آجاک - acak آینده پژوهی

طراحی پارچه ای با قابلیت واکنش نشان دادن نسبت به حرکت کاربر

طراحی پارچه ای با قابلیت واکنش نشان دادن نسبت به حرکت کاربر

پژوهشگران آمریکایی با همکاری پژوهشگران سوئدی یک الیاف هوشمند ابداع کردند که می تواند حرکت کاربر را حس کرده و به آن واکنش دهد.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، این پارچه نرم روباتیک به نام «اومنی فایبر» که توسط پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست در آمریکا و پژوهشگران دانشگاه اوپسالا و موسسه فناوری KTH در سوئد ابداع شده، دارای یک کانال مرکزی توخالی است که به یک محیط سیال اجازه می دهد بوسیله آن حرکت نماید.
این الیاف در صورت نیاز می تواند با کمک هوای فشرده، خم و کشیده شود و نیز پیچ بخورد. این توانایی به این پارچه امکان می دهد تا بازخورد لمسی را در زمان واقعی عرضه نماید و شبیه به یک ماهیچه مصنوعی عمل کند.
فیبرهای ماهیچه ای مصنوعی ایده جدیدی نیستند. سایر تیم های تحقیقاتی در موسسه فناوری ماساچوست به روش خود به این فناوری نزدیک شده اند. اما موضوعی که اومنی فایبر را قابل توجه می کند این است که برای تغییر شکل به گرما نیاز ندارد. این ویژگی، آنرا بسیار کاربردی می کند برای اینکه دیگر گرم شدن بیش از اندازه پوست، یک معضل نیست.
این پارچه هوشمند مزایای دیگری نیز دارد. این امکان وجود دارد که این پارچه را با مواد نسبتا ارزان ساخت و الیاف آن نیازی به پروسه بافت ظریف ندارد. الیاف های این پارچه به اندازه کافی نازک و انعطاف پذیر هستند که می توان آنها را با بهره گیری از ماشین آلات نساجی تجاری موجود دوخت، بافت یا ورقه های پارچه تولید کرد.
محققان تصور می کند که این پارچه هوشمند به لباس هایی راه پیدا کند که به ورزشکاران و خوانندگان کمک نماید تا تنفس خودرا بهتر کنترل کنند. همین طور لباس تهیه شده از پارچه اومنی فایبر به فرد کمک می نماید تا الگوی تنفس طبیعی خودرا بعد از رهایی از بیماریهای تنفسی مانند کووید-۱۹ بازیابی کند.

1400/07/29
14:44:21
0.0 /5
646
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی