آجاک - acak آینده پژوهی

لزوم تشخیص و درمان کم کاری تیروئید در زنان حامله

لزوم تشخیص و درمان کم کاری تیروئید در زنان حامله

آجاک: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه مروری متاآنالیز شیوع اختلالات عملکرد تیروئید را در زنان حامله ایرانی بررسی کردند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بارداری اثرات فیزیولوژیکی عمیقی بر عملکرد غده تیروئید دارد. در دوران بارداری، اندازه غده تیروئید افزایش می یابد. علاوه بر این، حاملگی یک وضعیت استرس زا برای غده تیروئید است که در نتیجه، در زنان با ذخیره محدود تیروئید یا کمبود ید، کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

زنان حامله مبتلا به کم کاری تیروئید در معرض خطر افزایش عوارضی مانند سقط مکرر بارداری، مرگ نوزاد، پره اکلامپسی، جدا شدن جفت، فشار خون بارداری، دیابت بارداری، وزن کم نوزاد هنگام تولد، زایمان زودرس، مرگ جنین داخل رحم و... هستند. کم کاری تیروئید در دوران بارداری، اثرات منفی بر مادر و جنین دارد و درمان یا عدم درمان مادران می تواند بر رشد ذهنی آینده فرزندان آنها تأثیر به سزایی داشته باشد.

با توجه به وفور مشکلات کم کاری تیروئید در زنان حامله و تاثیر آن در جنین و نوزادان و اهمیت پایش آن در زمان بارداری، لازم است که تشخیص سریع و شیوع آن بررسی شود.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه متاآنالیز، شیوع اختلالات عملکرد تیروئید را در زنان حامله ایرانی بررسی کردند. در این مطالعه ۱۹ مقاله که دارای معیارهای مشخصی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در این مقالات ۱۷ هزار و ۶۷۰ زن حامله ارزیابی شده بودند.

نتایج این متاآنالیز شیوع بالای اختلالات تیروئید، خصوصاً کم کاری تیروئید را نشان داد. تصمیم در مورد سفارش برای غربالگری تیروئید در دوران حاملگی برای همه زنان هنوز مورد بحث است، برای اینکه باید اثرات مثبت درمان بر نتایج حاملگی را تضمین نمود. از طرف دیگر، شواهد در مورد تأثیر غربالگری تیروئید و درمان اختلالات تیروئید بر نتایج حاملگی هنوز کافی نیست. با وجود این، درصد زیادی از پزشکان عمومی، متخصصین زنان و زایمان در ایران، روش های غربالگری را انجام می دهند.

پژوهشگران باتوجه به نتایج حاصل از این مطالعه، بررسی و سیاستگذاری بهداشت برای پایش و درمان زود هنگام اختلالات تیروئیدی را پیشنهاد می کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «اختلال عملکرد تیروئید در زنان حامله ایرانی: مرور سیستماتیک و متاآنالیز» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فرناز سپاسی، طیبه رشیدیان، مهدی شکری، غلامرضا بادفر، فاطمه کاظمی و میلاد اعظمی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
Thyroid dysfunction in Iranian pregnant women: a systematic review and meta-analysis
منبع:

1400/08/04
21:48:45
0.0 /5
711
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی