آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیر:

تعداد تقلب های علمی رو به افزایش است

تعداد تقلب های علمی رو به افزایش است

به گزارش آجاك معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به اینكه در سال 98 در حدود 5 یا 6 مورد تخلف علمی گزارش شده است، اظهار داشت: تعداد تقلب های علمی رو به افزایش است.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، محمد طالعی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: «تخلف علمی ناشی از دو حوزه است. در اختیار نبودن منابع علمی و اینكه پایان نامه ها پیش از داوری در اختیار داورها نیست تا از آن اطلاع داشته باشند یكی از عوامل به وجود آمدن تقلب های علمی است. همین طور بعضی از محققین مصداق های تخلف پژوهشی را نمی دانند و فكر نمی كنند كه فعالیت شان تخلف بوده و پس از انجام آن متوجه می شوند كه متاسفانه قابل جبران نیست.»
طالعی درباب "پایان نامه های دیجیتال" اضافه كرد: «ارائه نشدن پایان نامه های كاغذی تصمیم درستی است برای اینكه موجب صرفه جویی در مصرف كاغذ می شود و با عنایت به هزینه های بالا در حوزه كاغذ و چاپ پایان نامه ها هزینه مضاعفی را به دانشجو در موقع دفاع تحمیل می كند.
علاوه بر این ما در این عرصه بازبینی در فرایندهای تحویل و دانش آموختگی دانشجوهای مان كردیم و مكانیزم را این طور دیدیم كه در سامانه های آموزشی و پژوهشی مان این امكان وجود داشته باشد كه پایان نامه ها به صورت دیجیتال بارگذاری شود و اساتید راهنما را تایید كند و سپس به صورت اتوماتیك وارد كتابخوانه دیجیتال منابع علمی شود و پس از گذشت زمان یك یا دو ساله ای در اختیار سایر محققین و استفاده كنندگان بوسیله كتاب های دیجیتال قرار بگیرد.»
منبع:

1398/09/22
15:34:53
5.0 /5
3877
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی