كه در بیست ودومین نمایشگاه هفته ملی پژوهش ارایه شد

از زیردریایی بدون سرنشین امدادونجات تا نخستین نوشت افزار هوشمند ایرانی

از زیردریایی بدون سرنشین امدادونجات تا نخستین نوشت افزار هوشمند ایرانی

به گزارش آجاک در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ایران، آخرین دستاوردهای فناورانه بخش های دولتی و خصوصی کشور در حوزه های مختلف از قبیل مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، گیاهان دارویی، شیمی و فیزیک ارائه شد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش، فناوری و فن بازار همه ساله در آذرماه علاوه بر نمایشگاه اصلی در تهران با حضور دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، در سایر استان ها هم با حضور نهادهای علم و فناوری استان برگزار می شود.
این نمایشگاه بعنوان رویدادی در مجموعه نظام علم و فناوری کشور با هدف عرضه یافته های محققان، پژوهشگران و فناوران از یک سو و شناخت نیازهای پژوهشی و فناوری از طرفی برای تحکیم و سیستمی کردن روابط بین کنشگران این مجموعه و در نهایت تجاری سازی فناوری و ارتقای قدرت رقابت ملی شناخته می شود.
همچنین تحقق اهداف در رابطه با چرخه علم و فناوری، تجاری سازی فناوری و فن بازار مستلزم برقراری ارتباط نزدیک بین مراکز علمی و فناوری و مراکز اجرایی، تولیدی و صنعتی (جهت آشنایی متقابل و اعتمادسازی هرچه بیشتر) و موسسات تأمین مالی است تا امکان همکاریهای متقابل برای دستیابی به منافع طرفین که منافع ملی را به دنبال خواهد داشت، در این نمایشگاه دنبال شود.
دستیابی به اهداف بالا مستلزم چهار رکن در رابطه با هم شامل عرضه فناوری، تقاضای فناوری، سرمایه گذاری و ارتباطات بین المللی است که این چهار رکن در نمایشگاه هفته ملی پژوهش دیده شده است. این نمایشگاه همه ساله از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هفته پژوهش و فناوری با هدف رفع همین نیازها برگزار می گردد. سال جاری هم در بیست و دومین دوره این نمایشگاه که از ۲۳ آذرماه تا ۲۶ آذر ماه درحال برگزاری است، ۳ هزار و ۱۳۲ محصول در جهت عرضه فناوری از جانب فناوران کشور در چارچوب شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان در چارچوب ۷۵ غرفه حضوری و ۸۲ غرفه مجازی ارائه شده است.
در محصولات عرضه شده در این نمایشگاه محصولات جدیدی ارائه شده است که بعضی از این محصولات عبارتند از:
زیردریایی بدون سرنشین امداد و نجات با باتری لیتیوم
این محصول فناورانه به همت محقق اسماعیل حقگو فعال در دانشگاه فنی و حرفه ای با کاربرد صنایع دریایی طراحی و به صورت نیمه صنعتی ساخته شده است.
بدنه این زیردریایی از جنس فایبرگلاس با الیاف کربن بوده و منبع انرژی آن باتری لیتیم ۷۲ ولت است که زیردریایی را قادر می سازد به مدت هشت ساعت در زیر آب فعالیت روشن داشته باشد.
این زیردریایی قابلیت تغییر دور با کنترل را دارد و سیستم کنترلی این زیردریایی از راه دور و به وسیله نرم افزار قابل نصب روی کامپیوتر است.
ست لاپاروسکوپی
این محصول فناورانه با کاربرد تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی به همت یک شرکت مستقر در پارک علم و فناوری فارس به صورت صنعتی طراحی و ساخته شده است.
محصولات این شرکت شامل اینسافلیتور، منبع نور سرد و دوربین لاپاراسکوپی است که در سه رکن اصلی عمل های لاپاراسکوپی را می سازند. این مجموعه برای نخستین بار در ایران ساخته شده است.
منبع نور سرد، نور از نوع LED است، دوربین لاپاراسکوپی باکیفیت فول اچ دی است و دستگاه اینسافلیتور نمونه جدید آن می تواند تا چهل لیتر بر دقیقه، گاز co۲ را به صورت امن و کاملا کنترل شده وارد شکم بیمار کند.
دستگاه رادیوگرافی پژوهشی اشعه ایکس
این طرح توسط فناور محمدتقی احمدی از دانشگاه ارومیه به صورت نمونه مهندسی با کاربردهای صنعتی در صنایع مختلف همچون نفت و گاز و هر صنعتی که تشخیص ترک لازم است و همینطور برای تشخیص میکرو کرک های مواد و رادیوگرافی پزشکی طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه با ایجاد الکترون های پر انرژی در محدوده ۴۰ تا ۲۰۰ کیلوولت بعنوان دستگاه پایه رادیوگرافی به کار می رود و از چهار بخش جداگانه "سیستم خنک کننده"، "سیستم تفنگ الکترونی"، "سیستم ولتاژ مالتی پلایر" و "سیستم راه اندازی فیلمان" تشکیل شده است.
این سیستم ها به صورت مستقل توسط پانل های متفاوت به صورت دستی کنترل می شوند و برای کاربردهای دقیق تر توانایی کنترل توسط کامپیوتر را هم دارد.
در حال حاضر تست تولید پرتوهای ایکس برای تیوپ های یونی با موفقیت روی دستگاه به اتمام رسیده است و درحال کالیبره شدن برای تیوپ های رادیوگرافی دندانپزشکی است.
کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنینی
شرکت یاخته فناور اصفهان یکی از شرکتهای فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید صنعتی این کیت شده است. این کیت احتیاج به اسپکولوم ندارد و نمونه گیری به وسیله سواپ استریل انجام می شود و به آسانی پارگی کیسه آب جنینی را در چند دقیقه اعلام می کند.
این کیت به خاطر تکنولوژی بالای تولید رپید تست و کونژوگاسیون و کوت آنتی بادی از ارزش علمی بالایی برخوردار می باشد.
موتور توربوجت
این محصول فناورانه از جانب یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری گیلان ارائه شده است، این موتور با نیروی رانش در محدوده ۱۶۰۰ نیوتن یکی از موتورهای پرکاربرد در صنایع هوایی و فضایی است.
اهمیت اجرای این طرح در توسعه صنعت هوافضای کشور است که به شدت متاثر از توسعه صنعت قوای محرکه و سیستم های پیشرانش کشور است.
با توجه به این که برای توسعه صنعت هواپیماسازی با سرنشین و بدون سرنشین لازم است که موتور آن تامین گردد اما تحریم های ظالمانه کشورهای بیگانه تأمین موتور برای این منظور غیر ممکن کرده است، ازاین رو لازم است طراحی و ساخت این مهم به شکل بومی صورت گیرد، این سازه موتور بسیار استراتژیک بوده و بسیار اهمیت دارد.
درحال حاضر این محصول به صورت نمونه مهندسی به بهره برداری رسیده است.
ترکیب سیمبیوتیکی برای کنترل پاتوژن ها در آبزیان
این محصول به همت فناوران آن سیمینه شاه محمدلو و امیر توکمه چی به صورت نمونه مهندسی در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به تولید رسیده است.
این فرآورده حاوی پروبیوتیک و پری بیوتیک است و از نظر اکوسیستم یک محصول کاملا طبیعی و سازگار با محیط زیست به حساب می آید. سیمبیوتیک می تواند بعد از مصرف توسط آبزی از راه تقویت پاسخ های ایمنی و ترشح ترکیبات ضد میکروبی، از رشد و هجوم عوامل باکتریایی و ویروسی به بدن آبزی جلوگیری نماید.
مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که این محصول می تواند مرگ و میر بیماری های باکتریایی دهان قرمز و استرپتوکوکوزیس در ماهی قزل آلای رنگین کمان و سپتی سمی ناشی از آیروموناس هیدروفیلا را در ماهی کپور و بعضی از ماهیان زینتی را تا ۱۰۰ درصد مهار کند.
همچنین می تواند با تقویت سیستم ایمنی از وقوع بعضی از بیماری های ویروسی مثل IPN و IHN در مزارع ماهیان سردابی جلوگیری نماید.
این محصول فناورانه در حوزه صنایع جانبی وابسته به کشاورزی، منابع طبیعی و گیاهان دارویی کاربرد دارد.
مدار مجتمع ثبت سیگنال های حیاتی
این محصول با کاربرد برای شرکتهای تولیدکننده تجهیزات الکتروفیزیولوژی و محققان و پژوهشگران توسط فناور بابک رضایی افشار در دانشگاه محقق اردبیلی طراحی و در مقیاس تولید صنعتی به بهره برداری رسانده است.
مدار مجتمع و یکپارچه ثبت سیگنال های حیاتی یک ابزار با ابعاد ۲۵ در ۱۵ در ۸ میلی متر است که می تواند سیگنال های نوار قلب، مغز و نوار عصب و عضله را ثبت کند.
وزن ۱۰ گرمی این محصول آنرا جهت استفاده در ابزارهای پوشیدنی ایده آل می کند، این ابزار توسط سه الکترود به بدن متصل می شود و توسط تغذیه الکتریکی از راه باتری سه تا پنج ولتی روشن می شود و می تواند سیگنال های قلبی، مغزی و غضلانی را تقویت و پالایش و به خروجی ارسال نماید.
این محصول می تواند با استفاده از هوش مصنوعی می تواند در تشخیص و پیشبینی بیماری هایی مانندسکته قلبی و مغزی و آریتمی های قلبی مفید باشد.
چاپگر بریل دورو نابینایان
این محصول فناورانه قابلیت چاپ پشت و رو همزمان، کلیدهای گویا به زبان فارسی، انگلیسی و عربی برای نابینایان و دارای نرم افزار اختصاصی برخوردار می باشد.
این چاپگر کار مشترک فناوران سیدجواد نیکزاد الحسینی، محمد مستاجرات و سید حامد نیکزاد از محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در مقیاس نیمه صنعتی ساخته شده است.
این دستگاه دارای سیستم عیب یابی داخلی، پنل لمسی رنگی، امکان چاپ به ۲ روش، دارای سیستم تغذیه کاغذ اتوماتیک و سیستم خطایاب هوشمند است.
نانوفیلترهای کربنی هایژنیک آلوستینا
یکی از شرکتهای مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان این فیلترهای نانویی را با کاربرد در یخچال و هواسازها، بیمارستان ها، صنایع بزرگ مانند پتروشیمی ها و سالن های ورزشی در مقیاس صنعتی تولید کرده است.
فیلترهای آلوستینا با استفاده از فناوری فیلتراسیون و کاتالیست در زمینه تصفیه و کنترل آلاینده ها در آب و هوا کاربرد دارد و امکان کنترل اتمسفر محیط، تصفیه و پالایش هوا و کنترل و بهینه سازی فرآیندهای شیمیایی را امکان پذیر می کند.
این فناوری در صنایع مختلف همچون لوازم خانگی، صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی، بیمارستانی و عمومی و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
کیت استخراج اگزوزوم
شرکت زیست فناوری نوین درمان پرسیا ویستا مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس این کیت را با کاربرد در حوزه زیست فناوری و پزشکی در مقیاس نیمه صنعتی تولید کرده است.
این کیت ضمن استخراج اگزوزوم با خلوص بالا از سانتریفیوژ، محدودیت های احتیاج به اولتراسانتریفیوژ را برطرف می کند، ازاین رو جایگزین بسیار مناسبی برای روش اولتراسانتریفیوژ است.
پورتال مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی برای دسترسی مجانی به برنامه های بین المللی دریایی
این محصول فنارانه به همت فناوران فرناز غیاثی، ولی اله عمرانی و حمیدرضا زارع بیدکی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به صورت نمونه مهندسی ارائه شده است.
محققان و دانشجویان علوم دریایی، سازمان های دولتی و خصوصی فعال در حوزه دریایی از کاربران این محصول هستند.
مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریای مستقر در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به منظور عرضه خدمات مفیدتر به پژوهشگران و سازمان های علوم دریایی در زمینه مدیریت داده های اقیانوسی مبادرت به راه اندازی این پورتال کرده اند.
با استفاده از این پورتال، کاربران به خدمات، محصولات و داده های این مرکز به صورت آنلاین و مجانی مطابق با استانداردهای برنامه های بین المللی دریایی دسترسی دارند.
دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی
این دستگاه در پژوهشگاه مواد و نیرو با کاربرد عملیات اطفای حریق در صورت قطع برق در کارخانجات و منازل در مکان هایی که امکان اتصال به برق شهری وجود ندارد، همچون مراتع و جنگلها هم وقوع شعله آتش را به سرعت اطلاع می دهد.
آشکارسازی شعله آتش به روش های اپتیکی با سرعت بالا و بدون احتیاج به برق از اهداف این دستگاه است و هم اکنون به صورت نیمه صنعتی ساخته شده است.
ناحیه آشکارسازی سنسورهای نوری موجود در این دستگاه طوری انتخاب شده است که توانایی تشخیص زودهنگام شعله آتش را دارد.
دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی
سیدعلی قدیمی و بهروز سادات نیا از مجریان این طرح در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با همکاری بخش خصوصی خط تولید نیمه صنعتی غشاهای جداسازی گاز به منظور استحصال CO۲ از محصولات گازی حاصل از احتراق و سایر حوزه های جداسازی گاز را در فاز نیمه صنعتی طراحی و ساختند.
هدف از اجرای این طرح ایجاد تکنولوژی برای جداسازی گاز دی اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق سوخت های فسیلی با استفاده از فرآیندهای نوین غشایی بوده است.
نوتوپیا؛ نخستین نوشت افزار هوشمند ایران
این محصول فناورانه در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به همت مهدی اخلاقی و همکارانش به صورت صنعتی تولید و عرضه شده است.
این نوشت افزار یک مدل مفهومی جدید از نوشت افزار است که کوشیده است با همراه کردن انواعی از فناوری ها همچون هوش مصنوعی، حقیقت افزوده، ذخیره سازی ابری و نرم افزار تلفن همراه، گونه جدیدی از این ابزار را تعریف کند.
تولید پوست بازساختی دو لایه
این طرح در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناور توسط آرش جاوری و معصومه فخرطه به تولید نمونه مهندسی رسیده است.
بازساختی دولایه در پژوهش های پزشکی، صنایع دارویی و آرایشی با پوست و درمان زخم های عمیق و مزمن پوستی کاربرد دارد.
هدف از اجرای این پروژه توسعه فناوری امکان سنجی تولید پوست مصنوعی انسان برای مصارف تحقیقاتی و بالینی است.
دانش فنی تولید آنزیم جهت استفاده در کیت کرونا
دکتر صدیقه اسد و همکارانش در دانشگاه تهران موفق به تولید نیمه صنعتی تولید آنزیم رونوشت بردار معکوس با مقاومت دمایی شدند، یکی از مهم ترین کاربردهای این آنزیم استفاده در کیت های تشخیص کووید-۱۹ است.
گران بهاترین ماده تشکیل دهنده این کیت ها، آنزیم رونوشت بردار معکوس است که مرحله تبدیل ژنوم ویروس از جنس RNA به DNA را بر عهده دارد.
کیت های کووید-۱۹ در کشور بومی سازی شده است ولی همچنان آنزیم مورد استفاده در این کیت ها از خارج وارد می شود که در این پروژه محققان موفق به کسب دانش فنی تولید این آنزیم شدند.
سامانه های پوشیدنی پایش و تزریق و مسیریابی
این محصول فناورانه نتیجه فعالیت دکتر مهدی دلربائی از محققان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و همکارانش است که موفق به تولید نمونه مهندسی این سامانه ها شدند، این سامانه در دو سناریو سخت و آسان یک مرتبه با عصا و یک مرتبه با کفش هوشمند ارزیابی شد و نتایج آن نشان داد که با وجود سخت شدن مسیر دستگاه کارایی خویش را حفظ نموده و خطای کمتری داشته است.
این محصول یک دستگاه بیومکاترونیک و برای کم بینایان، نابینایان و بیماران قلبی و مبتلا به پارکینسون کاربرد دارد.
نانو جاذب رنگ در روغن های پایه سنگین و سبک
یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری مبادرت به تولید نیمه صنعتی نانو جاذب رنگ در روغن های پایه سنگین و سبک شده است.
رنگبری و حذف بو از روغن های پایه سنگین مشکل است و از آنجاییکه جاذب های موجود امکان تولید محصول مطلوب را ندارند، در صنایع از تزریق اسید استفاده می شود که مشکلات زیست محیطی را بوجود می آورد.
این محصول بدون افزودن اسید محصول مطلوب را تولید کرده و میزان هدررفت روغن را به نصف می کاهد.
ماسک هوشمند با قابلیت ارزیابی شرایط بدن
این محصول فناورانه از جانب حمیدرضا نصیری و همکارانش در پارک دانشگاه صنعتی شریف طراحی شده و به صورت نمونه مهندسی مورد بهره برداری قرارگرفته است.
این ماسک با کاربرد کمک تجهیزات تشخیصی و پیشگیری حوزه سلامت، با استفاده از تابشگر خاص ماورا بنفش داخلی بدون ایجاد ارتباط با پوست افراد، فرایند میکروب و ویروس زدایی را انجام می دهد.
این ماسک بگونه ای طراحی شده است که با دارا بودن حسگرهای خاص شرایط بدنی و سلامت فرد را ارزیابی و توسط نرم افزار موبایل به کاربر گزارش می کند.
داروی فاکتور ۸ نوترکیب
دکتر امیرحسین مقصودی از پارک علم و فناوری موفق به تولید نمونه مهندسی داروی فاکتور ۸ نوترکیب انسانی و تولید داروی اینفلکسی مب شد.
داروی فاکتور ۸ برای درمان بیماران هموفیلی و داروی اینفلکسی برای درمان بیماران آتریت کاربرد دارد.
دستگاه مولد محلول ضدعفونی هیپوکلروس اسید
یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری کردستان دستگاه مولد محلول ضد عفونی هیپوکلروس اسید را به تولید نیمه صنعتی رساند.
محلول ساخته شده از این دستگاه برای ضد عفونی کردن میوه، سبزیجات، زخم های دهان، گلو، بینی و سینوس ها و همینطور ضد عفونی کردن مسواک و دندان های مصنوعی از بین بردن عفونت لثه و بوی بد دهان، ضدعفونی مبلمان و فرش های خانه، ضدعفونی اسباب بازی ها و وسایل کودک و وسایل ورزشی کاربرد دارد.
مکمل گیاهی شور برای مبتلایان به عارضه فشار خون
این مکمل به همت فناوران سمیه و فاطمه احمدی از مرکز رشد طبرستان به صورت نیمه صنعتی با کاربرد غذا و دارو ساخته شده است. این محصول یک مکمل با طعم شور است که برای بیماران فشار خون نرمال بالا، بعنوان داروی کاهش فشار خون کاربرد دارد.
این محصول یک فرآورده طبیعی یک مکمل مولتی مینرال بیواکتیو و جایگزین نمک طعام معمولی است و می تواند در گروههای سنی مختلف کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان در تهیه غذا مورد استفاده قرار گیرد تا از مبتلا شدن به بیماری پرفشاری خون پیشگیری کند.
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و فن بازار با هدف آشنایی طرف های عرضه و تقاضا در جهت رفع نیاز دستگاه ها و چالش های موجود در کشور امروز ۲۶ آذر ماه پایان یافت.

1400/09/28
12:22:13
0.0 /5
695
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی