آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران تاكید كرد

ضرورت انجام پروژه های مشترک علمی با کشورهای خارجی

ضرورت انجام پروژه های مشترک علمی با کشورهای خارجی

به گزارش آجاک رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که پروسه پایان نامه ها و مقالات باید اصلاح گردد، اظهار داشت: قوانین بازدارنده ای نیز در حوزه مقالات جعلی وجود دارد که مورد تاکید دانشگاه است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی در نشست هم اندیشی رییس دانشگاه با متولیان پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تجربه ۲۷ ساله خود در زمینه علمی و مدیریتی دانشگاه، اضافه کرد: مدلهای مدیریتی مختلفی در دنیا پیاده شده که بهترین آن مدیریت افقی و مسطح است. مدل مدیریتی دانشگاه نیز در این دوره مشارکتی است که همه افراد بتوانند به پیشرفت دانشگاه کمک کنند. انتصاب هایی که صورت گرفته نیز برمبنای معیارهای کمیته انتصابات و همفکری با مشاوران بوده و تلاش می نماییم با تأسی از معیارهای الهی و اسلامی شأن همه همکاران حفظ شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این پرسش که عملکرد ما در زمینه پژوهش باید چگونه باشد، اضافه کرد: در شرایطی که با محدودیت بودجه و امکانات مواجه هستیم، این سوال مطرح است چگونه در عرصه پژوهش فعالیت نماییم که بتوانیم در مقایسه با سایر کشورها بهترین عملکرد را داشته باشیم؟ البته تجربه این شرایط را در دوران دفاع مقدس نیز داشتیم که با حداقل امکانات توانستیم این نبرد نامتقارن را ادامه دهیم؛ در عرصه پژوهش نیز باید راه حل مناسب آنرا پیدا نماییم.
دکتر قناعتی با طرح این مسئله که تمرکز پژوهش به چه اندازه باید به دو مقوله تولید و خدمات اختصاص یابد، اضافه کرد: در دنیا ۲۰ درصد تمرکز بر تولید و ۸۰ درصد بر خدمات است و کمتر می بینیم که ماشین های سنگین را تولید کنند و بیشتر بر (Microprocessor) ریزپردازنده ها و خدمات کار می کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر افزایش تعاملات بین المللی دانشگاه اصرار کرد و اظهار داشت: در حوزه کارهای بین المللی بر انجام پروژه های مشترک با کشورهای دیگر تاکید داریم و همه تحقیقات می توانند یک پایه خارجی داشته باشند.
دکتر قناعتی با تاکید بر اصلاح پروسه پایان نامه ها و مقالات، اظهار داشت: این امر جزو دغدغه های اصلی ماست و قوانین بازدارنده ای نیز در حوزه مقالات جعلی وجود دارد. دانشگاه نیز به این امر تاکید دارد، چونکه این ظلم به عرصه علمی کشور است.
وی رویکرد دانشگاه را در تفویض اختیار بیشتر به مراکز بیان کرد تا با دست باز به کارهای خود بپردازند و اظهار داشت: در مورد ماموریت های خارج از کشور هم باید از قبل، هدف از ماموریت و نتیجه ای که برای دانشگاه به همراه دارد، مشخص شود.
دکتر قناعتی با اشاره به دستاوردهای دانشگاه در رابطه با صنعت، اظهار داشت: از ۶ پروژه ای که بتازگی افتتاح شد، ۳ پروژه برای اولین بار در جهان بوده است. دراین زمینه تاکید داریم پارک فناوری دانشگاه مشابه مدل Silicon Valley امریکا راه اندازی شود و مجموعه فناورانه کنار هم قرار بگیرند و در یک هم افزایی از امکانات هم استفاده کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه زنجیره انتقال مدیریتی دانشگاه با همه نقاط قوت و ضعف خود به خوبی صورت گرفته است، اضافه کرد: افرادی که مسئولیت دانشگاه را برعهده گرفتند، کارهای قبلی را تقویت کردند و چنانچه تقویت نکرده باشند نیز ماهیت آنرا بهم نریخته اند. امکانات دولتی باید کاملا در خدمت رشد دانشگاه و کشور قرار گیرد.
وی اجرای پروژه های پژوهشی در زمینه بهداشت را سودمند دانست و اظهار داشت: برمبنای مطالعات انجام شده، یک دلار سرمایه گذاری در زمینه بهداشت برابر با هزار و ۵۰۰ دلار سرمایه گذاری در زمینه درمان است که این نشان دهنده اهمیت پژوهش و سرمایه گذاری در این حوزه می باشد. امکانات دانشگاه باید بصورت شفاف اعلام گردد که اگر تجهیزات خاصی مورد نیاز چند گروه بود؛ نیازی به خرید مجدد نباشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند. به این منظور می توان نرم افزارهایی را طراحی کرد که اگر درخواستی عنوان شد، همه مراکز بتوانند آنرا ببینند و مراکزی که امکانات دارند، درخواست را بپذیرند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از پروژه های مورد نیاز دانشگاه را ایجاد Big Data بیان کرد و اظهار داشت: دکتر فتوحی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه پیگیری کنند که دیتاهای مراکز تحقیقاتی تجمیع شود تا پژوهشگران بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
قناعتی همین طور کیفی شدن فاکتورهای ارتقا را ضروری دانست و اظهار داشت: لازم است سیاستی اتخاذ شود که مجلات معتبر داخلی نیز تقویت و در ارتقای اعضای هیئت علمی نیز فاکتورهای کیفی لحاظ شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی با تاکید بر تقویت هوش مصنوعی در کارهای دانشگاه، به تجربه خود دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: انقلاب پنجم صنعتی به سمت هوش مصنوعی حرکت می کند و من نیز در چند پروژه بزرگ هوش مصنوعی مشارکت دارم که یکی از آنها در زمینه کووید است.
منبع:

1400/09/25
23:53:25
0.0 /5
599
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی