آجاک - acak آینده پژوهی
وزیر علوم در افتتاحیه طرح جامع راه مهندسی بسیج دانشجویی:

توجه به تحقیقات بنیادی در کنار تحقیقات کاربردی امری ضروریست

توجه به تحقیقات بنیادی در کنار تحقیقات کاربردی امری ضروریست

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط آنلاین با شرکت کنندگان همایش «طرح جامع راه مهندسی» سازمان بسیج دانشجویی اظهار داشت: در عین این که انجام تحقیقات کاربردی برای رفع نیازهای موجود جامعه لزوم دارد؛ توجه به تحقیقات بنیادی و حرکت در مرزهای دانش هم برای کشور مهم می باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل با تبریک هفته بسیج به همه بسیجیان کشور بخصوص دانشجویان بسیجی، اظهار داشت: هر فردی که برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کند و از شنیدن اخبار پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف خوشحال شود، بسیجی است.
وی ضمن اشاره به اهتمام جدی وزارت علوم به انجام پژوهش های کاربردی برای رفع نیازهای جامعه، اظهار داشت: وزارت علوم در همین راستا، معاونت فناوری و نوآوری را احیا کرد و سامانه "نام" هم برای دریافت نیازهای کشور و عرضه راهکارهای علمی تا آخر سال نهایی می شود.
دکتر زلفی گل تصریح کرد: نباید توجه به پژوهش های کاربردی ما را از پژوهش های علوم انسانی و علوم پایه غافل کند، چونکه تولید علم و انتشار مقالات علمی بیشتر در پژوهش های بنیادی است و این اقدام است که ایران را از نظر تولید علم در منطقه به جایگاه نخست می رساند و در سطح جهان هم در خیلی از رشته ها مانند نانو فناوری، بایو فناوری و علوم هسته ای جایگاه ممتاز داریم.
وی اظهار نمود: امکان دارد دغدغه های علمی دانشمندان و پژوهش های آنان در کوتاه مدت به فناوری و اختراع و یا راهکار حل مشکلات منتهی نشود، ولی در چند سال آتی مشکل مهمی را حل کند یا به یک محصول دانش بنیان تبدیل گردد.
وزیر علوم با قدردانی از مسؤلان سازمان بسیج دانشجویی برای تدوین طرح "مسیر راه مهندسی" برای آشنایی دانشجویان رشته های مهندسی با حوزه کاری مرتبط و نیازهای کشور در این رشته ها، اظهار داشت: وزارت علوم تا آخر سال سامانه" نان" را در کشور راه اندازی می نماید تا تمام نیازهای کشور در این سامانه بارگذاری شده، به مساله پژوهشی و علمی تبدیل گردد و در اختیار متخصصان برای عرضه راهکار قرار گیرد.
دکتر زلفی گل ضمن اشاره به این که در برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی در هنگام کسب رای اعتماد به توجه به حوزه فناوری اشاره نموده است، اظهار داشت: از دانشجویان بسیجی می خواهم این برنامه را مطالعه کنند و در آینده، تحقق آنرا از من و مسؤلان وزارت علوم مطالبه کنند.
وزیر علوم در انتها از تلاشهای بسیج دانشجویی برای رشد علمی کشور که در چارچوب جهاد علمی صورت می گیرد؛ قدردانی کرد و بر همکاری وزارت علوم و دانشگاه ها با این نهاد انقلابی تصریح کرد.
به نقل از وزارت علوم، "طرح جامع راه مهندسی" توسط سازمان بسیج دانشجویی و در جهت آشنایی دانشجویان نوورود رشته های مهندسی با بازار کار و نیازهای کشور در زمینه مهندسی برگزار می گردد و در نخستین دوره آن که سال قبل برگزار شد، 10 هزار دانشجو از ۶۰۰ دانشگاه در دوره های مجازی این طرح شرکت کردند.1400/09/08
10:52:03
0.0 /5
675
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی