آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت واکسن خوراکی کرونا در پژوهشکده اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اراک

ساخت واکسن خوراکی کرونا در پژوهشکده اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اراک

مرکزی مدیر پژوهشکده اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی اراک از ساخت واکسن خوراکی کرونا در این پژوهشکده آگاهی داد و اظهار داشت: این واکسن هم اکنون در فاز آزمایشات حیوانی قرار دارد.


حمید مهاجرانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: این طرح یکی از با اهمیت ترین طرح های مرکزتحقیقات مااست که در بهمن ماه سال ۹۹ به معاونت فناوری ریاست جمهوری ارسال شد، لازم به ذکر است که این طرح ۶ ماهه بوده است، اما خوشبختانه این طرح توانست زودتر از موعد تمام شود.
وی اضافه کرد: سرمایه گذار و تولید کننده این دارو در مقایاس صنعتی کارخانه مادر داروس شهرکرد است.
مهاجرانی اظهار نمود: ژن ویروس کرونا هنگام مصرف این واکسن خوراکی بوسیله سیستم ایمنی بدن شناسایی می شود و ایمنی لازم را به وجود می آورد.
وی درباب خاصیت های این واکسن افزود: خوراکی بودن این واکسن سبب تحریک و ترشح آنتی بادی هایی می شود که با آزاد شدن در مخاط ریه برخلاف سایر واکسن ها از ناقل بودن فرد جلوگیری می کند. سیستم تنفسی در صورت استفاده از واکسن های دیگر، ضدعفونی نمی گردد، اما باتوجه به وجود محور ایمنی بین دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی که به آن محور روده_ ریه یا گوارش_ریه می گویند، بعد از مصرف این واکسن، سلول های ایمنی بوسیله این محور و سیستم لنفاوی به سمت ریه ها می روند و ریه ها را از ویروس خالی می کنند.
مهاجرانی اضافه کرد: واکسن ها در ضمن دوران تکامل شان به سمت استفاده از مواد تقویت کننده واکسن به نام "ادجوانت" که یک مکمل واکسن شمرده می شود، رفتند. ادجوانت ها مواد شیمیایی صنعتی هستند بنا بر این در ساختار این واکسن خوراکی، از پروبیوتیک هایی همراه با پروبیوتیک اصلی استفاده شده که نقش ادجوانت را ایفا می کنند و بر این اساس توانستیم از مصرف یک ماده شیمیایی صنعتی در این واکسن جلوگیری نماییم.
وی با اعلان اینکه این واکسن سبب تغییر فرهنگ خانوارها در واکسیناسیون و جلوگیری از هزینه های اضافه مراکز واکسیناسیون و هزینه های پرسنلی می شود، اظهار داشت: همراه با این واکسن، پروبیوتیک یا پروبیوتیک هایی که تا حالا نقش شان در تقویت سیستم ایمنی نشان داده شده می توانند به پروبیوتیک اصلی اضافه شوند، بدین سبب این واکسن دارویی چند منظوره شمرده می شود و بعنوان یک مکمل غذایی فراسودمند عمل می کند. نکته دیگر این است که پروبیوتیک ها بر دستگاه های بدن به ویژه دستگاه عصبی اثر مثبت می گذارند.



1400/08/12
12:06:36
0.0 /5
530
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی