آجاک - acak آینده پژوهی

جایگاه پانزدهم ایران در انتشار مقاله در جهان

جایگاه پانزدهم ایران در انتشار مقاله در جهان

به گزارش آجاك بر مبنای اعلام پایگاه داده WOS، ایران توانسته است با انتشار نزدیك ۵۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، هر چند همواره تاكید می شود كه باید صدمه های مقاله گرایی را در نظر گرفت، اما انتشار مقالات علمی معتبر و قابل استناد، در نشریات معتبر علمی دارای ضریب تاثیر بالا، یكی از شاخصهای سنجش دانش در كشورهای مختلف به حساب می آید. ایران توانسته است با انتشار نزدیك به ۵۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد.
«ضریب تأثیر» یكی از شناخته شده ترین ضرایب كیفیت مجلات است كه سالانه توسط موسسه ISI منتشر می شوند. با وجود معرفی ضرایب علم سنجی گوناگون مانند شاخص هرش، آیگن فاكتور و... همچنان محققان تلاش می كنند كارهای برجسته خویش را در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر منتشر كنند.
در سال ۲۰۱۸ میلادی بیشتر از ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار مستند در پایگاه داده WOS انتشار یافته است. از این تعداد دو میلیون و ۴۳۵ هزار و ۵۳ مقاله (حدود ۷۵درصد كل مستندات) بعنوان مقاله (Article و Review) ثبت شده اند. كشور ایران در این سال با انتشار حدود ۵۰ هزار مقاله در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است. این رتبه بندی بر مبنای تعداد كل مقالات انتشار یافته است.
در واقع بررسی های بیشتر این مقاله ها نشان می دهد، ۶۹۱۲ (حدود ۱۴ درصد) مقاله از كشور ایران در سال ۲۰۱۸ در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۴ انتشار یافته اند. با عنایت به اهمیت انتشار مقاله در نشریات دارای ضریب بالاتر از ۴، از این حیث جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه ۲۱ جهانی انتشار مقاله در نشریات با ضریب تأثیر بیشتر از ۴ است.
از این تعداد، ۸۲ مقاله هم در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۱۵ انتشار یافته اند كه ۶۱ مقاله از آنها در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۲۰ انتشار یافته اند.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت كوشیده است با تاسیس فدراسیون سرآمدان علمی، تسهیلاتی را برای ترویج دانش در سطح ملی و بین المللی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگران برتر ایجاد كند.
منبع:

1398/09/12
14:48:35
5.0 /5
3805
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی