آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت دوربینی به اندازه دانه نمک

ساخت دوربینی به اندازه دانه نمک

به گزارش آجاک محققان موفق به طراحی دوربینی به اندازه یک دانه درشت نمک شده اند که با استفاده از لنز مرکب معمولی قادر به تولید تصاویری واضح و تمام رنگی با قدرت بزرگنمایی ۵۰۰ هزار برابر بزرگتر است. مهم ترین کاربرد این دوربین در پزشکی است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری نیچر، دوربین های در ابعاد میکرو قابلیت های فوق العاده ای در علم پزشکی و رباتیک دارند؛ اما آنچه تابحال طراحی شده تصاویری مبهم، مخدوش و با میدان دید محدود در اختیار قرار می دهد.
این فناوری می تواند برای اندوسکوپی غیزتهاجمی و ربات های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد و منجر به تشخیص دقیق بیماری شود. از طرفی میتوان آرایه ای از این دوربین ها را در کنار هم قرار داد تا به یک سنسور تمام صفحه تبدیل شوند.
دوربین های سنتی مجموعه ای از لنزهای پلاستیکی یا شیشه های خمیده برای خمیده کردن نور و فوکوس آن هستند؛ در حالیکه برای ساخت این سیستم اپتیکی از یک فناوری به نام متاسرفس (metasurface) استفاده شده است که می تواند مانند یک تراشه کامپیوتری تولید شود.
ضخامت این فناوری حدود نیم میلیمتر است و متشکل از ۱.۶ میلیون استوانه کوچک است. هریک از این استوانه ها در مقام مقایسه به اندازه یک ویروس اچ آی وی هستند.
هر استوانه یک هندسه منحصربفرد دارد و مانند یک آنتن نوری عمل می کند با استفاده از الگوریتم های مبتنی بر یادگیری ماشین میتوان تصاویر بسیار با کیفیت و با میدان دید وسیع و همینطور تمام رنگی تولید کرد. یکی دیگر از نوآوری های کلیدی در این فناروی، امکان کارایی دوربین در شرایط نور طبیعی است و احتیاج به طراحی محیط ایده آل برای آن وجود ندارد.
محققان دانشگاه های پرینستون و واشینگتن معتقدند این فناوری تحولی عظیم در تشخیص بیماری اندام های داخلی بدن است.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.


منبع:

1400/09/11
23:42:13
0.0 /5
571
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی