آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس پژوهشگاه علوم غدد:

50 هزار سال عمر مفید ایرانیها تحت تاثیر پوکی استخوان

50 هزار سال عمر مفید ایرانیها تحت تاثیر پوکی استخوان

به گزارش آجاک رییس پژوهشگاه علوم غدد هشدار داد: در ایران پوکی استخوان حدود 50 هزار سال عمر مفید مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و حدود 170 هزار شکستگی ناشی از پوکی استخوان داریم. حدود سه هزار میلیارد تومان عوارض این بیماری برای سیستم سلامت کشور است و در مجموع ناتوانی حاصل از آن از خیلی از بیماریهای قلب و عروق، آسم، فشار خون و خیلی از سرطان ها بیشتر و چشم گیرتر است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نشست خبری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به مناسبت هفته ملی سلامت استخوان بامداد امروز (سه شنبه، ۲۷ مهر) اجرا شد. هفته ملی سلامت استخوان ۱۴۰۰ با شعار «مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع» از ۲۸ مهرماه تا چهارم آبان ماه برای اطلاع رسانی درباب اهمیت سلامت استخوان با همکاری وزارت بهداشت، معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور برنامه ریزی شده است.

دکتر باقر لاریجانی، رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در این جلسه با اشاره به این مساله که پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن، درصد قابل توجهی از افراد را گرفتار مشکل می کند، اظهار داشت: در این بیماری ساختار استخوان تغییراتی می کند و می تواند با یک ضربه، شکستگی بوجود آورد. این شکستگی ها به ویژه شکستگی استخوان ران (فمور) موجب مشکلاتی می شود. بطوریکه یک چهارم از این افراد در سال اول نمی توانند به زندگی خود ادامه دهند.

وی افزود: طبق بررسی ها یک سوم افراد بالاتر از ۴۰-۵۰ سال گرفتار نوعی شکستگی می شوند، این درصد بالایی است و معضلی جدی است و موجب وابستگی افراد به دیگران، از دست دادن شغل و افزایش هزینه های سیستم سلامت می شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران هشدار داد اهمیت این بیماری نسبت به خیلی از بیماریها مانند قلب و عروق و برخی سرطان ها بیشتر و جدی تر است ولی خیلی از مردم این تصور را ندارند.

مواردی که احتمال ابتلاء به پوکی استخوان را افزایش می دهند

لاریجانی با اشاره به اینکه مصرف دارو، مسائل مربوط به هورمون ها، موجب بروز پوکی استخوان می شوند؛ عنوان کرد: ولی چیزی که مهم تر است مربوط به سن، شرایط افراد، سابقه های فامیلی است. همین طور مبتلاشدن به برخی بیماریها نیز می تواند خطر مبتلاشدن به پوکی استخوان را افزایش دهد.

وی اشاره کرد: به ویژه در خانم ها این مساله باید مورد توجه قرار گیرد. همین طور کوتاه شدن قد در آقایان نیز موضوعی است که باید بعنوان هشدار در نظر گرفته شود.

همچنین عوامل سبک زندگی مانند سیگار، برخی اعتیادها، رژیم هایی که کلسیم و ویتامین D به خوبی تامین نمی شوند که در کشور ما وضعیت مناسبی ندارد. همین طور فعالیت بدنی کم، می توانند زمینه ساز پوکی استخوان شود. با شناسایی سریع این مشکل می توان تا حدی در آینده از این مشکلات جلوگیری کرد.

فوق تخصص بیماریهای غدد درون ریز اشاره کرد: افزایش دریافت کلسیم که در شیر، ماست و دیگر لبنیات هستند و برخی میوه ها و سبزیجات اهمیت زیادی دارد. در سنین مختلف میزان نیاز بدن به میوه ها و سبزیجات متفاوت می باشد در سنین رشد و حاملگی میزان نیاز بدن بیشتر است.

وی اضافه کرد: منابع ویتامین D مانند زرده تخم مرغ، ماهی هستند. میزان دریافت این ویتامین در کشور ما پایین است. گرفتن آفتاب به مدت یک ربع روزانه با کف دست باز برای تامین ویتامین D کافی است ولی این شرایط بطور معمول فراهم نیست چونکه نور خورشید باید بطور مستقیم و بدون هیچ محافظتی باشد که بطور معمول تحقق پیدا نمی کند.

لاریجانی هشدار داد: در ایران پوکی استخوان حدود ۵۰ هزار سال عمر مفید مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و حدود ۱۷۰ هزار شکستگی ناشی از پوکی استخوان داریم. حدود سه هزار میلیارد تومان عوارض این بیماری است برای سیستم سلامت کشور و در مجموع اهمیت آن از خیلی از بیماریهای قلب و عروق، آسم، فشار خون و خیلی از سرطان ها... بیشتر و چشم گیرتر است.

مشکلات جدی تر پوکی استخوان در منطقه منا
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در آمارهای جهانی از هر سه خانم و هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر گرفتار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند. باتوجه به افزایش سالمندی و همین طور افزایش شهرنشینی ها پیش بینی می شود شکستگی ها افزایش چشم گیرتری داشته باشد. در منطقه ما نسبت به دیگر مناطق در دنیا مشکلات ناشی از شکستگی ها جدی تر است.
وی به مطالعات انجام شده در این خصوص اشاره نمود و افزود: مطالعات زیادی در کشور انجام شده که تعدادی از آنها با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده است. مانند مطالعه کوهورت بوشهر که با همکاری مرکزی تحقیقات خلیج فارس بوده است.
لاریجانی با اشاره به آمار بالای پوکی استخوان در کشور اظهار داشت: بررسی های مطالعات داخلی نشان داده که بیش از یک دوم زنان بیش از ۶۰ سال و یک سوم مردان بیش از ۶۰ سال گرفتار پوکی استخوان هستند و این آمار نسبتا بالایی است. همین طور یک سوم این افراد گرفتار سارکوپنیا و مشکل کاهش حجم ماهیچه هستند.
وی عنوان کرد: آگاهی های عمومی در این حوزه باید افزایش یابد و باید برای پیشگیری اقدام نماییم. زمینه های کار زیادی در این حوزه داریم و کشور ما جزو کشورهای پیش رو در منطقه در حوزه پوکی استخوان هستیم. پژوهشگاه علوم غدد در این منطقه جزو مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت در منطقه است و مطالعات بسیاری در حوزه پوکی استخوان در این مرکز و شبکه استئوپورز کشور با همکاریهای بین المللی در حال انجام می باشد. همین طور پیمایش ملی پوکی استخوان مطالعه ای است که امسال نیز انجام می شود.
لاریجانی اضافه کرد: این مرکز در همکاریهای بین المللی در این خصوص نیز مشارکت می کند. همکاری هایی برای ایجاد امکان ثبت شکستگی و راهنمایی افراد برای جلوگیری از ادامه این مشکل و همین طور مسئله نقش برخی ریزمغذی ها در حال انجام می باشد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به اهمیت موضوع جلوگیری از افتادن، برای جلوگیری از شکستگی اصرار کرد و اظهار داشت: مسئله خطر افتادن در سنین بالا مسئله بسیار مهمی است. سالیانه یک سوم افراد بالای ۶۵ سال گرفتار زمین خوردن می شوند و ۱۰-۱۵ درصد از آنها به صورتی گرفتار لطمه در استخوان لگن می شوند. اهمیت بسیار زیادی دارد که به هر نوعی بتوانیم از سقوط جلوگیری نماییم تا پوکی استخوان منجر به شکستگی نشود.
وی افزود: تعدادی از بیماران مشکلاتی دارند، برخی داروها قوام بدن آنها را کم می کند یا آنها را خواب آلود می کند، همین طور کفش نامناسب و راه رفتن نامناسب افراد سالمند ممکنست موجب زمین خوردن آنها شود. این به آن مفهوم نیست که این افراد را از حرکت باز بداریم، اما باید زمینه های آماده را کنترل نماییم، بینایی آنها را چک نماییم، محل هایی که در منزل ممکنست سقوط رخ بدهد، اصلاح گردد، تغذیه مناسب، فعالیت بدنی و... راهکارهایی هستند که می توانداز این مشکل جلوگیری نماید.

دسترسی به دستگاه های تشخیصی عادلانه نیست
در ادامه این جلسه دکتر افشین استوار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز درباره اهمیت دوره کودکی و نوجوانی در پیش گیری از پوکی استخوان اظهار داشت: این بیماری معضلی نیست که ناگهانی به وجود بیاید و زمینه های آن از کودکی و نوجوانی به وجود می آید. در کودکی و نوجوانی رویکرد نسبت به پوکی استخوان یک رویکرد پیشگیرانه است. به ویژه تغذیه و جلوگیری از مصرف سیگار و الکل در نوجوانان اهمیت زیادی دارد.
وی افزود: همین طور پس از ۵۰ سالگی در خانم ها تشخیص زودرس و درمان بموقع و ادامه درمان اهمیت زیادی دارد. باید توجه داشت که درمان این بیماری طولانی مدت است و این موضوعی است که خیلی از بیماران به آن توجه ندارند.
رییس مرکز تحقیقات استئوپروز بیان کرد: ایران یکی از سریع ترین رشدهای جمعیت سالمندی را در جهان و منطقه دارد و اگر از مبتلاشدن به این بیماری پیشگیری نکنیم و برای آن برنامه ریزی نداشته باشیم در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی در آخر اذعان کرد: دسترسی به دستگاه های تشخیص پوکی استخوان در کشور عادلانه نیست و بیشتر این دستگاهها در تهران و شهرهای بزرگ وجود دارد. این مساله مهمست که در مناطق کم برخوردار امکانات تشخیصی وجود داشته باشد تا با تشخیص بموقع از مشکلات آینده پیشگیری نماییم.
منبع:

1400/07/28
10:02:55
0.0 /5
662
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی