آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه حیوانی بررسی شد

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک با افسردگی و اضطراب

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک با افسردگی و اضطراب

آجاک: بررسی های یک مطالعه بر روی موش های صحرایی نشان داد که سندرم پلی کیستیک می تواند با رفتارهای شبه افسردگی، شبه اضطرابی و نیز اختلالات حافظه ارتباط داشته باشد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک؛ از شایع ترین اختلالات غدد مترشحه داخلی در زنان است. به صورتی که تخمین زده می شود این مشکل در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری شیوع داشته باشد.

مهم ترین مشخصه این اختلال، وجود تخمدان های بزرگ با تعداد زیادی کیست کوچک است. در این سندرم، به دلیل عدم تعادل در سطح هورمون های زنانه، علائمی چون بی نظمی قاعدگی، موی زائد، آکنه و چاقی ظاهر شده و در صورت عدم درمان، در بلند مدت سبب بروز بیماری های قلبی، ناباروری و دیابت می شود. عوامل محیطی و ژنتیک از عامل های مهم در ایجاد سندرم پلی کیستیک هستند. رژیم غذایی ضعیف و عدم تحرک می تواند باعث بدتر شدن این سندرم در افراد مستعد شود.

برخی از مطالعات به وجود اختلالات رفتاری مانند افسردگی در افراد مبتلا به این اختلال اشاره کرده اند؛ بخصوص در بیمارانی که با مشکل نازایی ناشی از این سندرم رو به رو شده اند و یا علائمی مانند چاقی و پرمویی در آنها بروز پیدا کرده است.

مطالعات نشان داده اند که میزان اضطراب در گروه مبتلا نسبت به گروه کنترل بیشتر است. ازآنجا که مطالعات کافی در مورد اختلالات رفتاری نظیر مشکلات یادگیری و حافظه وجود ندارد و از سویی سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان بسیار شایع است، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در یک مطالعه، این سندرم را در موش های صحرایی القا کردند و بعضی از اختلالات رفتاری را در آنها مورد بررسی قرار دادند، تا زمینه ای برای مطالعه اثر داروهای احتمالی برای کاهش علایم ناشی از این سندرم و جلوگیری از بروز اختلالات رفتاری، فراهم گردد.

برای ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک از داروی لترزول (Letrozole) استفاده شد که به مدت ۲۱ روز با دوز یک میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای موش های صحرایی ماده به صورت خوراکی داده شد. پس از اتمام دوره ۲۱ روزه، به منظور بررسی رفتارهای اضطرابی، یادگیری لمسی، حافظه کاری در حیوانات و جهت بررسی افسردگی از آزمون های مختلفی استفاده شد. پس از انجام این آزمون های رفتاری، تخمدان ها جدا شده و از آنها مقطع بافتی تهیه و از نظر وجود کیست، اندازه کیست ها و تغییرات مورفولوژیک، بررسی شدند.

نتایج پاتولوژی این مطالعه نشان داد که حیوانات با روش لتروزول مزمن، به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می شوند. بر مبنای نتایج آزمون های رفتاری، حیوانات مبتلا به این سندرم، رفتارهای شبه افسردگی، رفتارهای شبه اضطرابی و هم اختلالات حافظه مفهوم داری نسبت به گروه کنترل بروز می دهند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، در آینده باید مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیسم دقیق این تغییرات و روش های احتمالی برای بازگرداندن آنها صورت گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اختلالات رفتاری ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک در موش صحرایی ماده» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مهسا حسنی پور، ایمان فاطمی، آیت کائیدی، علی شمسی زاده، محمد الله توکلی، زهرا تقی پور، مهدیه آذین، الهام حکیمی و موحده محمدی مهدی آباد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:

Polycystic Ovary Syndrome Can Lead to Neurocognitive Changes in Female Rats Treated with Letrozole

منبع:

1400/07/12
10:09:22
0.0 /5
347
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی