آجاک - acak آینده پژوهی

راکت استارشیپ ژانویه ۲۰۲۲ در مدار زمین قرار می گیرد

راکت استارشیپ ژانویه ۲۰۲۲ در مدار زمین قرار می گیرد

به گزارش آجاک شرکت فضایی اسپیس ایکس می خواهد راکت استارشیپ خویش را ژانویه سال آینده میلادی از سایت «بوکا چیکا» در تگزاس به مدار زمین ارسال نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، «ایلان ماسک» بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس در یک جلسه آنلاین که توسط آکادمی های ملی دولت آمریکا برگزار شد، فاش کرد که با این چارچوب زمانی بلندپروازانه «مشکلی» ندارد، اما برای موفقیت در نخستین پرواز آزمایشی شرط بندی نمی کند.
استارشیپ یک پرتابگر فوق سنگین دومرحله ای با قابلیت استفاده مجدد است که به وسیلهٔ شرکت اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۲ درحال ساخت است. در ماه مارس ۲۰۱۹ آزمایش های یکپارچهٔ اولیه استارشیپ با آزمایش یک نمونهٔ اولیه کوچک شده، به نام استارهاپر (مشابه نمونهٔ اولیه ساخته شده برای فالکون ۹ به نام گراس هاپر) شروع شد. در ژوئن ۲۰۲۰، ایلان ماسک یک هفته پس از ارسال فضاپیمای «کرو دراگون» در یک نامه الکترونیکی به کارکنان اسپیس اکس اعلام نمود که از این پس نخستین اولویت شرکت، استارشیپ است.
این فضاپیما دارای دو بخش اصلی است، بخش فوقانی که فضاپیمای استارشیپ نام دارد و بخش زیرین که راکت و پیشران موشک است و وظیفه اصلی تأمین نیروی حرکتی فضاپیما را تأمین می کند، «سوپر هوی» (Super Heavy) نام دارد اما معمولاً به کل فضاپیما، مجموع دو قسمت، استارشیپ گفته می­ شود.
فضاپیمای استارشیپ و پرتابگر فوق سنگین (سوپر هوی) (که در مجموع استارشیپ نامیده می شود) یک سامانه حمل انسان و محموله به مدار زمین، ماه، مریخ و حتی فراتر از آن است که قابلیت استفاده کاملاً مجدد و حمل بیشتر از ۱۰۰ تن را دارد. همینطور مقرر است از استارشیپ در برنامه استارلینک هم استفاده گردد.
ماسک در اوایل هفته گفته بود که نخستین پرواز استارشیپ به مدار زمین در سه ماه اول سال ۲۰۲۲ صورت خواهد گرفت، اما در گفت وگوی جدید خود این زمان را کاهش و به ژانویه تغییر داد.
ماسک که در انتها این جلسه آنلاین، در سخنرانی با عنوان «بحث سفینه فضایی اسپیس ایکس» ظاهر شد، اظهار داشت که امیدوار است نخستین پرتاب مداری استارشیپ - که وی آنرا وسیله نقلیه ای برای نفوذ در اعماق فضا نامید که پیشرفت «بسیار سریع» دارد- در ژانویه و یا شاید در فوریه ۲۰۲۲ اتفاق افتاده و می تواند در ادامه سال آینده میلادی، ۱۲ پرتاب یا بیشتر داشته باشد.
ماسک اظهار داشت: ما به پرتاب اولیه مداری خود نزدیک شده ایم. نخستین پرواز مداری که امیدواریم در ژانویه صورت گیرد. نخستین پرتاب خطرات زیادی دارد. ازاین رو نمی توانم بگویم که احتمالاً موفقیت آمیز است، اما فکر می کنم پیشرفت زیادی خواهیم داشت.
حتی اگر پرتاب ماه ژانویه به مدار موفقیت آمیز نباشد، ماسک مطمئن است که استارشیپ با موفقیت در سال ۲۰۲۲ به مدار خواهد رسید.


1400/08/29
23:55:36
0.0 /5
711
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی