آجاک - acak آینده پژوهی
معاون آموزشی وزارت علوم اعلام كرد

دانشگاه های در تراز بین المللی عرضه شدند

دانشگاه های در تراز بین المللی عرضه شدند

به گزارش آجاك معاون آموزشی وزارت علوم از اعلام نتایج طرح ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در تراز بین المللی خبرداد و اظهار داشت: بر این اساس، دانشگاه صنعتی شریف برای دومین سال متوالی رتبه اول را كسب كرده است بعد از دانشگاه شریف، دانشگاه تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت، امیركبیر، صنعتی اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پایه زنجان، فردوسی مشهد، اصفهان، شیراز، شهید بهشتی، تبریز، خوارزمی، علامه طباطبایی و الزهرا در رتبه های بعدی قرار دارند.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر علی خاكی صدیق امروز در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقاء ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر به تراز جهانی كه در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: آنچه كه از دانشگاه تراز جهانی تعریف می نماییم بر مبنای رتبه بندی بین المللی، سنجش می شود البته این نظام رتبه بندی نقاط ضعف و قوت هایی هم دارد و در چند سال گذشته رتبه بندی دانشگاه ها با دیپلماسی علمی گره خورده است.

ایشان در ادامه اظهار نمود: با عنایت به تحریم ها شاهد می باشیم دانشگاه ها بسیار بهتر و پررنگ تر از وزارت علوم می توانند در دیپلماسی علمی عمل كنند و آنرا پیش ببرند و تاكید وزارت علوم این است كه در این زمینه پررنگ تر عمل كند. البته توجه ما به این مورد به این مفهوم نیست به كاركردهای دیگر دانشگاهی توجهی نمی گردد.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینكه به طرح ارتقاء ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر كشور به تراز بین المللی شبهه هایی وارد می شود، تصریح كرد: بیان مسائلی از قبیل اینكه خود دانشگاه های تراز جهانی خیلی به این رتبه بندی تاكید نمی كنند و این دانشگاه های كشورهای جهان سوم هستند كه به این رتبه بندی ها اهمیت می دهند، درست نیست، این رتبه بندی اهمیت دارد چنانكه دانشگاه های تراز اول جهانی مانند هاروارد، كمبریج و دیگر دانشگاه های تراز جهانی به مبحث رتبه بندی اهمیت می دهند.
وی درمورد نتایج طرح ارتقاء پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر كشور به تراز بین المللی در سال ۹۷ هم اضافه كرد: این طرح دو سال است كه اجرا شده و الان در سال سوم اجرای این طرح قرار داریم.
خاكی صدیق در مورد رتبه پژوهشگاهها در طرح فوق هم تصریح كرد: از بین پژوهشگاه ها هم "پژوهشگاه دانش های بنیادی"، برای دومین سال متوالی مقام اول را كسب كرده است و پژوهشگاه های بعدی مانند پلیمر و پتروشیمی، مواد و انرژی، هوافضا، ژنتیك، رنگ، شیمی مهندسی شیمی، زلزله، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رتبه های بعدی قرار دارند.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: یكی از شاخص ها نسبت دانشجویان به هیات علمی است كه دانشگاه علوم پایه زنجان در این شاخص از دانشگاه های دیگر بهتر بوده و دانشگاه های تربیت مدرس و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص درصد دانشجویان خارجی به كل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از تمام دانشگاه ها پیشی گرفته است و دانشگاه اصفهان و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند.
به قول وی، در شاخص پژوهشگر پسادكتری به تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از سایر دانشگاه ها جلوتر بوده و سپس دانشگاه صنعتی امیركبیر و تربیت مدرس در رده های بعدی قرار دارند. در شاخص دوره های مشترك آموزشی با دانشگاه های خارجی دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های امیركبیر و علم و صنعت در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
دكتر خاكی صدیق تصریح كرد: در شاخص نسبت تعداد اسناد علمی نمایه شده به اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در رتبه اول، صنعتی شریف و امیركبیر در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی افزود: در شاخص نسبت تعداد ارجاعات مقالات چاپ شده در پنج سال گذشته دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول، دانشگاه صنعتی اصفهان و صنعتی امیركبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. همینطور در شاخص تعداد مقالات پرارجاع به اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در صدر بوده و دانشگاه های صنعتی شریف و امیركبیر در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی افزود: در شاخص تعداد اختراعات ثبت شده در آمریكا، اروپا و ژاپن دانشگاه اصفهان رتبه اول و دانشگاه های صنعتی شریف و شیراز در رتبه های بعدی بودند.
معاون وزیر علوم افزود: در شاخص تعداد شاغلان در مراكز رشد و پارك های علم و فناوری دانشگاه ها، دانشگاه ها رتبه اول و دانشگاه فردوسی مشهد و امیركبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد شركت های زایشی دانشگاه ها دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه های بعدی را دارند.
به قول وی، در شاخص تعداد استارت آپ های دانشجویی "دانشگاه تهران" رتبه اول را دارد و "دانشگاه شریف" و "امیركبیر" در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد شركت های فعال در پارك های علم و فناوری دانشگاه امیركبیر رتبه اول را داشته فردوسی مشهد و تربیت مدرس رتبه های بعدی را دارند. همینطور در شاخص سرانه فرصت مطالعاتی خارج از كشور اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه اول و دانشگاه علوم پایه زنجان و دانشگاه تهران رتبه های بعدی را دارند.
خاكی صدیق اظهار نمود: در شاخص مجموعه تعداد فرصت های مطالعاتی محققان خارجی دانشگاه تهران رتبه اول و دانشگاه شیراز و علامه طباطبایی رتبه های بعدی را دارند.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به آینده طرح ارتقاء ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر كشور به تراز بین المللی اظهار داشت: این طرح ده ساله است دو سال آن گذشته و ما در سال سوم آن قرار داریم، نتایج امسال سال ۹۹ اعلام می شود موانع و چالشهای بین المللی زیادی در این راه است اما وزارت علوم می خواهد این طرح را كه ۱۰ ساله است ادامه دهد بنابراین ادامه این طرح قطعی است.
به قول وی، امكان بازنگری برخی سیاست های اجرایی بعد از دو سال اجرا توسط كمیته هدایت و نظارت طرح وجود دارد، امكان بررسی د رخواست های جدید برای ورود به طرح و بازنگری حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بر مبنای شاخصهای طرح توسط كمیته هدایت و نظارت وجود دارد. البته امكان دارد دانشگاه یا پژوهشگاه هایی بنا به مواردی نتوانند در این طرح حضور داشته باشند كه امكان بررسی آن هم باید باشد.1398/09/10
20:58:25
5.0 /5
3751
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی