آجاک - acak آینده پژوهی

ابداع پارچه کامپوزیتی برای خنثی سازی تهدیدات زیستی و شیمیایی

ابداع پارچه کامپوزیتی برای خنثی سازی تهدیدات زیستی و شیمیایی

به گزارش آجاک محققان یک پارچه کامپوزیتی ابداع نموده اند که می تواند تهدیدات زیستی و شیمیایی را خنثی کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی فناوری نانو، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه «نورث وسترن» ماده ای کامپوزیتی را توسعه داده اند که می تواند چشم انداز کنونی لباس های محافظ را تغییر دهد.
این ماده برای غیرفعال کردن و در نتیجه محافظت در مقابل برخی تهدیدات زیستی و شیمیایی مورد استفاده خواهد گرفت.
به ندرت پیش می آید که یک ماده بتواند در مقابل هر دو نوع تهدید محافظت ایجاد نماید، اما این نانوکامپوزیت، علاوه بر این دو تهدید شیمیایی و زیستی، می تواند با استفاده از سفیدکننده، به شکل اولیه خود بازگردد.
این پارچه کامپوزیتی که توسط «عمر فرها» یکی از اعضای مؤسسه بین المللی فناوری نانو در نورث وسترن بعنوان «اسفنج حمام پیچیده» توصیف شده، دارای کاتالیزورهایی در حفره های خود است.
این کاتالیزورها می توانند مواد شیمیایی سمی، ویروس ها و باکتری ها را به روشی مشابه جذب آب اسفنج، جذب و غیرفعال نماید.
این فناوری مبتنی بر چارچوب های آلی - فلزی (MOFs) است و توسعه این کامپوزیت MOF/الیاف برگرفته از مطالعه قبلی تیم فرها است.
مطالعه اولیه منجر به توسعه یک نانو ماده شد که به صورت خاص برای غیرفعال کردن عوامل عصبی سمی طراحی شده بود. بعد از برخی تغییرات، این تیم توانست این ماده را با عوامل ضدباکتری و ضدویروسی ترکیب کند.
فرها تصریح کرد: «داشتن یک ماده دو عملکردی که توانایی غیرفعال کردن عوامل سمی شیمیایی و زیستی را داشته باشد، بسیار مهم می باشد چونکه پیچیدگی ادغام چندین ماده برای انجام این کار، بسیار بالا است. این پارچه ضد SARS-CoV-۲، باکتری های گرم منفی و گرم مثبت عمل می کند و در عین حال عوامل عصبی سمی مانند گاز خردل گوگرد را هم تخریب می کند.
علاوه بر این، این ماده می تواند در ماسک های صورت و سایر لباس های محافظ هم استفاده گردد. این ماده برای تولید فقط به تجهیزات اولیه نساجی نیاز دارد. تجهیزاتی که هم اکنون در دسترس می باشد و امروزه توسط صنعت استفاده می شود و این خصوصیت تولید انبوه آنرا آسان می کند.
نانوحفره های این ماده به اندازه ای گسترده است که اجازه خروج عرق و آب را می دهد و هنگامی که در ماسک قرار می گیرد، برای محافظت از کاربر در مقابل ویروس ها یا پیشگیری از انتقال آلودگی عمل می کند.


1400/08/28
14:05:29
0.0 /5
588
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی