آجاک - acak آینده پژوهی
دانشیار گروه علوم و مهندسی خاك دانشگاه لرستان:

یکی از اشکالات رایج کشور در رابطه با خاک ها نبود پایگاه داده خاک است

یکی از اشکالات رایج کشور در رابطه با خاک ها نبود پایگاه داده خاک است

به گزارش آجاک لرستان دانشیار گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه لرستان اظهار داشت: یکی از اشکالات رایج در کشور در رابطه با خاک ها نبود پایگاه داده خاک است.


دکتر حمیدرضا متین فر در نشست علمی تخصصی گرامیداشت روز جهانی خاک که به همت گروه علوم و مهندسی دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان برگزار شد، با اشاره به نقشه برداری رقومی خاک و کشاورزی دقیق بیان کرد: خاک بعنوان یک منبع طبیعی غیرقابل تجدیدشونده با وظایف متنوع اقتصادی، اکولوژیکی و فرهنگی شناخته شده است.
وی با اعلان اینکه خاک وظایف مهم و متنوعی مثل تولید ماده زنده، ذخیره سازی، انتقال و تغییر شکل آب و مواد غذایی، منبع ایجاد تنوع زیستی و مخزن ژئولوژیک کربن را در طبیعت برعهده دارد، اظهار داشت: حفظ و بهبود کیفیت خاک ضرورتی اجتناب ناپذیر دربخش کشاورزی هر کشوری است و از جانب دیگر کیفیت خاک از مهم ترین عوامل موثر در حفظ و پایداری اکوسیستم های زراعی و تولید پایدار می باشد.

اهمیت ندادن به خاک، تغییر غیراصولی کاربری اراضی، کشت های بی رویه و نامناسب موجب تخریب اراضی می شود
این دانشیار گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه لرستان اظهار داشت: اهمیت ندادن به خاک، تغییر غیراصولی کاربری اراضی، کشت های بی رویه و نامناسب موجب تخریب اراضی می شود.
متین فر بیان کرد: یکی از اشکالات رایج در کشور در رابطه با خاک ها نبود پایگاه داده خاک است.
وی ادامه داد: بر طبق هرنوع مطالعه ای مانند تعیین نوع کاربری زمین و تعیین الگوی کشت که به نحوی با خاک ارتباط داشته باشد، نیازمند اطلاعات دقیق و کافی از خاک است.
این دانشیار گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه لرستان عنوان کرد: نقشه برداری رقومی خاک و کشاورزی دقیق برمبنای ابزارها و مقیاس هایی صورت می گیرد و در این راستا، پردازش ها و مدل سازی ها مبتنی بر داده های مکان مند است.
متین فر اظهار نمود: تنها افرادی می توانند از این ابزارها و روش ها، نقشه و اطلاعات صحیح خاک را استخراج کنند که ارتباط خاک با عوامل تشکیل آنرا درک کرده باشند.
وی تصریح کرد: پایش پویایی خاک امکانپذیر است.
منبع:

1400/09/18
12:50:28
0.0 /5
752
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی