آجاک - acak آینده پژوهی

برج فناوری و نوآوری شماره ۲ دانشگاه امیرکبیر

برج فناوری و نوآوری شماره ۲ دانشگاه امیرکبیر

به گزارش آجاک برج فناوری و نوآوری شماره ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر (ساختمان پرفسور حسابی) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری راه اندازی شد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، بیشتر شرکتهای مستقر در برج فناوری و نوآوری درحوزه هوشمندسازی و شهر هوشمند فعالیت می نمایند.
براساس این گزارش، برج فناوری شماره ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ( ساختمان پرفسور حسابی) در ۹ طبقه و هر طبقه ۲۰۰ متر راه اندازی شده است که متراژ کلی آن ۲ هزار و ۲۰۰ متر است و ۱۵ شرکت فناور در آن مستقر هستند.
سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری در حاشیه افتتاح این برج فناوری در جمع خبرنگاران ضمن تشکر از تمامی مسئولان که برای تحقق افتتاح این برج زحمت کشیدند، اظهار داشت: یکی از اشکالات بزرگی که ما در سطح شهر تهران روبرو می باشیم، تأمین فضا برای شرکت ها است که دانشگاه امیرکبیر یک حرکت جدی را در حوزه اقتصاد دانش بنیان شروع کردند.
وی اضافه کرد: حالا پنج برج فناوری و نوآوری برای استقرار شرکتهای دانش بنیان در دانشگاه ها در دستور کار است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: حرکت به سمت تأمین درآمد دانشگاه ها از محل شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان شروع شده است و این مهم سبب می شود اتکا دانشگاه ها به بودجه های دولتی کاهش پیدا کند.
ستاری توضیح داد: این حرکت همینطور سبب می شود تا دانشگاه ها در محیط اطراف خود و در اقتصاد اثرگذار باشند و بتوانند نقشی که باید در زمینه هدایت جامعه در حوزه های اقتصادی، اشتغال داشته باشد را محقق کند.
وی ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخحش توسعه اقتصاد دانش بنیان باشیم.
ستاد علم و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری در برج فناوری و نوآوری مستقر می شوند
علی نیک بخت رئیس پارک فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم در حاشیه افتتاح این برج فناوری و نوآوری در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این برج در ۹ طبقه در اختیار بخش فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار گرفته است.
وی افزود: ۲ طبقه از این برج فناوری و نوآوری در اختیار شرکتهای دانش بنیان حوزه هوشمندسازی و شهر هوشمند قرار گرفته است.
رییس پارک فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر توضیح داد: ستاد علم و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه هم در این برج مستقر خواهند شد.
نیک بخت افزود: علاوه بر این ستاد ابررایانه دانشگاه صنعتی شریف هم در این برج مستقر خواهد شد.
بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از شرکتهای مستقر در برج فناوری و نوآوری
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حاشیه افتتاح برج فناوری و نوآوری شماره ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر از شرکتهای صبا زیست پلیمر، بهزی، شرکت آینده سازان هوشمند دادسان، پاترونت و دفتر ابررایانه سیمرغ بازدید و با فناوران و نوآوران شاغل در این شرکت ها از نزدیک گفت و گو کرد.
دفتر ابررایانه سیمرغ در فضایی به مساحت تقریبی ۲۵۰ متر مربع با قابلیت گسترش به ۴۰۰ متر مربع ساخته شده است.
ابررایانه ملی سیمرغ که قابلیت های گوناگونی چون تحلیل کلان داده، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و تحلیل داده های ژنتیک دارد اردیبهشت سال جاری راه اندازی شد.
این ابر رایانه ملی با ظرفیت ۴۲ رک (قابل گسترش ظرفیت ۸۴ رک) بر اساس سطح سوم استاندارد TIA-۹۴۲ ساخته شده و می تواند توان پردازشی ۵ پتافلاپس (قابل گسترش به ۱۰ پتافلاپس در فاز بعدی) پشتیبانی کند.
این دفتر برای ارائه خدمات جدید جهت استفاده از خدمات این بر کامپیوتر به مساحت تقریبی ۱۸۰ متر مربع دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شده است. افزایش امنیت داده ها از خصوصیت های بارز ابررایانه سیمرغ است.
افزایش امنیت داده ها از خصوصیت های بارز ابررایانه ملی
بستر محاسباتی و مبنای فناوری ابررایانه سیمرع مجازی سازی و رایانش ابری طراحی شده است، مجازی سازی سبب افزایش بهره وری از منابع موجود و انعطاف پذیری در ارائه خدمات متنوع شده و همینطور امنیت داده ها را دو چندان می کند، همینطور در بستر پردازشی این ابر رایانه از آخرین فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری موجود در دنیا استفاده شده است که سبب شده این ابر رایانه تبدیل به به روزترین قدرتمندترین ابررایانه کشور شود، استفاده از آخرین نسل است پردازنده های گرافیکی این امکان را می دهد تا بتوان کاربرد های تحلیل کلان داده و هوش مصنوعی را با سرعت بسیار زیاد و در مقیاس منطقی اجرا کرد.
آغاز به کار ابررایانه سیمرغ با توان پردازشی ۵۰۰ ترا فلاپس
توان پردازشی فعلی این ابر رایانه بیشتر از ۱ پتا فلاپس (یک میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور ۶۴ بیتی درثانیه) است که با ۵۰۰ ترا فلاپس در روز افتتاح کار خویش را آغاز می کند و بعد از ۲ ماه (در آخر فاز اول) با ظرفیت کامل به کاربران خدمات ارائه می کند.
ظرفیت پردازشی این ابر رایانه تاپن۵ پتافلاپس با استفاده از زیرساخت فعلی (در مرحله دوم) و تا ۱۰ پتافلاپس در فازهای بعدی قابل اجرا خواهد بود که چند هزار برابر سریع تر از پرقدرت ترین کامپیوتر های رومیزی خواهد بود، همینطور توان پردازشی فعلی ابر رایانه در کاربردهای فوق سریع که احتیاج به دقت محاسبات ۶۴ بیتی ندارند (مانند هوش مصنوعی و یادگیری عمر عمیق) تا انتهای فاز اول برابر با ۳۰پتافلاپس(۳۰ میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور ۱۶ بیتی تنک در ثانیه) خواهد بود.
کاربردهای ابر رایانه ملی
از ابررایانه سیمرغ میتوان در کاربردهای نوین نظیر هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیا، تصویر سازی، بازی سازی و پویانمایی، شبیه سازی های علمی، هواشناسی، تحلیل داده های ژنتیک و دیگر کاربردهای علمی که به توان پردازشی بسیار زیاد نیاز دارند، بهره برد.
تمامی پژوهشگران، مراکز پژوهشی دانشگاهی کشور، مهندسان در صنایع مختلف شرکتهای دانش بنیان، استارتاپ ها و همینطور سازمان های دولتی و خصوصی همچون بانکها بیمارستان ها شهرداری ها و دیگر نهادها جامعه هدف این ابر رایانه هستند که برای انجام تحقیقات توسعه خدمات و یا تحلیل داده ها در کاربردهای استراتژیک و مهم کشور احتیاج به بستر پردازشی قدرتمند دارند.
جایگاه ابر رایانه ملی سیمرغ در میان ابر رایانه های برتر دنیا
با ظرفیت پردازشی راه اندازی شده در فاز فعلی ایران جز ۳۰ کشوری خواهد بود که دارای ابر رایانه هایی با ظرفیت پتافلاپس هستند، البته کشورهایی که دانش فنی طراحی و ساخت ابررایانه در مقیاس پتافلاپس را دارند بسیار کمتر از این تعداد هستند و این افتخار بزرگی برای جامعه علمی و فناوری کشور است.
در حال حاضر تمامی ۵۰۰ ابررایانه برتر دنیا ظرفیت پردازشی نامی بالاتر از ۲، ۵ پتافلاپس دارند، با عنایت به اینکه زیرساخت بوجود آمده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر الان قابلیت پشتیبانی از توان پردازشی ۵ پتافلاپس را دارند، انتظار می رود با به روزرسانی بستر پردازشی افزایش توان پردازشی تا ۵پتافلاپس در فاز آتی ابر رایانه سیمرغ در جایگاهی به ۱۵۰ تا ۲۰۰ ابر رایانه برتر دنیا قرار گیرد.
برای طراحی و راه اندازی این ابررایانه، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که همچون آنها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ۵۰ میلیاردتومان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۲۰ میلیارد تومان، وزارت علوم تحقیقات و فناوری ۱۳ میلیارد تومان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و حمایت کرده اند.
در این مراسم سیدحسن قدسی پور سرپرست و سیدرضا غفاریان معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر حضور داشتند.


1400/08/16
23:08:06
0.0 /5
781
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی