آجاک - acak آینده پژوهی

فردا تنها خورشید گرفتگی کامل سال 2021 رخ می دهد

فردا تنها خورشید گرفتگی کامل سال 2021 رخ می دهد

به گزارش آجاک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: تنها خورشید گرفتگی کامل سال 2021 میلادی روز شنبه 13 آذر ماه اتفاق می افتد، اما این رویداد فقط از قطب جنوب قابل مشاهده می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این خورشید گرفتگی روز شنبه چهارم دسامبر (۱۳ آذر)، حدود ساعت ۰۷: ۳۳ به وقت گرینویچ (۱۱: ۰۳ دقیقه به وقت تهران) برای بینندگان نزدیک لبه قفسه یخی Ronne در قطب جنوب به بیشترین حد خود می رسد.
در حالی که این خورشید گرفتگی ممکنست تا حد زیادی نادیده گرفته شود، اما بینندگان در سایر نقاط نیمکره جنوبی - همچون بخش هایی از استرالیا، شیلی و نیوزیلند - یک خورشید گرفتگی جزیی را مشاهده خواهند کرد. خورشید گرفتگی کامل بعدی تا ۸ آوریل ۲۰۲۴ رخ نخواهد داد، اما برخلاف خورشید گرفتگی هفته آتی، به شکل گسترده در بخش هایی از کانادا، مکزیک و آمریکا قابل مشاهده خواهد بود.
در همین حال، در اروپا، انتظار نمی رود خورشید گرفتگی کامل در این قرن مشاهده شود.
خورشید گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه از بین زمین و خورشید عبور می کند و بر زمین سایه می اندازد. انواع مختلفی خورشیدگرفتژی وجود دارد، بسته به این که چه مقدار از خورشید در یک مکان مشخص برای بیننده پنهان است. برای یک خورشید گرفتگی کامل - زمانی که خورشید بطور موقت توسط ماه برای افرادی که در مرکز سایه ماه هستند کاملاً پوشیده می شود - هر سه اجرام آسمانی باید در یک خط مستقیم باشند.
در خورشید گرفتگی کامل بینندگان می بینند آسمان بسیار تاریک شده است، درست مثل این که سپیده دم یا غروب باشد، اما در عین حال ممکنست بتوان تاج خورشید یا جو بیرونی را در اطراف ماه دید. تاج به طور معمول توسط چهره درخشان خورشید پوشیده می شود.
ناسا تمهیداتی را برای پخش زنده این رویداد آسمانی از قطب جنوب انجام داده است. این واقعه در یوتیوب و وب سایت ناسا بصورت زنده پخش خواهد شد.
ناسا نسبت به نگاه مستقیم به خورشید در هنگام این کسوف هشدار داده است و سفارش می کند که در طول این واقعه از عینک های مخصوص دید خورشیدی یا مخصوص خورشید گرفتگی استفاده گردد.


منبع:

1400/09/13
16:59:10
0.0 /5
702
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی