آجاک - acak آینده پژوهی

مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها افراد را در معرض ناشنوایی قرار می دهد

مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها افراد را در معرض ناشنوایی قرار می دهد

به گزارش آجاک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها مانند گروه مایسین ها می توانند روی شنوایی افراد تاثیر منفی بگذارند و آنها در معرض ناشنوایی قرار می گیرند.


۳۰ سپتامبر مصادف با هشتم مهرماه روز جهانی ناشنوایان و زبان اشاره نامگذاری شده که فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی مطلوب دراین زمینه است.
دکتر پدرام برقعی متخصص گوش، گلو و بینی روز پنجشنبه به همین مناسبت در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهارداشت: برخی آنتی بیوتیک ها، داروهای شیمی درمانی، فلزات سنگین می توانند فرد را گرفتار مشکلات شنوایی کنند.
وی از مردم تقاضا کرد که به هیچ وجه خودسرانه و بی رویه، دارو مصرف نکنند که این کار می تواند مشکلات جدی برای آنان به وجود آورد.
متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: بین یک تا ۳ در هزار نوزاد زنده متولد شده مبتلا به ناشنوای هستند و تعداد کم شنوایان بیش از این تعداد بیشتر است.
برقعی با یادآوری این که علل ناشنوایی در سنین مختلف، متفاوت می باشد، گفت: با بالا رفتن سن به تدریج درصد ناشنوایی افزایش می یابد.
وی با اعلان اینکه کم شنوایی به ۲ نوع اصلی تقسیم می شود که شامل انتقالی و حسی عصبی است، اضافه کرد: وجود هر عاملی که راه انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی را سد یا جلوگیری از تقویت صدا در گوش میانی کند، سبب کم شنوایی از نوع انتقالی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: مثال هایی از علل کم شنوایی انتقالی شامل بسته شدن مجرای گوش خارجی با جرم، التهاب و عفونت های مجرای خارجی، پارگی پرده، لطمه دیدن و یا چسبندگی استخوانچه های شنوایی در گوش میانی است.
برقعی همین طور اظهار داشت: در نوع کم شنوایی حسی عصبی یا گیرنده های شنوایی در حلزون گوش داخلی لطمه می بیند یا مسیر عصبی شنوایی از حلزون به مراکز مغزی مشکل پیدا می کند و فرد گرفتار کم شنوایی می شود.
وی با اعلان اینکه علل مختلفی می تواند سبب ایجاد کم شنوایی حسی عصبی شود، تصریح کرد که از مهم ترین آنان عوارض دارویی است.
متخصص گوش، گلو و بینی اشاره کرد: سروصداهای بلند محیطی از علل دیگر این نوع کم شنوایی است و این کار به سبب ایجاد رادیکال های آزاد در گوش داخلی، می تواند به شنوایی افراد لطمه بزند.
وی اشاره کرد: اگر شدت و مدت این سروصدا زیاد باشد، لطمه به گوش می تواند برگشت ناپذیر باشد و به عبارتی می تواند برای شنوایی به شدت مخرب باشد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برخی بیماریهای گوش داخلی هم از علت های دیگر کم شنوایی است و براثر آن، افراد گرفتار سرگیجه، کم شنوایی و وزوز گوش می شوند.


منبع:

1400/07/10
09:21:35
0.0 /5
618
تگها: پزشكی , هارد
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی