آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

ارتباط بین هورمون تیروئید و ذخیره تخمدان ها

ارتباط بین هورمون تیروئید و ذخیره تخمدان ها

یافته های یک مطالعه نشان داد که افزایش میزان هورمون TSH بیشتر از یک حد مشخص، با کاهش ذخیره تخمدانی هم راه است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، کاهش ذخیره تخمدان و به دنبال آن کاهش کمیت و کیفیت تخمک، فرآیندی است که به سن بستگی دارد؛ ولی با این وجود امکان دارد در هر سنی رخ دهد. در بیماران جوان تر، علت این مشکل بیشتر ناشناخته است؛ اما علت های دیگری مانند جراحی تخمدان، اندومتریوز و شیمی درمانی و رادیوتراپی، هم می تواند سبب این مشکل شود.

هورمون «آنتی مولرین» (AMH)؛ نشان گر زیستی خوبی برای ذخیره تخمدان است. این هورمون از سلول های فولیکول ترشح می شود و میزان آن در طول چرخه قاعدگی ثابت است و می تواند ناکافی بودن فولیکول های درون تخمدان را نشان دهد.

یکی از عوامل مؤثر بر ذخیره تخمدان، اختلالات تیروئید است. بیماری تیروئید از شایع ترین مشکلات غدد درون ریز در سنین باروری است و امکان دارد سبب اختلالات قاعدگی، تخمک گذاری و ناباروری شود. مکانیسم دقیق تاثیر اختلالات تیروئید بر قاعدگی و ناباروری دقیقاً مشخص نمی باشد. تحقیقات نشان می دهد که سلول های مختلف در تخمدان، دارای گیرنده های هورمون تیروئید هستند.

با توجه به این مسئله؛ پژوهشگران در یک مطالعه رابطه بین سطح هورمون های تیروئید و ذخیره تخمدان را بررسی کردند.

این مطالعه در سالهای 1398 تا 1399 در یکی از بیمارستان های استان گیلان انجام شد و در آن رابطه بین هورمون های تیروئیدی TSH و T4 و نشان گرهای ذخیره تخمدانی مانند هورمون آنتی مولرین، FSH و استرادیول در روز دوم سیکل قاعدگی، مورد بررسی قرار گرفت.

در این تحقیق 314 زن ناباروی که پس از یک سال یا بیشتر رابطه جنسی محافظت نشده، قادر به حامله شدن نبودند و به کلینیک ناباروری بیمارستان مراجعه نموده بودند، بررسی شدند.

یافته های این مطالعه مطابق با سایر مطالعات گذشته بود و نشان داد که افزایش سن با کاهش کیفیت و کمیت عملکرد تخمدان همراه می باشد.

بررسی های این تحقیق نشان داد که در شرکت کنندگان با سن بالای 35 سال، میانگین سطح هورمون محرک تیروئید در زنان با هورمون آنتی مولرین کمتر از 1.1 نانوگرم در میلی لیتر، به صورت مفهوم داری بیشتر از افراد با هورمون آنتی مولرین بیشتر از 1.1 نانوگرم در میلی لیتر بود. تفاوت مفهوم داری در شاخص توده بدنی در زیرگروه های زیر 35 سال و کمتر از 35 سال بر مبنای سطح هورمون آنتی مولرین وجود نداشت. با یک واحد افزایش در سطح هورمون محرک تیرویید، احتمال داشتن هورمون آنتی مولرین کمتر از 1.1 نانوگرم در میلی لیتر، حدود 25 درصد افزایش می یابد.

ولی در مقابل؛ در شرکت کنندگان جوان تر زیر 35 سال، رابطه ای بین سطح TSH در شرکت کنندگان با هورمون آنتی مولرین کم تر از 1.1 نانوگرم در میلی لیتر و افراد با هورمون آنتی مولرین بیشتر از 1.1 نانوگرم در میلی لیتر وجود نداشت.

نتایج این مطالعه از رابطه بین سطح هورمون محرک تیروئید و ذخیره تخمدان حمایت می کند، به صورتی که افزایش هورمون محرک تیروئید از یک سطح معین، با کاهش عملکرد تخمدان همراه می باشد.

بررسی های این مطالعه از آن حکایت می کند که بین هورمون محرک تیروئید (TSH) و ذخیره تخمدانی ارتباط معکوس وجود دارد و در افراد بالای 35 سال افزایش TSH از یک میزان مشخصی (1/465 mIU/L) با کاهش عملکرد تخمدان همراه می باشد.

پژوهشگران این مطالعه تاکید می کنند که برای تایید این یافته ها، به مطالعات آینده نگر بزرگ تری نیاز است.

در انجام این تحقیق؛ رویا کبود مهری، سیده هاجر شارمی، زیبا ظهیری سروری، نسرین غنمی گشتی، فروزان میلانی، زینب چای پز و مریم قلندری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقالعه علمی با عنوان «رابطه بین عملکرد تیروئید و ذخیره تخمدان: یک مطالعه مقطعی آینده نگر» در نشریه «Thyroid Research» انتشار یافته است.


1400/08/27
14:31:17
0.0 /5
580
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی