آجاک - acak آینده پژوهی
محققان مطرح كردند

راهکاری برای بهبود خشکی دهان

راهکاری برای بهبود خشکی دهان

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انجام یک مطالعه استفاده از دهانشویه های زنجبیل و آلوئه ورا را برای کاهش خشکی دهان بیماران مبتلا به دیابت پیشنهاد دادند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین شایع ترین بیماری متابولیک غدد درون ریز است. خشکی دهان از عوارض اصلی و شایع دیابت است و این عارضه به تدریج سبب افت شدید کیفیت زندگی بیمار می شود.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انجام یک مطالعه تاثیر دهانشویه های زنجبیل و آلوئه ورا را بر خشکی دهان بیماران مبتلا به دیابت بررسی کردند و تاثیر آنها با دهانشویه آب نمک (نرمال سالین) را مورد مقایسه قرار دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد میزان خشکی دهان این بیماران با مصرف دهانشویه ها کاهش داشت و این تاثیر به ترتیب بصورت دهانشویه زنجبیل، دهانشویه آلوئه ورا و دهانشویه نرمال سالین بود. همین طور شدت خشکی دهان نیز بطور مدلول داری کاهش پیدا کرد.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ این دهانشویه ها به طورچشم گیری سبب ارتقاء کیفیت زندگی بیماران مبتلا به خشکی دهان، بهبود وضعیت تغذیه بیماران مبتلا به دیابت و ارتقاء بهداشت دهان و دندان در این بیماران می شوند.

این پژوهشگران به سبب تاثیر مثبت این دو ماده طبیعی در کنترل و درمان خشکی دهان، مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن، امکان تهیه توسط خود بیمار و نداشتن عوارض جانبی، آنها را بعنوان درمان پیشنهادی به عموم افراد مبتلا به خشکی دهان پیشنهاد می کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی مقایسه ای تاثیر دهانشویه های زنجبیل و آلوئه ورا بر خشکی دهان در بیماران مبتلا به دیابت مراجعه کننده به کلنیک دیابت بندرعباس در سال 1398» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و الهام ایمانی، فروزنده بدوئی، مانیا بنار و سعید حسینی تشنیزی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:

Comparison of the effect of ginger and aloe vera mouthwashes on xerostomia in patients with type 2 diabetes: A clinical trial، triple-blind
1400/07/05
14:23:59
0.0 /5
649
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی