آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

ماسک پرسنل بخش مراقبت ویژه کرونا، چقدر مانع آلودگی می شود؟

ماسک پرسنل بخش مراقبت ویژه کرونا، چقدر مانع آلودگی می شود؟

به گزارش آجاک در یک مطالعه بررسی لایه داخلی ماسک N۹۵ پرسنل درمانی بخش مراقبت های ویژه مخصوص بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نشان داد که لایه داخلی ماسک ها، از نظر آلودگی به ویروس کرونا، منفی بودند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، پرسنل بهداشت و درمان در خط اول تماس با بیماران کووید-۱۹ هستند، بنابراین حمایت های مناسب و پیشگیرانه از پرسنل درمانی در حفظ سلامت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

با توجه به انتقال هوابرد ویروس سارس-کوو-۲، استفاده از ماسک بعنوان یک راهکار، جهت جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری سفارش می شود. ولی تاثیرگذاری ماسک های حفاظتی مستلزم کاربرد صحیح آن است. بنابراین ماسک حفاظتی، باید به صورت کامل روی دهان و بینی قرار گرفته و هیچ گونه درز نشتی هوا از اطراف صورت نداشته باشد.

باتوجه به این که، پوشیدن صحیح ماسک حفاظتی و نشت از حاشیه های ماسک به داخل، نقش مهمی در کارایی ماسک دارد؛ پژوهشگران میزان آلودگی سطح داخلی ماسک N۹۵ استفاده شده توسط پرسنل درمانی به سارس-کوو- ۲ را بررسی کردند.

این مطالعه در ۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در بیمارستان شهدای تجریش تهران انجام شد. در زمان نمونه برداری هشت زن بعنوان پرسنل مراقبتی و درمانی شامل ۶ پرستار و دو پزشک در یک شیفت کاری در بخش مراقبت های ویژه مشغول به فعالیت بودند. تمامی این پرسنل ها به هنگام ورود به بخش، از ماسک N۹۵ استفاده می کردند.

برای انجام این مطالعه، پژوهشگران ماسک تنفسی پرسنل را پس از یک شیفت کاری ۱۲ ساعته تحویل گرفتند و سطح داخلی ماسک و ارزیابی ورود آلودگی به داخل ماسک از بخش های مختلف سطح داخلی ماسک ها، نمونه برداری و بررسی گردید.

بخش مراقبت های ویژه، به علت حضور ۱۱ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ (دو بیمار در وضعیت وخیم و ۹ بیمار در وضعیت متوسط)، آلوده به ویروس سارس-کوو-۲ بود. تمامی بیماران گرفتار سرفه و تب بودند و پرسنل درمانی، در تمام مدت شیفت با ماسک N۹۵ در بخش حضور داشتند. پرسنل جهت بررسی وضعیت بیماران و مراقبت و درمان، در فواصل نزدیک به بیمار و کم تر از نیم متر حضور داشتند.

نتایج بررسی های این مطالعه نشان داد که تمامی نمونه های گرفته شده از سطح داخلی ماسک ها، از نظر آلودگی به ویروس سارس-کوو-۲ منفی بودند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: استفاده از ماسک N۹۵ به علت عدم راحتی افراد و ناسازگاری با آن به هنگام فعالیت، منجر به عدم استفاده مداوم از ماسک و ناکارآمدی آن می شود. همینطور نشت آلودگی از اطراف ماسک به سطح داخلی آن منجر به ایجاد تماسهای ناخواسته می شود.

نتایج این مطالعه از آن حکایت می کند که علیرغم این که مساله انطباق ماسک بر روی صورت پرسنل درمانی مطرح است، ولی کارایی مناسبی در ماسک های N۹۵ مورد استفاده برای محافظت از مسیر تنفسی وجود داشت که نشان دهنده آن است که اقدامات بهداشتی اثر فزاینده ای در کنترل آلودگی دارد.

این پژوهشگران استفاده مداوم و صحیح از ماسک N۹۵ را بعنوان مهم ترین راهکار در پروتکلهای بهداشتی برای حفاظت در مقابل سارس کووید-۲ پیشنهاد می کنند. همینطور سفارش می کنند که استفاده صحیح از ماسک های حفاظتی به کارکنان مراقبت های بهداشتی آموزش داده شود.

در انجام این تحقیق؛ مصطفی پویاکیان، رضوان زنده دل، زهرا مرادپور و مهرداد حلمی کهنه شهری؛ پژوهشگران گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، فرخ بخارایی سلیم از گروه ویروس شناسی و زهرا طاهریان فر از گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «تعیین میزان آلودگی سطح داخلی ماسک های N۹۵ استفاده شده توسط پرسنل درمانی یک واحد مراقبت های ویژه در ایران به هنگام شیوع کووید-۱۹» در مجله ارتقای ایمنی و جلوگیری از مصدومیت ها انتشار یافته است.
1400/09/19
14:41:46
0.0 /5
656
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی