آجاک - acak آینده پژوهی

فیلترینگ طبقه بندی شده در راهست

فیلترینگ طبقه بندی شده در راهست

به گزارش آجاك همشهری نوشت: پس از مدت ها حرف و حدیث سرانجام ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مركز ملی فضای مجازی تأیید كرده كه مقرر است اپراتورهای رسمی وی پی ان در كشور شكل بگیرند و همینطور طرح طبقه بندی فیلترینگ هم برپایه فعالیت افراد در دست بررسی می باشد.


روز گذشته فیروزآبادی در جمع خبرنگاران اعلام نمود: بحث وی پی ان قانونی از قدیم مطرح بوده و با عنایت به اینكه این اقتصاد بزرگ شده است، امیدواریم با مسئولیت پذیری دادستانی و وزارت ارتباطات شاهد شكل گیری اپراتورهای وی پی ان رسمی در كشور باشیم.

به قول او مقرر است با این طرح اقتصاد فروش وی پی ان در كشور سر و سامان بگیرد. رئیس مركز ملی فضای مجازی در این رابطه اظهار داشت: امروز با همكاری دادستانی آئین نامه ای در این حوزه تهیه شده كه امیدواریم با عنایت به اقتصاد بزرگی كه فروش وی پی ان در كشور بوجود آورده فروش این سرویس در كشور قانونمند شود. به قول فیروزآبادی وی پی ان باید مقررات و نظم بگیرد و از راه اپراتورهایی خاص واگذار شود تا افراد و سازمان ها بتوانند درصورت نیاز از وی پی ان استفاده كنند. به قول رئیس مركز ملی فضای مجازی، وی پی ان برای خیلی از كارهای بانكی و كسب وكارها یك وسیله ضروری بوده و در كشور عرضه گردد، اما باید سازوكاری داشته باشد.

شرایط وی پی ان رسمی استفاده از وی پی ان ها در كشور ما بخصوص بعد از فیلترینگ تلگرام به شدت افزایش داشته است و خیلی از مردم از این ابزارها كه خیلی از آنها هم احیانا ناامن هستند برای دور زدن فیلترینگ استفاده می نمایند. هنوز به صورت كامل و شفاف معلوم نیست چه كسانی می توانند از وی پی ان رسمی استفاده كنند. آنچه اما مشخص است افراد و نهادهای خاص قادر به استفاده از این نوع وی پی ان خواهند بود. به قول فیروزآبادی سازمان ها و نهادهای مختلف دولتی، بانك ها و استارتاپ هایی وجود دارند كه به این سرویس نیاز دارند. او درباره شرایط امكان دریافت این نوع وی پی ان می گوید: شرایط ایمن و شفافی برای این نهادها باید باشد كه در حال تدوین آن هستیم و زمان ارائه چنین فیلترشكنی هنوز مشخص نمی باشد. یادمان باشد كه تحریم های یك سری اپلیكیشن ها برای كاربران ایرانی از جانب آمریكا هم سبب شده كه نیاز برخی استارتاپ ها به این اپلیكیشن ها گرفتار مشكل شود و وی پی ان قانونی در اینجا هم به كار می آید. این در شرایطی است كه رئیس مركز ملی فضای مجازی روز گذشته به صراحت تأیید كرد كه با وجود فیلترینگ گسترده، ۸۰ درصد مردم از پیام رسان های خارجی استفاده می نمایند.

یكی از مسائل دیگری كه در حال پیگیری درباره فضای مجازی است طرح طبقه بندی فیلترینگ است. فیروزآبادی هم روز گذشته با بیان موافقت خود با این مساله اظهار داشت: «ما هم مثل وزیر ارتباطات كه اعلام نمود فیلترینگ برای یك پسر پنج ساله و استاد دانشگاه نباید یكی باشد، موافق این مورد هستیم كه سطوح مختلف دسترسی تعریف بشود و این مورد را به كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه پیشنهاد دادیم و دلمان می خواست كه 2، 3 ماه پیش این مورد حل می شد اما امیدواریم در اسرع وقت این مورد حل شود.» 2323

1398/09/24
11:50:36
5.0 /5
4129
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی