آجاک - acak آینده پژوهی
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

چرا ورزش تفریحی زنان مهم است؟

چرا ورزش تفریحی زنان مهم است؟

به گزارش آجاک جریان داشتن شور و نشاط در میان افراد جامعه همیشه از سفارش های محققان و صاحب نظران بوده و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. صرف نظر از اینکه نبود شور و نشاط در وضعیت فعلی جامعه ما، متأثر از انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی است، محققان برای توسعه ورزش تفریحی زنان الگوی مناسبی را عرضه کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با عنایت به تغییر سبک زندگی در دنیای امروز، اوقات فراغت جزو ملزومات زندگی تلقی می شود. از دیدگاه جامعه شناسان، اوقات فراغت زمانی است که فرد از الزامات عملی زندگی خود رها است و می تواند فعالیتی را آزادانه انتخاب نماید. سه جنبة عملکردی اساسی برای فراغت وجود دارد: آرامش، سرگرمی و پیشرفت. فراغت، عدم وجود فشار و عاری بودن از هرگونه تعهد به کار و استفاده نیروبخش و خلاقانه از وقت است. ورزش تفریحی، شکلی از گذراندن اوقات فراغت است که مزایای ارزشمند ای به همراه دارد.
بنابر اشارات محققان، با عنایت به آرمان های ورزش تفریحی و درک جوامع امروز از نقش مؤثر آن در کیفیت بخشی به زندگی افراد جامعه، هدف برنامه های ورزش تفریحی، به حداکثر رساندن دسترسی و مشارکت افراد در اشکال مناسب فعالیتهای بدنی است. ورزش تفریحی، پرداختن به مجموعه ای از فعالیتهای ورزشی فرح بخش و بانشاط است که فرصت و امکان شرکت برای همه افراد را فراهم می آورد. اساس ورزش تفریحی، درگیری افراد در اوقات فراغت در چارچوب شرکت کننده فعال و یا تماشاچی در یکی از سطوح ورزش تفریحی آموزشی، غیررسمی، درون بخشی، برون بخشی و یا باشگاهی است.
تمرکز بر این موضوع، محققان چند مرکز دانشگاهی و علمی را گرد هم آورده تا در مورد آن مطالعه ای را انجام دهند. در این مطالعه که توسط پنج نفر از پژوهشگران دانشگاه تهران، پژوهشگاه علوم ورزشی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تربیت مدرس انجام شده، سعی شده تا الگویی برای توسعه ورزش تفریحی زنان ایرانی تعریف شده و مورد ارزیابی علمی قرار گیرد.
آنها برای انجام این تحقیق، از مشارکت برخی از افراد خبره که در زمینه ورزش های تفریحی زنان، تخصص علمی و عملی داشتند، بهره برده و از راه مصاحبه به جمع آوری داده های مورد نیاز از آنها پرداخته اند. این داده ها سپس با استفاده از روش های آماری و با نرم افزارهای کامپیوتری، تجزیه وتحلیل و عرضه شده اند.
طبق نتایج به دست آمده از این مطالعه، برای توسعه ورزش تفریحی زنان در کشور ما، شرایط مختلفی شامل شرایط علی، شرایط واسطه ای و شرایط زمینه ای بایستی فراهم شده و برخی راهبردها باید اجرایی شوند.
محمد جوادی پور، دانشیار و محقق دانشگاه تهران و همکارانش دراین باره می گویند: «شرایط علی شامل رویکرد قهرمانی ورزش کشور، نقش های مختلف زنان، سبک زندگی زنان، ماهیت ورزش، حقوق شهروندی زنان و تحولات داخلی و خارجی ورزش زنان هستند».
آنها می افزایند: «شرایط واسطه ای هم شامل مسائل فرهنگی-اجتماعی، مبانی اسلامی، مسائل سیاسی، منابع مالی واقتصادی، مدیریت کلان، محیط جغرافیایی و زیرساخت ها و امکانات ورزشی هستند».
همینطور به قول آنها، «آموزش ومبانی علمی، عوامل بیرونی، عوامل درونی، منابع مالی و تبلیغات و رسانه ها هم شرایط زمینه ای را شامل می گردند. در کنار این موارد، بایستی به راهبردهایی شامل راهبردهای اصولی توسعه در بخش های مختلف ورزش تفریحی و حمایت همه جانبه از ورزش زنان اشاره نمود».
بنا بر نتایج این تحقیق، در صورت محقق شدن شرایط فوق و اجرای صحیح راهبردها، نتایج مثبتی از افزایش مشارکت ورزش تفریحی زنان در چهار بخش فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی، فردی و مدیریتی را در جامعه شاهد خواهیم بود.
بنابر نظر جوادی پور و همکارانش، «مرور مطالعات نشان می دهد زنان و دختران ایرانی به اندازه کافی دارای فعالیت بدنی مفید نیستند و این زنگ خطری برای سلامت جامعه به حساب می آید. بنابراین چارچوب ورزش تفریحی حاصل از این تحقیق می تواند به مدیریت ورزشی کشور کمک نماید تا با شناخت همه جانبة ورزش تفریحی زنان، راهبردهای متناسب پیشنهادی را جهت جبران عقب ماندگی و توسعه آن به کار گیرد».
این یافته ها را فصل نامه «پژوهش در ورزش تربیتی» متعلق به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی منتشر نموده است.
منبع:

1400/07/08
11:03:04
0.0 /5
643
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی